IBPP4/443-790/09/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-790/09/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu 14 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją projektu dofinansowanego ze środków RPO pod nazwą "Modernizacja wyposażenia pracowni endoskopii Szpitala Powiatowego w" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją projektu dofinansowanego ze środków RPO pod nazwą "Modernizacja wyposażenia pracowni endoskopii Szpitala Powiatowego w".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będzie realizował projekt pod nazwą "Modernizacja wyposażenia pracowni endoskopii Szpitala Powiatowego w". Przedsięwzięcie to uzyskało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Projekt polega na zakupie i uruchomieniu nowoczesnej aparatury umożliwiającej diagnostykę gastroskopową górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pracownia endoskopii funkcjonuje w Szpitalu Powiatowym. Jest kluczową pracownią dla pacjentów hospitalizowanych na oddziale chorób wewnętrznych. Pracownia wymaga pilnej wymiany istniejącego wyposażenia ponieważ przestarzały i wyeksploatowany sprzęt ulega coraz częściej awariom.

Sprzęt zakupiony w wyniku realizacji projektu przyczyni się do poprawy jakości świadczonych usług zdrowotnych. Zespół Opieki Zdrowotnej wykonuje usługi w zakresie ochrony zdrowia sklasyfikowane pod numerem PKWiU 85.1 Zakupy dokonane na potrzeby projektu będą związane z wykonywaniem przez ZOZ usług zdrowotnych zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku należnego wynikającego z faktur zakupowych. Wnioskodawca uzyskuje również dochody z wynajmu pomieszczeń, które są opodatkowane. Udział dochodów opodatkowanych w ogólnej wartości sprzedaży nie przekracza 2%. Nie ma więc obowiązku stosowania odliczeń podatku według struktury sprzedaży określonej art. 90 ustawy o VAT. Sytuacja taka będzie się również utrzymywać w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizacją ww. projektu istnieje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacja projektu dofinansowanego ze środków RPO.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma on żadnej możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją projektu dofinansowanego ze środków RPO ponieważ:

* wnioskodawca wykonuje głównie czynności zwolnione z podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1, załącznik nr 4 poz. 9),

* udział sprzedaży opodatkowanej (z najmu pomieszczeń) w stosunku do ogółu sprzedaży nie przekracza 2%,

* prowadzenie szczegółowej ewidencji związanej z pkt 2 jest bezzasadne (brak możliwości przyporządkowania określonych przychodów do niewielkich kosztów)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

W przypadkach gdy podatnik wykonuje czynności uprawniające do odliczenia VAT i nieuprawniające do tego odliczenia, jest on zobowiązany do określenia wartości podatku naliczonego, służącego wyłącznie czynnościom opodatkowanym, z pominięciem tej części podatku naliczonego, w jakiej nabyte towary i usługi będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

W takiej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie natomiast do zapisu art. 90 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1.

przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2.

nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8, nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca będzie realizował projekt pod nazwą "Modernizacja wyposażenia pracowni endoskopii Szpitala Powiatowego w ". Przedsięwzięcie to uzyskało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Projekt polega na zakupie i uruchomieniu nowoczesnej aparatury umożliwiającej diagnostykę gastroskopową górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pracownia endoskopii funkcjonuje w Szpitalu Powiatowym i jest kluczową pracownią dla pacjentów hospitalizowanych na oddziale chorób wewnętrznych.

Sprzęt zakupiony w wyniku realizacji projektu przyczyni się do poprawy jakości świadczonych usług zdrowotnych. Zespół Opieki Zdrowotnej wykonuje usługi w zakresie ochrony zdrowia sklasyfikowane pod numerem PKWiU 85.1. Zakupy dokonane na potrzeby projektu będą związane z wykonywaniem przez ZOZ usług zdrowotnych zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

Wnioskodawca uzyskuje również dochody z wynajmu pomieszczeń, które są opodatkowane. Udział dochodów opodatkowanych w ogólnej wartości sprzedaży nie przekracza 2%.

Należy podkreślić, iż zastosowanie proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT dla określenia kwoty podatku naliczonego do odliczenia możliwe jest tylko w przypadku, gdy Wnioskodawca nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje.

Wnioskodawca w celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego zobowiązany jest więc do przyporządkowania w odpowiednich częściach podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu poszczególnym kategoriom działalności (zwolnionej lub niepodlegającej opodatkowaniu, opodatkowanej oraz działalności mieszanej).

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał, iż zakupy dokonane na potrzeby projektu będą związane z wykonywaniem przez ZOZ usług zdrowotnych zwolnionych z podatku od towarów i usług. Oznacza to, iż podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy w ramach realizacji projektu nie będzie związany z czynnościami opodatkowanymi. Tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych faktur. W odniesieniu do zakupów związanych wyłącznie z czynnościami nieopodatkowanymi nie będzie więc miała zastosowania proporcja, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT.

Reasumując należy stwierdzić, iż bezwzględu na wartość proporcji określonej zgodnie z art. 90 ust. 2-8, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowania projektu, pod nazwą "Modernizacja wyposażenia pracowni endoskopii Szpitala Powiatowego w", bowiem jak wskazuje Wnioskodawca zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl