II/423/8/04 - Wydatki związane z instalacją przedmiotu leasingu, a koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 października 2004 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew II/423/8/04 Wydatki związane z instalacją przedmiotu leasingu, a koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy koszty zakwaterowania i diet - wypłaconych pracownikom firmy zagranicznej, (tj. Sprzedawcy urządzenia produkcyjnego) w związku z montażem w siedzibie podatnika tegoż urządzenia, które jest przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, jaką Spółka zawarła z "B..." S.A. (tj. Finansującym) - stanowią koszty uzyskania przychodu jako koszty bieżącej działalności w dacie ich poniesienia, lub czy powinny one "księgowo" podwyższać wartość leasingowanej maszyny?

W przedstawionym przez "A..." S.A. w piśmie z dnia 2 sierpnia 2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 9 sierpnia 2004 r. i z dnia 5 października 2004 r. stanie faktycznym, Spółka informuje, iż zawarła umowę leasingu operacyjnego z "B...." S.A. z siedzibą w Poznaniu, którego przedmiotem jest linia do rozciągania taśmy STAREX 1000 105/30D, montażu której dokonali pracownicy firmy zagranicznej.

Koszty poniesione przez Spółkę na zakwaterowanie tych osób w hotelu, koszty transportu z hotelu do siedziby Spółki jak również kwotę 100,00 zł dziennie na pełne wyżywienie i wszystkie lokalne wydatki, nie zostały uznane przez Finansującego jako składnik stanowiący część opłat ustalonych umową leasingu. Były one przedmiotem dodatkowego porozumienia, o którym mowa w § 1 pkt 5 umowy sprzedaży zawartej przez Spółkę w dniu 11 maja 2004 r.

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew zważył, co następuje:

Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy umowie leasingu reguluje art. 16ł ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654, z późn. zm.), a w szczególności art. 16ł ust. 4, który dotyczy m.in. leasingu operacyjnego i stanowi, iż od środków trwałych przekazanych do używania na podstawie takiej umowy, odpisów amortyzacyjnych dokonują odpowiednio finansujący lub korzystający na zasadach określonych w art. 16h - 16k i 16m,

z uwzględnieniem przepisów rozdziału 4a w/cyt. ustawy o podatku dochodowym, dotyczącego opodatkowania stron umowy leasingu. Zawarty w tym rozdziale przepis art. 17b ust. 1 rozstrzyga sprawę opodatkowania stron umowy leasingu i stanowi, iż przychodem finansującego (tj. "B..." S.A.) oraz kosztem uzyskania przychodów korzystającego (tutaj: "A..." S.A.) są opłaty ustalone w umowie leasingu.

Z uwagi na odesłanie przez art. 16ł do art. 17a i następnych, przepis art. 15 ust. 6 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym - stanowiący, iż kosztami uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a - 16m ustawy o podatku dochodowym - musi być, w sposób blankietowy, rozumiany również z uwzględnieniem przepisów art. 17a tej ustawy. Tak więc w ciężar kosztów uzyskania przychodów mogą być odnoszone jedynie te koszty, które zostały ustalone przez strony w umowie leasingu.

Zawarta przez podatnika umowa leasingu stanowi, iż Korzystającego (tj. podatnika) obciążają:

- opłaty leasingowe oraz opłaty dodatkowe w wysokościach ustalonych przez Finansującego, wynikające z dokumentu uzupełniającego, o którym mowa w § 7 pkt 1 umowy;

- opłaty dodatkowe zgodnie z postanowieniami ogólnych warunków umowy leasingu - § 3 ust. 4 i § 5 umowy.

We wspomnianym dokumencie dodatkowym Finansujący określił ostatecznie kwotowe wielkości obciążeń, do zapłaty których zobowiązany będzie podatnik (§ 7 ust. 1 umowy).

Wydatki poniesione na zakwaterowanie, koszty transportu z hotelu do siedziby Spółki jak również wydatki w kwocie 100,00 zł dziennie na pełne wyżywienie pracowników firmy zagranicznej, którzy dokonali montażu maszyny nabytej w drodze leasingu nie wynikają z umowy leasingu. Nie stanowią więc opłat ustalonych w umowie.

Z kolei zawarta umowa sprzedaży odnośnie poniesionych przez Spółkę wydatków odsyła wprost do odrębnego (tzn. innego niż umowa leasingu czy umowa sprzedaży) porozumienia.

Zważyć przy tym należy, iż koszty zakwaterowania i wyżywienia oraz inne koszty pracownicze pracowników firmy zagranicznej oddelegowanych do montażu i uruchomienia przedmiotu leasingu nie są elementem ceny przedmiotu leasingu (nie są zawarte w cenie sprzedaży) i stanowią przedmiot odrębnego porozumienia (§ 1 ust. 5 zdanie 2 umowy sprzedaży).

Powyższe zastrzeżenie ma znaczenie z uwagi na przyjęty dalej przez strony sposób zapłaty ceny. Cena płacona jest przez "B..." S.A. - jako Finansującego (§ 3 ust. 2 umowy sprzedaży). Ze sformułowania § 1 ust. 5 zdanie 2 umowy sprzedaży wynika więc wprost, iż "B..." S.A. "odcina się" wyraźnie od finansowania niektórych tylko kosztów ubocznych, tj. tylko tych, które dotyczą zakwaterowania i wyżywienia oraz innych kosztów pracowniczych pracowników - cudzoziemców.

Tak więc z uwagi na fakt, że wskazane przez Spółkę koszty nie zostały ustalone umową leasingu, (a nawet wręcz przeciwnie - umową sprzedaży przedmiotu leasingu zostały wyłączone spośród elementów ceny tego przedmiotu), nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu w/cyt. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl