III-2/443-2/932/07/DP - Faktura z zastrzeżeniem prawa własności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty III-2/443-2/932/07/DP Faktura z zastrzeżeniem prawa własności.

(...) W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi <...> przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego <...>.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Zgodnie z zastrzeżeniem wynikającym z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Ustawodawca nie zdefiniował co należy rozumieć przez pojęcie "z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem". Należy zauważyć w tym miejscu, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w ramach dostawy towarów wiąże się z czynnością wydania towarów jako zdarzenia, które rodzi powstanie obowiązku podatkowego po stronie dostawcy, nabywcy zaś przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w chwili otrzymania faktury nie wcześniej jednak niż z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem. W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik uzyskał władztwo fizyczne, jak również możliwość rozporządzania towarem jak właściciel z chwilą otrzymania towarów i z tą chwilą nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym, faktury wystawiane przez kontrahentów zawierające klauzule: "sprzedawca zastrzega sobie na przedmiocie sprzedaży prawo własności aż do chwili całkowitej zapłaty" lub "towar stanowi własność sprzedającego do momentu całkowitego uregulowania faktury" nie mają na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wpływu na okres rozliczenia podatku od towarów i usług. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/40