IBPP4/443-373/09/JP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-373/09/JP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2009 r. (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do inwestycji pn. "Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do inwestycji pn. "Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 kwietnia2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest jednostką organizacyjną gminy nie posiadającą osobowości prawnej działającą w formie jednostki budżetowej, której podstawowym celem jest realizacja zadań własnych gminy w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, zgodnej z zasadami określonymi w ustawie oraz prowadzenie na ogólnie przyjętych zasadach działalności gospodarczej o ile nie wykracza ona poza strefę użyteczności publicznej, między innymi roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz roboty budowlane i specjalistyczne.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz będzie realizatorem inwestycji pn. "Budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej" finansowanej ze środków Funduszu Spójności i środków własnych Gminy. Po wybudowaniu oczyszczalnia ścieków i kanalizacji jednostka budżetowa będzie prowadziła eksploatację urządzeń oczyszczalni ścieków i kanalizacji jak również do wybudowanej oczyszczalni będą odprowadzane ścieki komunalne oraz ścieki z szamb bezodpływowych mieszkańców nie podłączonych do kanalizacji sanitarnej. Faktury będzie wystawiał Zakład według obowiązujących przepisów. Przychód z tego tytułu stanowić będzie dochód Gminy a należny podatek odprowadzony zostanie na konto właściwego Urzędu Skarbowego.

Faktury na realizację zadania inwestycyjnego pn. "Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków" będą wystawiane na Wnioskodawcę, a wybudowana oczyszczalnia i sieć kanalizacyjna będzie w całości służyła sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Zakład Wodociągów i Kanalizacji będący jednostką organizacyjną Gminy nieposiadającą osobowości prawnej działającą w formie jednostki budżetowej ma prawo do odliczenia podatku VAT przy realizacji inwestycji pn. "Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków".

Zdaniem Wnioskodawcy, jednostka budżetowa ma prawo do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do realizowanej inwestycji na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ponieważ jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz będzie realizatorem inwestycji pn. "Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków", finansowanej ze środków Funduszu Spójności i środków własnych Gminy. Po wybudowaniu Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie prowadził eksploatację urządzeń oczyszczalni ścieków i kanalizacji oraz będzie wystawiał faktury. Wybudowana oczyszczalnia i sieć kanalizacyjna będzie w całości służyła sprzedaży opodatkowanej.

Podsumowując w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z inwestycją pn. "Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków". Bowiem zasadnicze znaczenie dla dokonania odliczenia podatku VAT ma związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną, a w omawianej sytuacji mienie powstałe w wyniku realizacji projektu będzie w całości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl