III-1/443/5/2006/ER - Obowiązek prowadzenia ewidencji przez stowarzyszenie dokonujące wyłącznie czynności zwolnionych z podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna III-1/443/5/2006/ER Obowiązek prowadzenia ewidencji przez stowarzyszenie dokonujące wyłącznie czynności zwolnionych z podatku.

Niniejszą interpretację wydano na podstawie niżej opisanego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.

W dniu 17 stycznia 2006 r. Stowarzyszenie złożyło zapytanie w przedmiocie obowiązku prowadzenia ewidencji usług, dla których podatnikiem jest usługobiorca w sytuacji gdy są one zwolnione na podstawie art. 147 ww. ustawy. Przedmiotowe zapytanie dotyczy okresu od 21 sierpnia 2004 - 31 grudnia 2005 r.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego - dotyczącego ww. okresu (Stowarzyszenie w dniu 28 grudnia 2005 r., dokonało zgłoszenia rejestracyjnego jako podatnik podatku od towarów i usług z dniem 1 stycznia 2006 r.) Stowarzyszenie jest samorządną organizacją działającą na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach, posiadającą osobowość prawną, działającą w oparciu o wskazaną wyżej ustawę, statut oraz inne akty prawa wewnętrznego Stowarzyszenia. Stowarzyszenie prowadzi jedynie działalność statutową i korzysta ze zwolnienia określonego w poz. 10, załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Stowarzyszenie korzysta także z możliwości nie rejestrowania się na podstawie art. 96 ust. 3 UPTU. W zakresie prowadzonej przez siebie działalności statutowej, Stowarzyszenie jest nabywcą usług licencyjnych od podmiotów prowadzących działalność w zakresie rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych. Niektórzy z kontrahentów Stowarzyszenia, posiadają siedzibę na terytorium RP, natomiast niektórzy posiadają siedziby na terenie państwa obcego, należącego do Wspólnoty Europejskiej. Tym samym miejscem świadczenia usługi licencyjnej przez kontrahenta zagranicznego jest terytorium RP, stosownie do postanowień art. 27 ust. 3 UPTU.

Stowarzyszenie podjęło zatem decyzję o rejestracji zawartych z kontrahentami umów licencyjnych w Łódzkim Urzędzie Skarbowym stosownie do regulacji zawartych w art. 147 ust. 2 UPTU.

Zdaniem Stowarzyszenia: "Zgodnie z art. 109 ust. 3 UPTU, Stowarzyszenie nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Artykuł 109 ust. 1 wprowadza także zasadę, że podatnicy zwolnieni na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 zobowiązani są prowadzić ewidencję sprzedaży. Jednakże Stowarzyszenie, dokonuje wyłącznie czynności zwolnionych z podatku oraz nie dokonuje sprzedaży towarów czy usług."

Udzielając odpowiedzi na postawione pytanie tut. organ wziął pod uwagę, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 109 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

W myśl przepisu art. 109 ust. 3 podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, Stowarzyszenie prowadząc samodzielną działalność usługową, niezależnie od jej wyników, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a zatem jest podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Jak wynika z poz. 10 załącznika Nr 4 "usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) PKWiU 91 korzystają ze zwolnienia.

Zaznaczenia wymaga, iż wykonywanie przez Stowarzyszenie jakiejkolwiek usługi poza katalogiem statutowym nie mieści się w zakresie zwolnienia określonego ww. przepisem, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwzględnieniem treści przepisu art. 113 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Stosownie do przepisu art. 17 ust. 2 ustawy wyżej cytowanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług, od których podatek należny został rozliczonym przez usługodawcę z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, natomiast stosownie do przepisu art. 17 ust. 3 ustawy w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 1 ustawy w przypadku gdy usługi sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego albo innych praw pokrewnych są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W oparciu o powyższe uregulowania Stowarzyszenie nabywając usługi licencyjne od podmiotów prowadzących działalność w zakresie rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych posiadających siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego jest z tego tytułu podatnikiem o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Należy jednakże wziąć pod uwagę przepis art. 147 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym w okresie do dnia 31 grudnia 2005 r., zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c) i lit. e) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), udzielone na podstawie zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r., tj.: przed 20 kwietnia 2004 r., bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu, pod warunkiem zarejestrowania w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r.

Zdaniem organu podatkowego, zwolnienie przedmiotowe od podatku od towarów i usług, o których mowa w w/cyt. art. 147 ust. 1, ma zastosowanie do usług udzielania licencji m.in. na nadawanie programów, świadczonych nie tylko przez podatników krajowych lecz także przez podatników zagranicznych.

Oznacza to że, czynności importu usług licencji do dnia 31 grudnia 2005 r. korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że:

-

licencje udzielone zostały na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, tj.: przed 20 kwietnia 2004 r. zwolnienie nie dotyczy zmian tych umów dokonywanych po tym dniu,

-

umowy regulujące udzielenie licencji zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r.

Nabycie innych niż omówionych powyżej licencji (programu) od firm z państw członkowskich na nadawanie w kraju ww. programów w świetle ustawy o podatku od towarów i usług stanowi import usług zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 ustawy w związku z powołanym wyżej art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Wobec powyższego, Stowarzyszenie jako podatnik z art. 15 ustawy wykonujący czynności zwolnione z art. 43 ustawy nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji podatkowej. Natomiast Stowarzyszenie jako podatnik z art. 17 ust. 1 pkt 4 winno prowadzić ewidencję, gdyż tacy podatnicy nie są wymienieni w art. 109 ust. 3 ustawy jako zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji podatkowej.

Wobec powyższego zdaniem tut. organu stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl