III-2/443 190/05/MF - Faktura sprzedaży towaru akcyzowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście III-2/443 190/05/MF Faktura sprzedaży towaru akcyzowego.

"(...) W przedstawionym stanie faktycznym będą miały zastosowanie przepisy: art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 22, art. 29 ust. 1 i ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej w dalszej części "ustawą", § 9 ust. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku pod towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798), zwanego dalej "rozporządzeniem", tj.

* art. 1 ust. 1 ustawy, który stanowi, że ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem od towarów i usług,

* art. 2 pkt 22 ustawy stanowiący, że przez sprzedaż rozumie się odpłatna dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,

* art. 29 ust. 1 ustawy stanowiący, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

* Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

* art. 29 ust. 20 ustawy w myśl którego, w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku. § 9 ust. 14 rozporządzenia, który stanowi, że na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku w tym podatku, jest obowiązany określić w fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości towarów wykazanych w tej fakturze.

Z wyżej cytowanych przepisów art. 2 pkt 22 i art. 29 ust. 1 ustawy wynika, że obrotem w rozumieniu wskazanej ustawy są kwoty należne z tytułu wykonywanych przez podatnika czynności opodatkowanych. W myśl art. 29 ust. 20 ustawy, w przypadku dostawy towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.

W związku z powyższym, w ustawie o podatku od towarów i usług ustawodawca nie przewidział innej podstawy opodatkowania w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest towar objęty akcyzą. Zatem przepis art. 29 ust. 20 będzie miał zastosowanie w każdym przypadku, gdy przedmiotem dostawy jest towar podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Nadto, zgodnie z unormowaniem zawartym w § 9 ust. 14 rozporządzenia na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku w tym podatku, jest obowiązany na dokumencie sprzedaży (fakturze), określić kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości towarów będących przedmiotem dostawy (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/3/29