II PD/ 415/ 1/2004 - Preferencyjne opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy w Jastrzębiu-Zdroju II PD/ 415/ 1/2004 Preferencyjne opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci

Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 12 grudnia 2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12 grudnia 2003 r.), dotyczące wyjaśnienia uregulowań prawnych, zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do osób samotnie wychowujących dzieci, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) uprzejmie informuje:

Z treści Pana pisma wynika, na mocy wyroku sądu rejonowego od 2001 r. został Pan zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych na rzecz żony oraz studiującej córki nie uzyskującej żadnych dochodów. O władzy rodzicielskiej sąd nie orzekł,

z uwagi na pełnoletność dziecka. W miesiącu marcu br. sąd okręgowy rozwiązał Pana małżeństwo przez orzeczenie rozwodu. W chwili obecnej nie zamieszkuje Pan wspólnie z byłą żoną i córką, jednakże reguluje Pan wszelkie należności związane z zajmowanym przez obie Panie mieszkaniem jak również ponosi Pan pełne koszty utrzymania 20 letniej córki, przewyższającej znacznie zasądzone alimenty.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) osobą uprawnioną do preferencyjnego opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci jest m.in. ten z rodziców, który w trakcie roku zajmuje się wychowaniem i opieką nad dzieckiem. Z dyspozycji tego przepisu, jednoznacznie wynika, że z przedmiotowego uprawnienia korzystają wyłącznie osoby wychowujące dzieci. Wnioskując z Pana pisma stwierdzić należy, że to matka sprawuje bezpośrednią opiekę nad dzieckiem i to ona zajmuje się jego wychowaniem. Natomiast Pan dostarcza jedynie środki materialne niezbędne do zaspokojenia potrzeb bytowych dziecka.

W sytuacji opisanej wyżej, tutejszy organ podatkowy, uważa że uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania przysługuje matce.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl