III-2/443-30/36579/07/AZ - Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do motocykla zakupionego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lipca 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty III-2/443-30/36579/07/AZ Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do motocykla zakupionego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2007 r.

W dniu 22 czerwca 2007 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz z załączonej do wniosku umowy kupna wynika, że Wnioskodawca 19 kwietnia 2007 r. dokonał zakupu motocykla. Przedmiotowy motocykl został zakupiony na potrzeby prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej i będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym zwrócono się z pytaniem, czy istnieje prawo do odliczania podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do przedmiotowego motocykla?

Podatnik stoi na stanowisku, że podatek naliczony może być odliczany w pełnej wysokości. Zdaniem Wnioskodawcy motocykli nie zalicza się do kategorii "pojazdów samochodowych", w związku z tym nie ma do nich zastosowania ograniczenie dotyczące tych pojazdów. Zgodnie bowiem z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług motocykle posiadające symbol PKWiU 35.41 sklasyfikowano w Dziale 35 zatytułowanym - "Sprzęt transportowy pozostały". Nie zaliczono ich natomiast do Działu 34 " Pojazdy mechaniczne, przyczepy, naczepy", gdzie wyszczególnione są m.in. wszelkiego rodzaju samochody.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy stwierdza, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie zawarto definicji samochodu osobowego i pojazdu samochodowego, w związku z czym należy powołać się na definicję określoną w art. 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym, za pojazd samochodowy uważa się pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 k.m./h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Ponadto, zgodnie z pkt 45 powołanego wyżej artykułu, motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Nie sposób zgodzić się z argumentacją Strony, że ujęcie w PKWiU motocykli w innej grupie statystycznej niż samochody daje podstawę do wykluczenia motocykla z grupy pojazdów samochodowych i jednocześnie prawo do pełnego odliczenia VAT od paliwa do tego motocykla. Istotne bowiem pozostaje, iż w klasyfikacji PKWiU ustawodawca w ogóle nie posłużył się definicją pojazdu samochodowego.

Reasumując, ograniczenia wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług mają zastosowanie również do motocykli, gdyż zgodnie z przyjętą definicją motocykle uznawane są za pojazdy samochodowe. Zatem Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowego pojazdu.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny na dzień udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl