II US. PB-I/415/22/06 - Nieodliczony podatek VAT od faktur leasingowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie II US. PB-I/415/22/06 Nieodliczony podatek VAT od faktur leasingowych.

"(...) Podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakładzie stolarskim. Podatek dochodowy opłaca na zasadach ogólnych i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 10 lutego 2006 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego, w wyniku której został użytkownikiem samochodu osobowego. Podatnik pyta, czy podatek VAT zawarty w fakturach dotyczących opłaty leasingowej, którego nie można odliczyć w całości od podatku należnego, z uwagi na ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, można zaksięgować w koszty uzyskania przychodu. Zdaniem podatnika w opisanej sytuacji podatek VAT nieodliczony z faktury dotyczącej opłaty leasingowej, można zaksięgować do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)

Z postanowień zawartych w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT, jeżeli naliczony podatek VAT nie powiększa wartości środka trwałego.

Z zapytania wynika, że przedmiotem umowy leasingu operacyjnego zawartej w dniu 10 lutego 2006 r. jest samochód osobowy wykorzystywany przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W przypadku samochodów osobowych będących przedmiotem leasingu leasingobiorcy przysługuje odliczenie podatku VAT, jednak jest ono ograniczone procentowo i kwotowo. Na podstawie art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), (...) w przypadku podatników użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu dotycząca jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000,00 zł.

Z powyższego wynika zatem, że w sytuacji gdy podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, może on zaliczyć naliczony podatek VAT bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że podatek ten nie będzie powiększał wartości początkowej składnika majątkowego (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/50