IBPP4/443-16/09/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-16/09/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu 10 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 stycznia 2009 r. (data wpływu 9 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części od kosztów poniesionych w ramach realizacji projektu pod nazwą "Przygotowania do zawodu operatora koparko-ładowarki szansą dla mieszkańców wsi na pracę poza sektorem rolnym" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części od kosztów poniesionych w ramach realizacji projektu pod nazwą "Przygotowania do zawodu operatora koparko-ładowarki szansą dla mieszkańców wsi na pracę poza sektorem rolnym". Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 stycznia 2009 r. (data wpływu 9 stycznia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP4/443-84/08/AZ z dnia 22 grudnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca działa na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych zarejestrowanym przez Kuratorium Oświaty i Wychowania, następnie aktualizowanym przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Wnioskodawca został zarejestrowany jako podatnik VAT zgłoszeniem rejestracyjnym VAT-R.

Zgodnie ze statutem Wnioskodawca prowadzi działalność szkoleniową, która w świetle obowiązujących przepisów zwolniona jest z podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, załącznik nr 4 poz. 7 - usługi w zakresie edukacji PKWiU ex. 80).

W 2006 r. Wnioskodawca realizował projekt finansowany ze środków z Unii Europejskiej i budżetu państwa pod nazwą "Przygotowania do zawodu operatora koparko-ładowarki szansą dla mieszkańców wsi na pracę poza sektorem rolnym". Instytucją wdrażającą był Urząd Pracy.

W związku z realizacją projektu Wnioskodawca nie osiągał żadnych przychodów, opodatkowanych bądź nieopodatkowanych, jak również nie korzystał z efektów tego projektu. Realizacja projektu miała charakter działalności non - profit i dotyczyła realizacji wyłącznie powierzonych Wnioskodawcy przez WUP. w umowie zadań. W związku z realizacją projektu Wnioskodawca dokonywał wyłącznie zakupów (ponosił koszty) na rzecz projektu na podstawie faktur VAT, rachunków, not księgowych, list płac. Realizacja ww. projektu nie miała związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Usługami świadczonymi przez Wnioskodawcę były wyłącznie szkolenia beneficjentów ostatecznych (PKWiU 80 - usługi projektów w zakresie edukacji).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów poniesionych w ramach realizowanego projektu w całości lub w części.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z realizacją projektu nie ma on możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części. Usługi, które świadczy ośrodek są przedmiotowo zwolnione z VAT zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT (PKWiU 80).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., ostatnia zmiana Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca realizował projekt finansowany ze środków z Unii Europejskiej i budżetu państwa pod nazwą "Przygotowania do zawodu operatora koparko-ładowarki szansą dla mieszkańców wsi na pracę poza sektorem rolnym". W związku z realizacją projektu Wnioskodawca nie osiągał żadnych przychodów, opodatkowanych bądź nieopodatkowanych, jak również nie korzystał z efektów tego projektów. Realizacja projektu miała charakter działalności non - profit i dotyczyła realizacji wyłącznie powierzonych Ośrodkowi przez WUP. w umowie zadań. Realizacja ww. projektu nie miała związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Usługami świadczonymi przez Wnioskodawcę były wyłącznie szkolenia beneficjentów ostatecznych (PKWiU 80 - usługi w zakresie edukacji).

Mając więc na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzić należy iż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług, bowiem jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu pod nazwą "Przygotowania do zawodu operatora koparko-ładowarki szansą dla mieszkańców wsi na pracę poza sektorem rolnym".

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Z uwagi na fakt, że wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego interpretacja została udzielona w oparciu o przepisy obowiązujące do dnia 30 listopada 2008 r. Jednocześnie nadmienia się, iż zmiany w podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 grudnia 2008 r. nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R., ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl