IBPP4/443-557/13/LG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-557/13/LG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 30 października 2013 r. (data wpływu 7 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży aktywów trwałych oraz nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży aktywów trwałych oraz nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") jest spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych oraz zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie obróbki oraz obrotu stalą. W posiadaniu Spółki znajduje się m.in. zakład produkcyjny (fabryka), położony w..., wykorzystywany na potrzeby wstępnej obróbki stali, która następnie (jako określony produkt stanowiący efekt obróbki) jest przez Spółkę sprzedawana. Zakład jest obecnie wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Wnioskodawcy.

W skład tego zakładu wchodzi m.in. budynek (zlokalizowany na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym) oraz inne aktywa trwałe (maszyny, urządzenia etc.) wykorzystywane w procesie obróbki stali. W zakładzie tym zatrudniona jest również załoga (dalej: "Pracownicy").

Spółka nie sporządza rozliczenia rachunku wyników oraz nie przygotowuje bilansu na potrzeby zarządcze, ani w innym celu, odrębnie dla potrzeb zakładu w. Zestawienie takich danych, dla jakichkolwiek potrzeb, nie jest także dokonywane na potrzeby kalkulacji wyników działalności zakładu na podstawie rachunku wyników oraz bilansu Spółki.

Z działalnością zakładu związane są zobowiązania (dalej: "Zobowiązania"), w tym m.in.:

* zobowiązania z tytułu dostaw towarów (materiały, półprodukty etc);

* zobowiązania z tytułu dostaw mediów (energia elektryczna, woda etc);

* zobowiązania z tytułu świadczenia usług na rzecz Spółki, które są związane z zakładem;

* zobowiązania finansowe oraz inne zobowiązania.

Ponadto, w wyniku działalności prowadzonej poprzez zakład w. Spółka posiada wierzytelności wobec kontrahentów, związane ze sprzedażą produktów zakładu (dalej: "Wierzytelności").

Spółka rozważa zbycie aktywów wykorzystywanych w ramach wskazanej działalności, prowadzonej w ramach zakładu w.

W ramach transakcji dojdzie do zbycia niektórych aktywów trwałych (m.in. maszyn i urządzeń) będących własnością Spółki, zlokalizowanych w zakładzie oraz nieruchomości, na której obecnie prowadzona jest działalność zakładu.

Dodatkowo, nastąpi również przejście zakładu pracy na nabywcę wskazanych aktywów majątkowych, zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

Jednocześnie podkreślić w tym wypadku należy, że nie dojdzie do przejścia Zobowiązań i Wierzytelności związanych z działalnością zakładu (pozostaną one częścią aktywów i pasywów Spółki). Dodatkowo, przeniesione nie zostaną, co do zasady, prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów, które związane są funkcjonalnie ze zbywanymi aktywami, choć nie można wykluczyć, iż niektóre umowy zostaną przeniesione na nabywcę w ramach transakcji. Nie dojdzie także do zbycia materiałów i surowców (w tym półproduktów).

Zbycie dokonane zostanie na podstawie umowy sprzedaży.

Spółka pragnie wskazać, iż na jej wniosek Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 22 października 2013 r. sygn. IBPP4/443-352/13/BP potwierdził, że zbycie opisywanych aktywów (z wyłączeniem nieruchomości, która pierwotnie nie miała podlegać zbyciu) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Złożenie nowego (niniejszego) wniosku o interpretację związane jest ze zmianą opisu zdarzenia przyszłego w porównaniu do przedstawionego na potrzeby wydania wspomnianej interpretacji indywidualnej. Planowane jest bowiem (z uwagi na zmiany biznesowe), że Spółka dokona również zbycia nieruchomości, na której obecnie prowadzona jest działalność zakładu. Składając niniejszy wniosek Spółka pragnie potwierdzić, że również w przypadku tego, nieznacznie zmienionego, zdarzenia przyszłego, zbycie opisywanych aktywów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy na potrzeby podatku od towarów i usług zbycie opisywanych aktywów należy zakwalifikować jako transakcję podlegającą opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż wskazanych wyżej aktywów należy zakwalifikować jako czynność podlegającą opodatkowaniu tj. odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: z dnia 29 lipca 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: z dnia 29 lipca 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: "ustawa o VAT") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT: "przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel". Pod pojęciem towarów rozumie się natomiast rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 tej ustawy: "przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej".

Natomiast, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy "nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

Oznacza to, iż w przypadku gdy dana transakcja obejmować będzie przedsiębiorstwo (lub jego zorganizowaną część) nie znajdą do niej zastosowania przepisy ustawy o VAT, a zatem nie będzie ona podlegała opodatkowaniu, nawet gdy dokonana zostanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Zgodnie z przepisem, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

W świetle powyższego, niezbędnym warunkiem uznania składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest ich wyodrębnienie:

* organizacyjne (składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania),

* finansowe,

* funkcjonalne (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wskazane powyżej cechy (warunki) muszą zostać spełnione łącznie.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium tj. ustalenia, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części.

O wyodrębnieniu funkcjonalnym można mówić wówczas, gdy wyodrębniona organizacyjnie część przedsiębiorstwa jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca rozważa sprzedaż niektórych aktywów wykorzystywanych w swojej działalności prowadzonej w ramach zakładu w.

Jak wskazano, w skład tego zakładu wchodzi budynek (zlokalizowany na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego) oraz inne aktywa trwałe (maszyny, urządzenia etc.) wykorzystywane w procesie obróbki stali. W zakładzie tym zatrudnieni są również pracownicy. Z zakładem związane są zobowiązania i wierzytelności.

Zobowiązania i wierzytelności oraz - co do zasady - umowy nie zostaną jednak przeniesione (w jakiejkolwiek formie) na nabywcę majątku.

Odnosząc przytoczone wyżej uregulowania do zaprezentowanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż skoro Wnioskodawca planuje zbycie tylko niektórych aktywów trwałych zlokalizowanych w zakładzie, bez związanych z nimi zobowiązań oraz wierzytelności, a także innych istotnych składników (np. magazynu), zbywanych aktywów nie można zakwalifikować jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT.

Wynika to z faktu, iż nie mamy do czynienia z odpowiedniego stopnia wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że skoro Spółka nie sporządza rozliczenia rachunku wyników oraz nie przygotowuje bilansu na potrzeby zarządcze, ani w innym celu, odrębnie dla potrzeb zakładu w... z pewnością nie można przyjąć, iż mamy do czynienia z wyodrębnieniem finansowym.

Brak takiego wyodrębnienia wynika także z faktu, iż z masy majątkowej będącej przedmiotem transakcji wyłączone zostaną zobowiązania związane z majątkiem. Tymczasem definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyraźnie wskazuje na konieczność przeniesienia zobowiązań związanych z prowadzoną przez tę część przedsiębiorstwa działalnością.

A zatem, wyłączenie ze zbywanego majątku powiązanych z nim aktywów i pasywów wyklucza możliwość ich przypisania do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Także, zdaniem Spółki, wyłączenie praw i obowiązków funkcjonalnie związanych ze zbywanymi aktywami nie pozwala uznać, że zachodzi wyodrębnienie organizacyjne i funkcjonalne. Aktywa te mogłyby bowiem tworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość wyłącznie z powiązanymi z nimi prawami i obowiązkami.

Ostatecznie, za brakiem możliwości przyjęcia, że mamy do czynienia z odpowiednim organizacyjnym i funkcjonalnym wyodrębnieniem w majątku Wnioskodawcy przemawia brak objęcia transakcją magazynu (towarów i materiałów, w tym półproduktów).

Zbywane aktywa majątkowe nie spełniają więc warunków niezbędnych dla uznania ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, tj. nie zawierają zobowiązań oraz nie stanowią finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębnionego zespołu. W konsekwencji, nie sposób uznać ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jeżeli chodzi o kwestię kwalifikacji ich jako przedsiębiorstwo, należy wskazać, że przepisy ustawy o VAT nie definiują tego pojęcia. W takim przypadku, w celu określenia zakresu znaczeniowego wskazanego pojęcia, należy odnieść się do regulacji przepisu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym: "przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości łub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne:

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej."

Zatem, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów.

Mając na uwadze, iż zbywane aktywna nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to tym bardziej nie można uznać, iż stanowią one przedsiębiorstwo. Jeśli bowiem brak im finansowego, organizacyjnego i funkcjonalnego wyodrębnienia niezbędnego dla uznania ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a więc pewną, choćby potencjalną, gospodarczą całość, to tym bardziej nie można uznać ich za całe przedsiębiorstwo.

W konsekwencji, należy stwierdzić, że opisaną w zdarzeniu przyszłym transakcję należy zakwalifikować na gruncie VAT jako sprzedaż poszczególnych aktywów majątkowych. W konsekwencji transakcja ta będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT, podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Spółka pragnie podkreślić, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 października 2013 r. sygn. IBPP4/443-352/13/BP potwierdził, że zbycie opisywanych aktywów (z wyłączeniem nieruchomości, która pierwotnie nie miała podlegać zbyciu) będzie stanowić odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Fakt, że w zdarzeniu przyszłym wskazanym w niniejszym Wniosku, Spółka w ramach transakcji zbycia niektórych jej aktywów dokona również zbycia nieruchomości, na której obecnie prowadzona jest działalność zakładu nie powinien wpływać na powyższą konkluzję. W szczególności, w dalszym ciągu zbywane aktywa nie będą zawierać zobowiązań oraz nie będą stanowić finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębnionego zespołu. Nie będą one więc spełniać warunków niezbędnych dla uznania ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa (lub przedsiębiorstwo), a ich zbycie nie będzie wyłączone z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl