II-2/443-101/04 - Pełnienie funkcji prezesa spółdzielni na podstawie umowy zlecenia a opodatkowanie VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 stycznia 2005 r. Izba Skarbowa w Zielonej Górze II-2/443-101/04 Pełnienie funkcji prezesa spółdzielni na podstawie umowy zlecenia a opodatkowanie VAT

Pytanie podatnika

Czy pełnienie funkcji prezesa spółdzielni na podstawie umowy zlecenia przez podatnika podatku VAT prowadzącego działalnośc gospodarczą w innym zakresie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

W związku z informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żarach z dnia 28 lipca 2004 r. nr USX-443/48/MS/04 w przedmiocie podatku od towarów i usług, na zapytanie Podatnika z dnia 23 czerwca 2004 r. ; Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zmienia w/w informację w ten sposób, iż wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego przez Podatnika w zapytaniu z dnia 23 czerwca 2004 r. stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi "indywidualną działalność gospodarczą, gdzie jest podatnikiem podatku od towarów i usług", a oprócz tego w 2001 r. został wybrany na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo - Wyborczym na członka zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Dnia 2 stycznia 2004 r. wyżej wymieniony zawarł umowę zlecenia ze spółdzielnią, w której zobowiązał się do sprawowania funkcji prezesa w/w spółdzielni. Z tytułu wykonywania czynności wynikających z w/w umowy Podatnik otrzymuje wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się:

- przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Prezes spółdzielni mieszkaniowej jest członkiem zarządu, a jego stosunek wewnętrzny ze spółdzielnią tj. pełnienie funkcji prezesa wynika z przepisów prawa spółdzielczego - art. 49 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848). Członków zarządu, w tym prezesa i jego zastępców, wybiera i odwołuje stosownie do postanowień statutu, rada lub walne zgromadzenie. Oprócz powyższego może istnieć dodatkowa więź łącząca członka zarządu ze spółdzielnią wynikająca z umowy cywilnoprawnej.

Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie przepis art. 13 pkt 7 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1 - 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.);

2) wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;

3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wykonanie czynności w ramach umowy zlecenia objęte jest zakresem przedmiotowym tejże ustawy jako świadczenie usług. Opodatkowanie ich jednak uzależnione jest od tego, czy usługodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 w/w ustawy, tzn. czy usługi te są przez podatnika wykonywane w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. W art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy określono, że za samodzielną działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się m.in. czynności określonych w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do: warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. W przypadku gdy warunki te łącznie zostaną spełnione, czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako nie stanowiące działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze powyższe tut. organ stwierdza, że udzielona przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żarach informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28 lipca 2004 r., nr USX-443/48/MS/04, nie jest prawidłowa. Jednocześnie informuje się, że przedmiotowej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl