III-2/443-186/05/EJ - Nieodpłatne przekazanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście III-2/443-186/05/EJ Nieodpłatne przekazanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

"(...) Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie dostawy towarów zostało zdefiniowane w art. 7 ust. 1 ustawy. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się (co do zasady) przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy.

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 ze zm.) za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365) uczelnia jest zwolniona z opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa z wyjątkiem opłat określonych w przepisach o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż podatnik na podstawie art. 91 ust. 2 ww. ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. jest zwolniony z opłat z tytułu wieczystego użytkowania gruntu. W związku z powyższym czynność oddania w wieczyste użytkowanie gruntu niezabudowanego (...) będzie miała nieodpłatny charakter.

Ze stanu faktycznego przestawionego przez XXX wynika, iż przedmiotowa czynność jest związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a ponadto w związku z przedmiotową nieruchomością nie przysługiwało Urzędowi Miasta Łodzi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze nieodpłatny charakter usługi polegającej na oddaniu w użytkowanie wieczyste gruntu oraz fakt, że usługa ta jest związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz, że podatnikowi w związku z przedmiotową nieruchomością nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego należy uznać, że ww. czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/3/15