II-2/415/20/2004 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych nabytych na cele prowadzonej działalności gospodarczej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Zielonej Górze II-2/415/20/2004 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych nabytych na cele prowadzonej działalności gospodarczej

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na skierowane do tut. organu podatkowego zapytanie z dnia 23 kwietnia 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: dnia 26 kwietnia 2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 2 lipca 2004 r. i pismem z dnia 27 grudnia 2004 r. dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych nabytych w 2001 r., jak również zabudowanej nieruchomości rolnej składającej się z budynku zabytkowego wraz z gruntami należącymi do tego budynku, nabytych w 2000 r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej informuje, jak niżej:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniu podlegają przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Pojęcie gospodarstwa rolnego - zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - określają przepisy ustawy o podatku rolnym. Za gospodarstwo rolne na podstawie art. 2 w związku z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2003 r., Nr 162, poz. 1568) uważa się obszar gruntów sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Z przedłożonych przez Panią dokumentów, tj. aktów notarialnych, nie wynika, żeby zabudowane nieruchomości rolne zostały zakupione w celu prowadzenia działalności rolniczej, gdyż z zapisów umieszczonych w obu aktach notarialnych wynika, że zostały nabyte na cele prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Ponadto we wniosku podała Pani informację, że zakupione budynki i grunty nie są wykorzystywane przez Panią dotychczas w działalności gospodarczej w związku z niezakończonymi pracami remontowymi i inwestycyjnymi. Jednakże w prowadzonej ewidencji księgowej grunty zostały ujęte jako środki trwałe, natomiast budynki stanowią środki trwałe w budowie.

Zdaniem tut. organu podatkowego sugestia Pani, by zbycie ww. nieruchomości nabytych na cele prowadzonej działalności gospodarczej - co wynika z przedłożonych aktów notarialnych - które, jak Pani sugeruje - po sprzedaży będą wykorzystywane w działalności rolniczej, podlegałoby na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 w. cyt. ustawy o podatku dochodowym - zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym - jest nieprawidłowa. Tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że przychód osiągnięty ze sprzedaży ww. nieruchomości winien być opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, gdyż bezspornym jest fakt, że zakupu ww. nieruchomości dokonała Pani na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą (inną niż działalność rolnicza), tak więc sprzedaż zakupionego gruntu i nieruchomości, których faktycznie nie można uznać jako środki trwałe, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej -z uwagi na trwające inwestycje "w budowie" - należy traktować jako sprzedaż środków obrotowych firmy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu. Jednocześnie tutejszego organ informuje, iż powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl