II/415/011/109/25841/05/MW - Podwyższenie wkładów wspólnika w spółce jawnej poprzez opłacenie ich udziałami i akcjami spółek kapitałowych a przychód w PIT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty II/415/011/109/25841/05/MW Podwyższenie wkładów wspólnika w spółce jawnej poprzez opłacenie ich udziałami i akcjami spółek kapitałowych a przychód w PIT.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2005 r.

Wnioskiem z dnia 31 maja 2005 r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w wyniku podwyższenia wkładów w spółce jawnej poprzez opłacenie ich posiadanymi udziałami i akcjami w spółkach kapitałowych, których wartość rynkowa jest wyższa niż wartość nominalna, powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. Przychodem są należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności w spółkach. W przedmiotowej sprawie podwyższenie wkładu w spółce jawnej poprzez wniesienie udziałów i akcji spółek kapitałowych nie ma charakteru odpłatnego, zatem nie rodzi skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 50 ustawy - Kodeks spółek handlowych, udział kapitałowy wspólnika spółki jawnej równy jest wartości wkładu określonej w umowie spółki. Zatem podwyższenie wkładu wiąże się ze zwiększeniem przysługującego wspólnikowi spółki udziału kapitałowego, który z kolei wpływa na wysokość jego udziału w zysku lub stracie spółki. Wartość nabytego prawa uzależniona jest bowiem od rzeczywistej kondycji spółki.

Wobec powyższego uznać należy, że w przedmiotowej sprawie przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy nie ma zastosowania, ponieważ operacja polegająca na podwyższeniu przez Podatnika wkładów w spółce jawnej posiadanymi udziałami i akcjami w spółkach kapitałowych nie ma charakteru odpłatnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl