II-443/172/2002 - Zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 stycznia 2003 r. Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim II-443/172/2002 Zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Odpowiadając na pismo z dnia 6 listopada 2002 r. (data wpływu do Urzędu 13 listopada 2002 r.) w sprawie interpretacji zapisu art. 21 ust. 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), Urząd Skarbowy w Gorzowie Wlkp. wyjaśnia, że w przedstawionym stanie faktycznym podatnik, na podstawie art. 21 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, pragnie skorzystać z możliwości rozszerzonego zwrotu różnicy podatku, na całość lub część nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, motywując to okolicznością, że wysokość tej nadwyżki wynika ze specyfiki prowadzonej działalności, związanej z wykonywaniem różnych czynności nałożonych przepisami ustaw.

Podatnik poprzez opis przedmiotu swojej działalności, który polega na sprzedaży detalicznej towarów oraz opis sposobu prowadzenia tej działalności polegającej na rozwoju sieci punktów sprzedaży detalicznej towarów, przy jednoczesnym stosowaniu marketingu bezpośredniego w postaci rozsyłania do potencjalnych klientów materiałów informacyjno - reklamowych stwierdził, że spełnia warunki, aby na podstawie ww. artykułu skorzystać z prawa do tzw. zwrotu bezpośredniego na konto bankowe podatnika.

Zdaniem Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. charakter prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej nie wykazuje cech specyficznych. Z informacji podanych przez podatnika wynika, że przedmiotem działalności spółki, określonym w jej umowie jest handel detaliczny sprzętem RTV, AGD i meblami. Ustawodawca nie zdefiniował, co prawda, pojęcia "specyfika prowadzonej działalności", tym niemniej w razie barku definicji ustawowej należy stosować potoczne rozumienie tego pojęcia. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN przez słowo "specyficzność" należy rozumieć "swoisty, szczególny charakter, swoistość". Wobec takiego znaczenia słowa specyficzność pokusić się można o stwierdzenie, iż przez sformułowanie "specyfika prowadzonej działalności", należy rozumieć szczególny charakter prowadzone działalności.

Zdaniem Urzędu Skarbowego działalność handlowa sprzętem RTV, AGD i meblami jest działalnością typową dla podmiotów zajmujących się handlem. Natomiast prowadzony przez podatnika sposób prowadzenia tej działalności handlowej zwany know-how zależy od przyjętej przez podatnika strategii rozwoju jego przedsiębiorstwa.

Również drugi człon przytoczonej normy prawnej, czyli związek między specyfika prowadzonej działalności i wykonywaniem różnych czynności nałożonych przepisami ustaw, nie jest w przedmiotowej sprawie wypełniany. Podatnik sam trafnie wskazał przykłady czynności (obowiązków) nałożonych ustawami np. zagospodarowanie wyrobisk.

Natomiast nie mieszczą się w tym zakresie wskazane przez podatnika przepisy Kodeksu cywilnego, ustawy o rachunkowości czy ustawy Kodeks spółek handlowych, ponieważ to podatnik samodzielnie dokonuje, określa sposób prowadzenia działalności gospodarczej, a nie jest on zdeterminowany postanowieniami przytoczonych ustaw, które regulują jedynie ogólne ramy i zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sformułowanie treści przepisu jako normy prawnej wymagającej do jej zastosowania spełnienia szeregu zamieszczonych w niej przesłanek w sposób łączny uniemożliwia jej zastosowanie w wypadku, gdy dany podmiot tylko częściowo spełnia przesłanki do jej zastosowania.

W omawianym stanie faktycznych podatnik nie spełnia przesłanek jakie konieczne są by mógł skorzystać z prawa do rozszerzonego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego na konto bankowe podatnika, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 5a.

Opublikowano: www.iszgora.mf.gov.pl