IBPP4/443-284/13/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-284/13/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca (data wpływu 19 czerwca) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania czy aport całego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. spowoduje konieczność uiszczenia podatku od towarów i usług oraz w zakresie skutków podatkowych mogących powstać po dokonaniu tej czynności a dotyczących obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przez Wnioskodawcę od nabytych towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania czy aport całego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. spowoduje konieczność uiszczenia podatku od towarów i usług oraz w zakresie skutków podatkowych mogących powstać po dokonaniu tej czynności a dotyczących obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przez Wnioskodawcę od nabytych towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od 1 września 1990 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą "Y". W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zajmuje się przede wszystkim sprzedażą hurtową pozostałych artykułów użytku domowego (PKD 46.49.Z). Na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa Wnioskodawca prowadzi osobny system finansowo - księgowy - pełną ewidencję księgową zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w ramach którego rozliczane są zobowiązania i wpływy z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności. Na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa, Wnioskodawca prowadzi także ewidencję wszystkich składników majątku trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także system kadrowo - płacowy służący rozliczaniu wynagrodzeń i innych należności zatrudnionych u Wnioskodawcy osób.

W dniu 9 grudnia 2010 r. Wnioskodawca zawarł wraz z innymi osobami umowę spółki "X" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą, która zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego została w dniu 20 stycznia 2011 r. wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS..., w związku z czym uzyskała ona osobowość prawną. W powyższej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca dysponuje 26 udziałami, o łącznej wartości nominalnej 2.600,00 zł, co stanowi 52% udziału w kapitale zakładowym spółki. Nadto, wskazać należy, iż przeważający rodzajem działalności prowadzonym przez Spółkę jest również sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego (PKD 46.49.Z).

W związku z powyższymi okolicznościami, Wnioskodawca planuje do końca 2013 r. wniesienie aportem prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa do "X" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w celu dalszego prowadzenia wskazanej działalności przez Spółkę i dokonanie jednocześnie likwidacji prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedsiębiorstwo i będący aportem, będzie obejmować cały majątek przypisany do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, z wyłączeniem nieruchomości. W skład składników materialnych i niematerialnych wnoszonych aportem będą wchodziły w szczególności:

1.

maszyny służące do wykonywania prowadzonej działalności gospodarczej,

2.

środki transportu,

3.

wyposażenia biura,

4.

przysługujące Wnioskodawcy wierzytelności, wynikające z zawartych umów,

5.

środki pieniężne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,

6.

uprawnienia i zobowiązania wynikające z umów zawartych z kontrahentami,

7.

uprawnienia i zobowiązania w stosunku do pracowników Wnioskodawcy,

8.

umowy z pracownikami,

9.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

10.

tajemnice przedsiębiorstwa i know-how,

11.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

12.

koncesje, licencje i zezwolenia,

13.

patenty i inne prawa własności przemysłowej.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że określony powyżej zespół składników majątkowych, funkcjonuje w obrocie jako odrębne przedsiębiorstwo Wnioskodawcy i charakteryzuje się odrębnością na płaszczyźnie:

1.

organizacyjnej - stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych - w tym zobowiązań-przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który stanowi niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania,

2.

finansowej - posiada samodzielność finansową pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym; na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do prowadzonej przez działalności, dzięki czemu możliwe jest określenie wyniku finansowego,

3.

funkcjonalnej - stanowi niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wnioskodawca jeszcze raz pragnie zaznaczyć, iż przedmiotem aportu do "X" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą wszystkie składniki majątku (materialne i niematerialne), w tym zobowiązania, w całości stanowiące majątek jego przedsiębiorstwa, za wyjątkiem nieruchomości, w zamian za które otrzyma on udziały odpowiadające swoją wartością wartości wnoszonego przedsiębiorstwa. Jednocześnie Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż w związku z charakterem działalności, do prawidłowego jej wykonywania nie jest potrzebne korzystanie z nieruchomości na prawach własności, a wystarczającym jest dysponowanie tytułem prawnym do nieruchomości w postaci umowy najmu czy też dzierżawy. Wnioskodawca w związku z charakterem prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nie musi posiadać stałego miejsca świadczenia usług, które mogą być świadczone równolegle na terenie całego kraju, poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Co więcej, przedstawiony zespół składników majątkowych i niemajątkowych (aport) jest wystarczający do samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej. Nie można także pominąć, iż "X" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wykonywał i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, tak jak to czynił i czyni Wnioskodawca. Dodatkowo jeszcze raz należy zaznaczyć, iż wspomnianą wyżej działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi za pomocą przedsiębiorstwa (obejmującego tak jak zostało to wskazane m.in. aktywa trwałe, w tym rzeczowe aktywa trwałe, aktywa obrotowe w tym zapasy, należności krótkoterminowe, inwestycje krótkoterminowe (środki pieniężne) oraz nie ujęte w bilansie rzeczowe składniki majątku użytkowane na podstawie leasingu. Pasywa bilansu tj.: kapitał (fundusz) podstawowy, zobowiązania długoterminowe w tym kredyty, zobowiązania krótkoterminowe w tym kredyt w rachunku bieżącym, zobowiązania z tytułu dostaw oraz zobowiązania cywilnoprawne). W szczególności w skład przedsiębiorstwa wchodzą środki trwałe i towary, w stosunku do których dokonano odliczenia VAT naliczonego przy ich nabyciu. Jednocześnie wskutek wniesienia całości przedsiębiorstwa Wnioskodawcy aportem do "X" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaprzestanie prowadzenia indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej, przy czym składniki przedsiębiorstwa nadal będą przez spółkę wykorzystywane do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych - nie nastąpi zmiana przeznaczenia tych składników w rozumieniu art. 86 VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy wskazany we wniosku zespół składników majątkowych, który ma zostać przeniesiony na "X" Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi przedsiębiorstwo lub co najmniej zorganizowaną jego część w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (VAT).

2. Czy czynność polegająca na przeniesieniu, wskazanego we wniosku, zespołu składników majątkowych i niemajątkowych na "X" spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

3. Czy w związku z planowaną czynnością wniesienia całego przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca będzie zobligowany do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 VAT.

Ad.1

Wskazany we wniosku zespół składników majątkowych i niemajątkowych, który ma zostać przeniesiony na "X" Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 ust. 1 VAT, a co najmniej jego zorganizowaną część. Przepisy ustawy o VAT oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia przedsiębiorstwo, a co za tym idzie należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 551 k.c., przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 k.c., czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Okolicznością zaś determinującą możliwość uznania określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych za przedsiębiorstwo jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej bez względu na to, czy obejmuje on całość, czy jedynie część majątku określonego podmiotu - bez nieruchomości (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 1767/10, www.orzeczenia - nsa.info; zob. wyrok NSA w Warszawie z dnia 10 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 1062/10, LexPolonica nr 2535950). Według Wnioskodawcy okoliczność, iż w ramach składników majątkowych i niemajątkowych wnoszonych jako aport, nie znajduje się nieruchomość, w żaden sposób nie pozbawia zbioru tych składników przymiotu przedsiębiorstwa. Wnoszony przez Wnioskodawcę, jako aport, zespół składników materialnych i niematerialnych obecnie stanowi samodzielne przedsiębiorstwo, czynnie uczestniczące w obrocie, służące do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z czym, zdaniem Wnioskodawcy, wnoszony aport stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 ust. 1 VAT.

Ad. 2

Czynność polegająca na przeniesieniu, wskazanego we wniosku, zespołu składników majątkowych i niemajątkowych (aportu) na Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 VAT, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączono czynności określone w art. 6 VAT. Na podstawie art. 6 pkt 1 VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie transakcji zbycia należy - w ocenie Wnioskodawcy - rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie prawa własności w formie wkładu niepieniężnego - aportu. Wobec powyższego, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi zaś na fakt, iż przedmiotem aportu będą de facto wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe stanowiące zorganizowaną całość (poza nieruchomością) tj. przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 VAT, tj. nie będzie objęte zakresem przedmiotowym ustawy.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy jako, że stosownie do art. 6 pkt 1 VAT, ustawy nie stosuje się do transakcji m.in. zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do przedstawionego wyżej zdarzenia przyszłego tj. wniesienia całości przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdują zastosowania, tak jak zostało to wskazane powyżej. W ocenie wnioskodawcy, on jako osoba prowadząca jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą nie będzie zobowiązany do dokonywania jakiejkolwiek korekty podatku naliczonego, związanego z zakupem środków trwałych i towarów wykorzystywanych w całości do czynności opodatkowanych, w związku z wniesieniem w formie aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki prawa handlowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast przez świadczenie usług - w świetle art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (...).

Jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zaznaczyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji "przedsiębiorstwa". Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że użyte w ww. artykule określenie "w szczególności" wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej brak któregoś z tych elementów nie musi pozbawiać zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

Z kolei, o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Natomiast wyłączenie z aportu niektórych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa nie wyklucza uznania, iż mamy do czynienia z aportem całego przedsiębiorstwa, która to czynność pozostaje poza zakresem VAT. Istotne jest jednak, aby przedmiotem aportu były bezwzględnie te elementy, które umożliwiają kontynuowanie działalności gospodarczej.

Taką tezę można wywieść z wyroku NSA z 10 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 1062/10. W sprawie będącej przedmiotem powyższego rozstrzygnięcia spółka z o.o. planowała założyć spółkę akcyjną, do której chciała wnieść aportem posiadane przedsiębiorstwo handlowe, z wyłączeniem nieruchomości będącej jej własnością. Nieruchomość ta - zgodnie z planem - miała być przedmiotem długotrwałej umowy najmu pomiędzy spółką z o.o., a spółką akcyjną.

NSA zgodził się ze stanowiskiem, zgodnie z którym wyjaśnienie pojęcia "przedsiębiorstwo" w ramach wykładni systemowej należy poszukiwać na gruncie art. 551 Kodeksu cywilnego, w świetle którego zbycie przedsiębiorstwa oznacza przekazanie podstawowych jego składników, które umożliwiają nabywcy kontynuowanie dotychczasowej działalności. Ponadto, jak uznał NSA, wymienione w ww. przepisie składniki przedsiębiorstwa zostały wskazane jedynie w sposób przykładowy, a nie enumeratywny. Aby zatem uznać, iż przedmiotem aportu jest całe przedsiębiorstwo, przekazywane składniki majątku muszą stanowić zorganizowany kompleks majątkowy przeznaczony do prowadzenia danej działalności. Istnieje zatem możliwość wyłączenia w ramach konkretnej czynności prawnej określonych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa, bez naruszania statusu tego przedsiębiorstwa.

Składniki wymienione przez spółkę składające się na jej przedsiębiorstwo, charakter prowadzonej działalności gospodarczej (handel), zagwarantowanie korzystania z nieruchomości na podstawie umowy najmu, w ocenie Sądu sprawiają, że wyłączenie ze składników przedsiębiorstwa nieruchomości nie niweczy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zamierza wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo (za wyjątkiem nieruchomości) w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego do "X" sp. z o.o., w której posiada 26 udziałów (co stanowi 52% udziału w kapitale zakładowym spółki) a następnie zamierza zaprzestać prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Równocześnie przedstawiony zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowiących aport jest wystarczający do samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy i przedstawione regulacje prawne należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa, gdyż podmiot tej transakcji będzie obejmował całość składników materialnych i niematerialnych składających się na przedsiębiorstwo, z wyłączeniem nieruchomości, co jednak pozostaje bez wpływu na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte składniki przez ich nabywcę w takim zakresie jak Wnioskodawca.

W świetle powyższego za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy o zaklasyfikowanie zbywanych składników za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, gdyż przedmiot czynności (aport) wykazywać będzie odpowiedni poziom zorganizowania spełniający wymogi uznania go za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 kodeksu cywilnego, posiadającego zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wskutek powyższego planowany aport przedsiębiorstwa na mocy art. 6 ust. 1 ustawy będzie wyłączony z zakresu działania tej ustawy, tj. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego zauważyć należy co następuje:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Według regulacji ust. 2 powyższego artykułu, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Jak stanowi ust. 9 tego artykułu, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w wyniku aportu przedsiębiorstwa - spełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania jakiejkolwiek korekty podatku w związku z dokonaniem ww. czynności.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę przedstawionego we wniosku stanowiska prawnego Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych podatku od towarów i usług występujących u Wnioskodawcy w związku z wniesieniem swojego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. Natomiast ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie korekty podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl