IBPP4/443-1599/09/EJ - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wykonywaniem prac renowacyjnych i konserwatorskich w budynku liceum ogólnokształcącego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1599/09/EJ Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wykonywaniem prac renowacyjnych i konserwatorskich w budynku liceum ogólnokształcącego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu 8 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby projektu pn. "Prace renowacyjne i konserwatorskie budynku LO w N." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby projektu pn. "Prace renowacyjne i konserwatorskie budynku LO w N.". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 stycznia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest jednostką budżetową prowadzoną przez Powiat. Powiat wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie projektu "Prace renowacyjne i konserwatorskie budynku LO w N." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 w ramach Osi priorytetowej RPOP.05.00.00 Infrastruktura społeczna i szkolnictwo wyższe, Działania RPOP.5 marca 00 R rozwój kultury oraz ochrona dziedzictwa kulturowego. W budżecie tego projektu zostały uwzględnione jako koszty kwalifikowane koszty podatku VAT. Zadanie pod nazwą "Prace renowacyjne i konserwatorskie budynku LO w N." zakłada odrestaurowanie najbardziej wyeksponowanych części elewacji budynku (elewacje frontowe), elementów architektonicznych (brama wjazdowa) i barokową aulę.

Przedmiotowy zakres projektu dotyczy w szczególności:

1.

prace przygotowawcze - dokumentacja techniczna,

2.

prace przygotowawcze - Studium Wykonalności,

3.

prace budowlano-montażowe, na które składa się

a)

konserwacja i renowacja wnętrza auli obiektu "A",

b)

prace konserwatorskie bramy wjazdowej miedzy obiektami "A" i "B",

c)

konserwacja i renowacja elewacji obiektów "A" i "B"

4.

zarządzanie projektem - inwestor zastępczy.

Realizację projektu będzie prowadził Wnioskodawca jako partner projektu. Partner projektu - Wnioskodawca będzie odpowiadać za prawidłowy przebieg robót i rozliczenie finansowe projektu. Odbiorcą faktur VAT obejmujących koszty poniesione w ramach realizacji projektu będzie Wnioskodawca. Planowana inwestycja zostanie wykonana w zakresie realizacji zadań określonych w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). W związku z ww. inwestycją Wnioskodawca nie będzie prowadził żadnej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia zysku. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 w ramach ww. zadania przewiduje pokrycie podatku od towarów i usług, który jest uznany za koszt kwalifikowany inwestycji. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W piśmie z dnia 8 stycznia 2010 r. Wnioskodawca wskazał, że Powiat podpisał umowę o dofinansowanie w formie refundacji projektu "Prace renowacyjne i konserwatorskie budynku LO w N.". Okres realizacji projektu w umowie został ustalony na okres od dnia 1 czerwca 2009 r. do dnia 30 listopada 2011 r. Realizację projektu będzie prowadziło Liceum w N. jako partner projektu. W związku z tym będą Wnioskodawcy przekazywane z Powiatu środki pieniężne na realizację tego projektu. Efekty projektu (w tym zabytkowa aula) nie będą przedmiotem wynajmu, w związku z tym nabyte towary i usługi w ramach tego projektu nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jako podatnik VAT ma możliwość odliczenia podatku związanego z nabyciem towarów i usług dokonywanych na potrzeby projektu pn. "Prace renowacyjne i konserwatorskie budynku Liceum w N.".

Zdaniem Wnioskodawcy, Liceum jako jednostka budżetowa i szkoła publiczna nie będzie miała możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie zakupionych towarów i usług wykorzystywanych przy realizacji powyższego projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt pn. "Prace renowacyjne i konserwatorskie budynku LO w N.". Wnioskodawca będzie realizatorem projektu oraz odbiorca faktur. W związku z ww. inwestycją Wnioskodawca nie będzie prowadził żadnej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia zysku. Efekty projektu (w tym zabytkowa aula) nie będą przedmiotem wynajmu, w związku z tym nabyte towary i usługi w ramach tego projektu nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi VAT.

W myśl powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu nie służą czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Tym samym Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki, bowiem nie została w omawianym przypadku spełniona podstawowa przesłanka pozytywna jaką jest związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Nadmienia się, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Pojęcie to należy rozumieć zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT od zakupów objętych dofinansowywanym ze środków unijnych w związku z realizacją projektu w ramach realizacji zadania będącego przedmiotem niniejszego wniosku może być zaliczony do kosztów kwalifikowanych.

Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Niniejsza interpretacja skierowana jest tylko do Wnioskodawcy i nie odnosi się do Powiatu, bowiem każdą czynność, z którą mogą być związane skutki podatkowo-prawne należy rozstrzygać indywidualnie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, A. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl