II US pbIA/2/415-11/267a/71/05 - Opodatkowanie ryczałtem spółki cywilnej, której wspólnik prowadzi indywidualną działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku II US pbIA/2/415-11/267a/71/05 Opodatkowanie ryczałtem spółki cywilnej, której wspólnik prowadzi indywidualną działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Pytanie podatnika

Czy rozpoczynając działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej prawidłowo dokonano wyboru opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, prowadząc jednocześnie samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

STAN FAKTYCZNY: Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w dniu 11 kwietnia 2005 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, przedmiotem której są usługi naprawy pojazdów samochodowych oraz sporadycznie sprzedaży części zamiennych. Spółka cywilna wybrała opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto jako jeden ze wspólników ww. spółki cywilnej prowadzi Pan jednocześnie działalność indywidualnie opodatkowaną na zasadach ogólnych, która polega na sprzedaży towarów oraz wynajmie majątku związanego z działalnością, gdzie najemcą jest przedmiotowa spółka cywilna. Cena za najem jest ceną rynkową.

Na tle ww. stanu faktycznego zwraca się Pan z prośbą o zajęcie stanowiska w następującej sprawie: "czy rozpoczynając działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej prawidłowo dokonał Pan wyboru opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, prowadząc jednocześnie samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz czy ma Pan prawo rozliczać podatek w formie ryczałtu."

STANOWISKO PODATNIKA: "Uważamy, że powyżej opisana sytuacja nie jest przeciwwskazaniem do wyboru ryczałtowego opodatkowania przez naszą firmę i dlatego skutecznie prawnie dokonaliśmy wyboru."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA: Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Ponadto stosownie do art. 6 ust. 4 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 250.000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro,

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej- bez względu na wysokość przychodów. Natomiast w myśl art. 6 ust. 5 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1) odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2) z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a, a z działalności wykonywanej w formie spółki- gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Działalność, którą rozpoczął Pan w spółce cywilnej, przedmiotem której są usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych została zakwalifikowana przez Urząd Statystyczny pod kodem PKD 5020A - konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych. Usługi te nie mieszczą się w grupie wymienionej w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym świadczenie których, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e wyłącza z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Stosownie zatem do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, działalność ta podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5 % przychodu uzyskanego z tego tytułu.

Działalność prowadzona przez Pana samodzielnie, opodatkowana na zasadach ogólnych, polegająca na sprzedaży towarów oraz wynajmie majątku związanego z jego indywidualną działalnością spółce cywilnej, a także działalność prowadzona w spółce cywilnej są odrębnymi rodzajami działalności gospodarczej. Kwalifikują się one co prawda do jednego źródła przychodu (pozarolnicza działalność gospodarcza), lecz są odrębnymi działalnościami gospodarczymi, z których każda może być opodatkowana w odrębny sposób.

Przepisy zatem ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Biorąc zatem pod uwagę powyższy stan prawny, w bieżącym roku podatkowym przychody osiągane przez Pana z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (pod warunkiem, że prowadzona działalność nie wyklucza spółki z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), a dochody osiągane przez Pana z samodzielnej działalności gospodarczej - na zasadach ogólnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl