IBPP4/443-32/10/EJ - Opodatkowanie i odliczenie podatku VAT w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-32/10/EJ Opodatkowanie i odliczenie podatku VAT w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 stycznia 2010 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu 2 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dotacji, jak i prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych w ramach projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dotacji, jak i prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów dokonanych w ramach projektu pn. "....". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu 2 lutego 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 20 stycznia 2010 r., znak: IBPP4/443-32/10/EJ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest instytucją powołaną do prowadzenia działalności na rzecz rozwoju regionu i promocji M. Do podstawowych zadań Wnioskodawcy należy wspieranie rozwoju regionu M. poprzez przekształcenia strukturalne i własnościowe, inicjowanie i promowanie przedsiębiorczości, inicjowanie i wspieranie inicjatyw gospodarczych organizowanych na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy oraz uczestnictwo we wdrażaniu programów europejskich. Obecnie Wnioskodawca realizuje projekty współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Działanie 8.1: "...." oraz ".... ". Planowana jest realizacja kolejnego projektu pn. "....", złożonego w ramach konkursu do Instytucji Zarządzającej - Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa. W przypadku przyznania środków na realizację niniejszego projektu, otrzymana dotacja będzie miała charakter współfinansowania ponoszonych wydatków projektowych. Projekt "...." stanowi kontynuację działań zainicjowanych w dwóch aktualnie realizowanych projektach "...." oraz "...". Cel nadrzędny projektu stanowi Promocja Marki Gospodarczej M. na arenie międzynarodowej poprzez promocję potencjału inwestycyjnego i eksportowego M. Cele szczegółowe to:

*

wzrost świadomości marki gospodarczej M. wśród zagranicznego środowiska biznesowego,

*

opracowanie i wdrożenie wizerunkowej promocji M. i jej walorów inwestycyjno-eksportowych,

*

podniesienie świadomości na temat potencjału biznesowego M. wśród środowiska opiniotwórczego,

*

wzrost rozpoznawalności regionu M.,

*

popularyzacja i zwiększenie liczby odwiedzin strony internetowej www.businessinmalopolska.com,

*

zwiększenie poziomu inwestycji zagranicznych mierzonych wzrostem liczby podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału zagranicznego.

W ramach projektu "...." realizowane będą następujące zadania:

*

przygotowanie dwóch spotów reklamowych,

*

emisja spotów w telewizji zagranicznej o największym zasięgu terytorialnym,

*

rozbudowa serwisu www. polegająca na wprowadzeniu nowych elementów graficznych, zmiany układu treści, itp. a także poszerzeniu dotychczasowych funkcji strony o newslettery, sondy, zakup statystyk, galerie zdjęć,

*

administrowanie i redagowanie treści strony www.,

*

przeprowadzenie kampanii promocyjnej w Internecie przy użyciu zróżnicowanych narzędzi: Gogle Awords,

*

przygotowanie artykułów, bannerów, ogłoszeń zamieszczonych na informacyjno-biznesowych portalach internetowych,

*

przeprowadzanie badania efektywności wykorzystanych narzędzi marketingowych.

W piśmie z dnia 27 stycznia 2010 r. Wnioskodawca wskazał dodatkowo, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, składającym deklaracje VAT-7. Projekt będzie realizowany w okresie od dnia 1 czerwca 2010 r. do dnia 31 marca 2011 r. W ramach projektu wypromowany zostanie wizerunek gospodarczy M. na arenie międzynarodowej, co z kolei przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności regionu jako ważnego obszaru na gospodarczej mapie kraju. Pozytywny wizerunek gospodarczy M. - jest jednym z najważniejszych efektów projektu. Wnioskodawca nie będzie osiągał obrotów związanych z realizowanym projektem, towary i usługi nabyte przez Wnioskodawcę w ramach realizowanego projektu nie będą miały związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Otrzymana dotacja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług przez Wnioskodawcę i nie będzie tym samym wpływać na obrót, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dofinansowanie nie ma charakteru dopłaty do ceny, lecz ma na celu pokrycie kosztów poniesionych w związku z realizowanym projektem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy otrzymana dotacja rozwojowa na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu nie będzie stanowiła obrotu, czyli nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

2.

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług służących realizacji projektu i sfinansowanych dotacją rozwojową.

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymana dotacja rozwojowa w ramach projektu "..." współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 8.1. Promocja M. na arenie międzynarodowej ma na celu pokrycie części kosztów poniesionych w związku z realizowanym projektem. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach projektu nie mają bezpośredniego związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, nie są adresowane do konkretnego odbiorcy, nie będą zatem stanowiły odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług, jak również nie mogą być traktowane jako takie w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym otrzymana dotacja nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 2 ustawy brak bezpośredniego związku pomiędzy zakupami sfinansowanymi dotacją a czynnościami podlegającymi opodatkowaniu powoduje, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupów finansowanych z dotacji rzeczowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej: ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Cytowany powyżej przepis art. 29 ust. 1 ustawy o VAT stanowi odzwierciedlenie art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, poz. 1 z późn. zm.) z treści którego wynika, iż w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Dla określenia, czy dane dotacje są, czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, iż w sytuacji gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Kryterium uznania dotacji za zwiększającą obrót stanowi zatem stwierdzenie, iż dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią obrotu w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, czyli nie zwiększają podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Reasumując - podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będzie realizował projekt pn. "....". Wnioskodawca nie będzie osiągał obrotów związanych z realizowanym projektem. W przypadku przyznania środków na realizację niniejszego projektu, otrzymana dotacja będzie miała charakter współfinansowania ponoszonych wydatków projektowych. Otrzymana dotacja nie będzie miała bezpośredniego wpływu na cenę świadczonych usług przez Wnioskodawcę i nie będzie tym samym wpływać na obrót, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dofinansowanie nie ma charakteru dopłaty do ceny, lecz ma na celu pokrycie kosztów poniesionych w związku z realizowanym projektem.

Reasumując, w oparciu o przedstawione przez Wnioskodawcę w tej kwestii zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że przedmiotowa dotacja otrzymana na realizację projektu pn. "...." nie będzie stanowić obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Natomiast w treści art. 88 powołanej ustawy, ustawodawca wskazał czynności, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego oraz przypadki, w których faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Literalne brzmienie cyt. wyżej przepisów wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

*

odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,

*

towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że przepisy ustawy o VAT nie wiążą prawa do odliczenia podatku ze źródłem pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na zakup towarów i usług, przy nabyciu których podatek został naliczony. A zatem dla ustalenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego bez znaczenia pozostaje źródło pochodzenia środków finansowych na pokrycie ww. wydatków.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt pn. "....". W ramach projektu wypromowany zostanie wizerunek gospodarczy M. na arenie międzynarodowej, co z kolei przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności regionu jako ważnego obszaru na gospodarczej mapie kraju. Pozytywny wizerunek gospodarczy M. - jest jednym z najważniejszych efektów projektu. Wnioskodawca nie będzie osiągał obrotów związanych z realizowanym projektem, towary i usługi nabyte przez Wnioskodawcę w ramach realizowanego projektu nie będą miały związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniona przesłanka, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, albowiem nabyte w ramach realizacji projektu towary i usługi będą służyły wykonywanym przez Wnioskodawcę czynnościom opodatkowanym.

Tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki w ramach projektu, sfinansowane dotacją rozwojową.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl