IBPP4/443-579/10/KG - Uprawnienie zakładu opieki zdrowotnej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji finansowanej ze środków Unii Europejskiej oraz środków własnych, dotyczącej montażu podziemnych zbiorników na wodę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-579/10/KG Uprawnienie zakładu opieki zdrowotnej do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji finansowanej ze środków Unii Europejskiej oraz środków własnych, dotyczącej montażu podziemnych zbiorników na wodę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 20 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania kosztów naliczonego podatku VAT w związku z realizacją inwestycji pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania kosztów naliczonego podatku VAT w związku z realizacją inwestycji pn. "...". Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Szpital Specjalistyczny realizuje inwestycję finansowaną, ze środków Unii Europejskiej oraz środków własnych dla Osi priorytetowej 7 Infrastruktura ochrony środowiska Działanie 7.1 Gospodarka wodno ściekowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 pn. "...".

Do składanego wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie ww. inwestycji w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2007-2013 wymagane jest zaświadczenia o kwalifikowalności podatku VAT w ramach projektu.

W ramach projektu przewidziano montaż 3 podziemnych, poziomych zbiorników stalowych o pojemności 100 m3 każdy. Zbiorniki będą połączone równolegle w układzie Tiechelmanna w celu zapewnienia równomiernego przepływu przez każdy z nich. Zaprojektowano zbiorniki o gabarytach: długość 14,1 m, średnica 3,0 m. Ciśnienie dopuszczalne w zbiornikach 0,6 hAPa. Zbiorniki będą zabezpieczone antykorozyjnie, wewnątrz farbami z atestem PZH na kontakt z wodą pitną, z zewnątrz powłoka antykorozyjna do posadowienia w gruncie.

Budowa zbiorników i utworzenie systemu zabezpieczającego rezerwę wody dla potrzeb Szpitala rozpocznie się 15 września 2010 r., a przewidziany termin zakończenia inwestycji 30 listopada 2010 r.

W chwili obecnej zostały wypełnione wszystkie wymogi formalne dotyczące uruchomienia projektu (projekty, pozwolenie na budowę, ocena wpływu inwestycji na środowisko itp.).

Towary i materiały nabyte w trakcie realizacji projektu nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Szpitala jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 5 kwietnia 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z ustawą art. 43 ust 1 pkt 1, sprzedaż usług medycznych jest zwolniona z podatku VAT.

Szpital odlicza podatek VAT dotyczący refaktur odsprzedaną energię elektryczną, cieplną, gaz oraz usługi telekomunikacyjne.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) przeważającym rodzajem działalności Szpitala jest:

*

wg PKD 2007 8610Z Działalność szpitali,

*

wg PKD 2004 8511Z Szpitalnictwo

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 18 marca 1997 r. przeważającym rodzajem działalności jest świadczenie usług medycznych o symbolu 85.11.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu będą związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę wyłącznie czynności zwolnionych od podatku VAT.

Woda ze zbiornika rezerwowego ujęcia będzie wykorzystywana wyłącznie do podstawowej działalności Szpitala, tj. sprzedaży usług medycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma możliwość odzyskania kosztów naliczonego podatku VAT poniesionych w związku z realizacją inwestycji pn. "..."...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie może on odzyskać poniesionych kosztów podatku VAT związanego z realizacją inwestycji, ponieważ szpital świadczy usługi głównie w zakresie ochrony zdrowia które na podstawie art. 43 pkt 1 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z podatku VAT.

Od pozostałej sprzedaży która jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług Szpital Specjalistyczny odprowadza do Urzędu Skarbowego należny podatek VAT obniżony o kwotę podatku naliczonego dot. odsprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, gazu oraz usług telekomunikacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz. 9 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizuje inwestycję finansowaną, ze środków Unii Europejskiej oraz środków własnych dla Osi priorytetowej 7 Infrastruktura ochrony środowiska Działanie 7.1 Gospodarka wodno ściekowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 inwestycji pn. "...".

W ramach projektu przewidziano montaż 3 podziemnych, poziomych zbiorników stalowych. Budowa zbiorników i utworzenie systemu zabezpieczającego rezerwę wody dla potrzeb Szpitala.

Woda ze zbiornika rezerwowego ujęcia będzie wykorzystywana wyłącznie do podstawowej działalności Szpitala, tj. Sprzedaży usług medycznych.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 18 marca 1997 r. przeważającym rodzajem działalności jest świadczenie usług medycznych o symbolu 85.11.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu będą związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę wyłącznie czynności zwolnionych od podatku VAT.

W oparciu o przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu, nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ będą wykorzystywane wyłącznie do świadczenia usług ochrony zdrowia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawca nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji pn. "...". Tym samym nie ma on możliwości otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Ponadto należy zaznaczyć, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania uregulowania § 21 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), zgodnie z którymi zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Przepisy ww. rozporządzenia przewidują możliwość zwrotu kwoty podatku naliczonego zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług (w całości lub w części) za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o której mowa w § 7 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w szczególności przedakcesyjnych środków Unii Europejskiej (PHARE). W przypadku finansowania programów, realizowanych w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej, warunkiem uzyskania zwrotu jest zawarcie umowy na realizację projektu przed dniem 1 maja 2004 r.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w zakresie prawidłowości zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Wydając przedmiotową interpretację tut. organ oparł się na opisie przedstawionego stanu faktycznego, w którym jednoznacznie wskazano, iż towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu będą związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę wyłącznie czynności zwolnionych od podatku VAT, czyli usługi w zakresie ochrony zdrowia. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego i nie było przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl