IBPP4/443-843/10/EJ - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu świadczenia usług w zakresie edukacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-843/10/EJ Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu świadczenia usług w zakresie edukacji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu pn. "...". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 30 czerwca 2010 r. znak: IBPP4/443-843/10/EJ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ubiega się o bezzwrotną dotację ze środków Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 Poddziałanie 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiebiorstwach. Planowana działalność gospodarcza będzie polegać na świadczeniu usług edukacyjnych i jest sklasyfikowana pod numerem PKD 85.52.Z - pozaszkolne formy edukacji artystycznej. Otrzymane z dotacji środki finansowe Wnioskodawca musi przeznaczyć na wcześniej wskazane potrzeby (zakup środków trwałych, usługę remontową i zakupy promocyjne). Dokonując zakupów Wnioskodawca zapłaci podatek VAT, który będzie uwzględniony na fakturze zakupowej. Niniejszy wniosek składany jest w celu wyjaśnienia czy podatek VAT wykazany na fakturach zakupowych będzie możliwy do odzyskania przez podatnika prowadzącego działalność, której przedmiotem jest prowadzenie prywatnej szkoły muzycznej. Podatek VAT z faktur zakupowych będzie stanowił koszt prowadzonej działalności.

W piśmie z dnia 8 lipca 2010 r. Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że ubiega się o bezzwrotną dotację ze środków Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności gospodarczej w projekcie pn. "..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013 Poddziałanie 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach. Planowana działalność gospodarcza będzie polegać na świadczeniu usług w zakresie edukacji (PKWiU ex 80), zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Otrzymane z dotacji środki finansowe Wnioskodawca przeznaczy na zakup środków trwałych, usługę remontową i zakupy związane z promocją. Działalność szkoły nie będzie generowała obrotu opodatkowanego podatkiem VAT - będą świadczone tylko usługi edukacyjne. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej Wnioskodawca nie będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, składającym deklaracje VAT-7. Towary i usługi, które zostaną nabyte w celu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w formie prywatnej szkoły muzycznej nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 8 lipca 2010 r.):

Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w świetle przedstawionego opisu, Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu pn. "...".

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w piśmie z dnia 8 lipca 2010 r.), jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług edukacji (PKWiU ex 80) nie będzie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ponieważ opodatkowane podatkiem od towarów i usług towary i usługi planowane do zakupu w ramach realizacji projektu pn. "...", w myśl zakresu opisanego we wniosku, nie będą służyły czynnościom opodatkowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ubiega się o bezzwrotną dotację ze środków Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności gospodarczej w projekcie pn. "...". Planowana działalność gospodarcza będzie polegać na świadczeniu usług w zakresie edukacji (PKWiU ex 80), zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Otrzymane z dotacji środki finansowe Wnioskodawca przeznaczy na zakup środków trwałych, usługę remontową i zakupy związane z promocją. Działalność szkoły nie będzie generowała obrotu opodatkowanego podatkiem VAT - będą świadczone tylko usługi edukacyjne. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej Wnioskodawca nie będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, składającym deklaracje VAT-7. Towary i usługi, które zostaną nabyte w celu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w formie prywatnej szkoły muzycznej nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Jak wskazano na wstępie, prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje wyłącznie podatnikom zarejestrowanym jako "podatnicy VAT czynni", składającym deklaracje VAT-7.

Natomiast jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca będzie wykonywał działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie edukacji (PKWiU ex 80), zwolnionych od podatku VAT i nie będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, składającym deklaracje VAT-7.

Zatem Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług, zakupionych w ramach realizowanego projektu pn. "...".

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo należy zauważyć, iż dla stosunku prawnopodatkowego i zastosowania zwolnienia od podatku istotne znaczenie ma dokonanie klasyfikacji świadczonych usług szkoleniowych do właściwej pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Tut. organ nie dokonał oceny czy świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowe mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU 80, albowiem nie jest organem kompetentnym do dokonywania tego rodzaju klasyfikacji. Powyższe przyjęto jako element opisu zdarzenia przyszłego, w którym Wnioskodawca wskazał, że "planowana działalność gospodarcza będzie polegać na świadczeniu usług w zakresie edukacji (PKWiU ex 80)". Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego i nie było przedmiotem oceny.

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Należy zatem zaznaczyć, że odpowiedzi na pytanie zawarte we wniosku udzielono w oparciu o wskazanie, iż Wnioskodawca nie będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, w szczególności konieczności zarejestrowania się Wnioskodawcy jako podatnika VAT czynnego oraz wykorzystywania powstałego w efekcie projektu mienia do wykonywania czynności opodatkowanych udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl