III_2/443-11.1/4652/05/PJ - Przeniesienie towarów i środków trwałych spółki cywilnej na rzecz wspólnika - skutki w podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty III_2/443-11.1/4652/05/PJ Przeniesienie towarów i środków trwałych spółki cywilnej na rzecz wspólnika - skutki w podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy wniesienie majątku spółki cywilnej do firmy prowadzonej przez jednego ze wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2005 r.

Uzasadnienie

Ze złożonego wniosku z dnia 1 lutego 2005 r. oraz pisma uzupełniającego z dnia 17 lutego 2005 r. wynika, że całość majątku spółki cywilnej, tj. towary handlowe i środki trwałe mają zostać wniesione jako aport do istniejącej już firmy jednego ze wspólników - małżonka (działalność gospodarcza rozliczana w oparciu o Podatkową Księgę przychodów i Rozchodów), a następnie spółka cywilna ma zostać zlikwidowana. Remanent na dzień zakończenia działalności spółki, jak wynika z wniosku wyniesie zero złotych.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wniesienie majątku spółki cywilnej do firmy prowadzonej przez jednego ze wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Podatnika wniesienie majątku spółki do działalności gospodarczej jednego ze wspólników nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 2 cyt. ustawy przez dostawę rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników i wspólników oraz wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku nie mamy jednak do czynienia ze zbyciem całego przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ale przeniesieniem poszczególnych składników majątku spółki cywilnej jako aportu do innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a następnie likwidacją spółki cywilnej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że przeniesienie towarów handlowych i środków trwałych jako aportu ze spółki cywilnej do odrębnej firmy jednego ze wspólników (działalność osoby fizycznej) jest dostawą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niezależnie od powyższego informuję, że w przypadku rozwiązania spółki cywilnej podatnik zobowiązany jest w terminie 14 dni od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu sporządzić spis z natury na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (tzw. remanent likwidacyjny). Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, winny być wykazane w remanencie likwidacyjnymi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przepis ten, na podstawie art. 14 ust. 4 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 14 ust. 7 ww. ustawy dostawa towarów dokonana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku w terminie 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, pod warunkiem jednak rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl