II US-II/443/26/2004 - Stołówki szkolne - zwolnienie od podatku od towarów i usług oraz z obowiązku ewidencjonowania obrotu

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie II US-II/443/26/2004 Stołówki szkolne - zwolnienie od podatku od towarów i usług oraz z obowiązku ewidencjonowania obrotu

Pytanie podatnika

1. Czy deklaracji VAT-7 należy wykazywać odsetki od pożyczek z ZFŚS udzielanych pracownikom szkoły?

2. Czy od 1 maja 2004 r. istnieje obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej w stołówce szkolnej (dostępnej tylko dla naszych uczniów) oraz odprowadzania 7-procentowej stawki VAT za żywienie?

3. W jaki sposób prowadzić rejestr sprzedaży dla ww. pozycji?

4. Czy w najnowszej ustawie o VAT istnieją zagadnienia, które dotyczą szkół i powodują zmianę dotychczasowego rozliczania się z podatku VAT?

Zwracamy się z prośbą o udzielenie pisemnej odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia dotyczące podatku VAT. Informujemy, że jesteśmy szkołą - jednostką budżetową, płatnikiem podatku VAT z tytułu wynajmu sal szkolnych. W deklaracji VAT-7 wykazujemy ponadto sprzedaż zwolnioną z tytułu prowadzenia stołówki szkolnej i żywienia dzieci. Prosimy o wyjaśnienie czy:

- w deklaracji VAT-7 należy wykazywać odsetki od pożyczek z ZFŚS udzielanych pracownikom szkoły,

- od 1 maja 2004 r. istnieje obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej w stołówce szkolnej (dostępnej tylko dla naszych uczniów) oraz odprowadzania 7-procentowej stawki VAT za żywienie,

- w jaki sposób prowadzić rejestr sprzedaży dla ww. pozycji,

- czy w najnowszej ustawie o VAT istnieją zagadnienia, które dotyczą szkół i powodują zmianę dotychczasowego rozliczania się z podatku VAT.

Z naszych informacji wynika, że kwestia odprowadzania podatku VAT za żywienie w szkołach pozostaje do dziś nierozwiązana i zależy od stanowiska Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. W zależności od nadanego przez ww. Urząd EKD (PKD), VAT będzie naliczany bądź szkoły będą z niego zwolnione. Proszę o ustosunkowanie się do naszego zapytania.

W odpowiedzi na pisma jednostki z dnia 30 kwietnia 2004 r. (z datą wpływu 4 maja 2004 r.) oraz z dnia 1 czerwca 2004 r. (z datą wpływu 2 czerwca 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Ad 1. Czynności polegające na udzielaniu pożyczek zaliczane są do usług pośrednictwa finansowego, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz pozycją 3 załącznika nr 4 ustawy objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług. W związku z tym odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS, będące kwotą należną z tytułu udzielonych pożyczek, a tym samym obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 wspomnianej ustawy, należy wykazać w deklaracji VAT-7 jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku.

Ad 2. Prowadzenie stołówki przez personel szkoły dla uczniów i pracowników placówki, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a jej prowadzenie jest ściśle związane z działalnością szkoły, należy klasyfikować w dziale PKWiU 80 - usługi w zakresie edukacji.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80) wymienione są w poz. 7 ww. załącznika, co oznacza, że usługi świadczone przez stołówkę, dla uczniów i pracowników szkoły, jeśli nie jest ona odrębnym podmiotem gospodarczym, a jej działalność jest ściśle związana z działalnością szkoły, są zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z treści pisma jednostki wynika, że stołówka prowadzona jest przez personel szkoły i dostępna jest tylko dla jej uczniów. W związku z tym usługi przez nią świadczone należy sklasyfikować pod symbolem PKWiU ex 80 i uznać za zwolnione z podatku VAT.

Na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971) z obowiązku ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych do 31 grudnia 2004 r. zwolniono podatników wykonujących czynności wymienione w załączniku nr 1 do omawianego rozporządzenia. Usługi, o które zapytuje w przedmiotowym piśmie jednostka sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 80 mieszczą się w pozycji nr 36 załącznika. Jednak zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 powołanego wyżej rozporządzenia, jednostka świadcząca usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 80 zwolniona jest z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży poprzez kasę rejestrującą, pod warunkiem, że w poprzednim roku podatkowym udział obrotu ze sprzedaży w ramach tych czynności stanowił więcej niż 70 % obrotów ogółem z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Ad 3. Wyżej opisane usługi należy wykazywać w rejestrze sprzedaży jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku.

Ad 4. Zgodnie z treścią art. 14a § 1 i § 2 ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) organy podatkowe udzielają pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego "...na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta (...) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym (...). Składając zapytanie podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie".

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl