IBPP4/443-325/09/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-325/09/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu pod nazwą "Akademia E."- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu pod nazwą "Akademia E.".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca realizuje projekt w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu Wnioskodawca będzie wykonywał czynności sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi pod numerem PKWiU 80.42.20-00.00. Właściwa stawka dla tego typu czynności to "zw". Jednym z załączników przy rozliczaniu projektu jest oświadczenie o kwalifikowalności VAT. Oznacza to, iż Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania zapłaconego VAT naliczonego. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i składa deklaracje VAT-7. Czynności, które Wnioskodawca wykonuje w ramach swojej działalności (poza projektowe) dotyczą wyłącznie działalności szkoleniowej i są zwolnione z VAT.

W okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Wnioskodawca będzie realizował projekt pod nazwą "Akademia E.". Projekt ukierunkowany jest na rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwie zleceniodawcy. W celu przygotowania projektu (przed jego rozpoczęciem) przeprowadzonych było szereg analiz otoczenia gospodarczego oraz dokumentów. Celem przeprowadzenia projektu jest umocnienie pozycji, zwiększenie konkurencyjności działania poprzez poprawę komunikacji wewnątrzzakładowej w przedsiębiorstwie zleceniodawcy, rozwój kompetencji przywódczych kadr menadżerskich, doskonalenia znajomości języka angielskiego, poprawę wizerunku firmy na zewnątrz. W celu osiągnięcia wymienionych zamierzeń Wnioskodawca przygotował propozycję cyklu działań szkoleniowych oraz wdrażania zdobytej na szkoleniach wiedzy w praktyczne działania. Cykl szkoleniowy składa się z trzech części, tj. analiza potrzeb szkoleniowych, przeprowadzenie szkoleń zgodnie z wytycznymi uzyskanymi w poprzednim etapie, wdrożenie wiedzy teoretycznej w praktyce.

Projekt realizowany jest częściowo odpłatnie. Grupa E. poniesie częściowy koszt szkoleń oraz warsztatów praktycznych. Wnioskodawca w związku realizacja projektu będzie dokonywał zakupów m.in. wynajem sal szkoleniowych, wyżywienie uczestników i trenerów, materiały biurowe, amortyzacja sprzętu (notebooki, kserokopiarka, meble biurowe), koszty związane z wynagrodzeniami dla kadry zarządzającej projektem. Świadczenie usług szkoleniowych jest związane z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

W związku z realizacją projektu Wnioskodawca będzie dokonywał zakupu wyposażenia i środków trwałych - po zakończeniu projektu będą one wykorzystywane wyłącznie do działalności szkoleniowej, która jest głównym rodzajem działalności Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu pod nazwą "Akademia E.".

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ustawy o VAT nie ma możliwości odliczania VAT naliczonego od należnego ponieważ Wnioskodawca prowadzi sprzedaż wyłącznie zwolnioną z VAT. Art. 86 mówi o możliwości odliczenia w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. będzie realizował projekt w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu Wnioskodawca będzie wykonywał czynności sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi pod numerem PKWiU 80.42.20-00.00.

Wnioskodawca w związku realizacja projektu będzie dokonywał zakupów m.in. wynajem sal szkoleniowych, wyżywienie uczestników i trenerów, materiały biurowe, amortyzacja sprzętu (notebooki, kserokopiarka, meble biurowe), koszty związane z wynagrodzeniami dla kadry zarządzającej projektem. Świadczenie usług szkoleniowych jest związane z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Zakupione w związku z realizacją projektu wyposażenie i środki trwałe - po zakończeniu projektu będą wykorzystywane wyłącznie do działalności szkoleniowej.

Wnioskodawca wskazał dla usług świadczonych w ramach realizowanego projektu PKWiU 80.42.20-00.00, które to grupowanie obejmuje - "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się z podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 załącznika wymienione zostały usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 80.

Zgodnie z objaśnieniami zamieszczonymi pod załącznikiem - "ex" dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie "ex" przy konkretnym symbolu PKWiU powoduje zawężenie stosowania zwolnienia od podatku tylko do usług należących do danego grupowania statystycznego (w tym przypadku PKWiU 80), które spełniają określone przez ustawodawcę warunki, wskazane w obowiązujących przepisach.

Do grupowania PKWiU ex 80 należy podkategoria PKWiU 80.42.20-00.00 obejmująca usługi w zakresie pozostałych form kształcenia. Ponieważ ustawodawca, w załączniku nr 4 do ustawy przy pozycji 7 usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU ex 80, nie wymienił żadnych usług dla których zwolnienie to nie ma zastosowania, dlatego też należy uznać, że zwolnienie od podatku dotyczy wszystkich usług objętych grupowaniem PKWiU 80.

Stwierdzić zatem należy, że o ile Wnioskodawca prawidłowo klasyfikuje świadczone usługi do grupowania 80.42.20- 00.00, to korzystają one ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Mając więc na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzić należy iż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług, jakim jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu pod nazwą "Akademia E.".

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl