IBPP4/443-1366/09/EJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1366/09/EJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 grudnia 2009 r. (data wpływu 4 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów inwestycyjnych poniesionych w ramach projektu pn. "Wyposażenie gabinetu rentgenodiagnostyki stomatologicznej" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów inwestycyjnych poniesionych w ramach projektu pn. "Wyposażenie gabinetu rentgenodiagnostyki stomatologicznej". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 grudnia 2009 r. (data wpływu 4 grudnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 25 listopada 2009 r. znak: IBPP4/443-1366/09/EJ.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W czerwcu 2007 r. zawarto umowę spółki cywilnej celem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego a w szczególności wykonywania usług rentgenodiagnostyki stomatologicznej - czyli wykonywania zdjęć RTG stomatologicznych na zlecenie osób prywatnych jak i służby zdrowia. Wnioskodawca nie będzie wykonywać żadnych innych czynności. W celu wykonywania tejże działalności Wnioskodawca złożył stosowne dokumenty w urzędach miasta oraz w Urzędzie Skarbowym - wybierając zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 Lp. 9 - ponieważ będzie świadczył usługi zwolnione z tegoż podatku. Do maja 2009 r. trwał proces organizacji firmy i pozyskiwania kapitału na zakup sprzętu - w tym celu Wnioskodawca złożył wniosek o pozyskanie środków unijnych. Część zakupów Wnioskodawca już dokonał i w ciągu następnego miesiąca uruchomi działalność. Z zakupów, które zrealizował nie odliczał podatku VAT. W celu zamknięcia procesu pozyskania dotacji unijnej na zakup sprzętu - wyposażenia pracowni - Wnioskodawca musi złożyć także odpowiednie potwierdzenie prawidłowości rozliczenia w zakresie podatku VAT.

W piśmie z dnia 1 grudnia 2009 r. Wnioskodawca wskazał, że jako spółka nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nie zarejestrował się do celów podatku VAT i nie składa deklaracji VAT. Wnioskodawca realizuje projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa w latach 2007-2013 w ramach osi priorytetowej 1. Wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu, Działania 1.1 Rozwój przedsiębiorczości, Poddziałanie 1.1.2 Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach - wyposażenie gabinetu rentgenodiagnostyki stomatologicznej, zakupy do gabinetu były realizowane w okresie od 1 maja 2009 r. do 17 sierpnia 2009 r. Efektem realizacji projektu jest powstanie gabinetu rentgenodiagnostyki stomatologicznej świadczącego usługi wykonywania zdjęć rentgenowskich do celów stomatologicznych. Po uruchomieniu gabinetu Wnioskodawca będzie osiągał przychody z tytułu usług - wykonywanie zdjęć RTG (PKWiU 85) na rzecz osób fizycznych jak i gabinetów stomatologicznych. Wnioskodawca nie będzie świadczyć żadnych innych usług, poza usługami ochrony zdrowia, a zakupiony sprzęt będzie służył tylko i wyłącznie do wykonywania tychże usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo Wnioskodawca postąpił nie odliczając podatku VAT z zakupów inwestycyjnych dotyczących wyposażenia w aparaturę rentgenowską z oprzyrządowaniem, niezbędną do funkcjonowania pracowni, nawet pomimo posiadania na powyższe zakupy dokumentów zakupu w postaci faktur VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka nie ma prawa do odliczenia VAT z jakiegokolwiek tytułu, czy to będą inwestycje czy też bieżące koszty funkcjonowania firmy ponieważ Wnioskodawca świadczy usługi tylko zwolnione z podatku VAT. Świadczenie takich usług nie daje żadnego prawa do odliczenia podatku VAT, o czym mówi art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

W myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 powołanego załącznika ustawodawca wymienił usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt polegający na wyposażeniu gabinetu rentgenodiagnostyki stomatologicznej. Efektem realizacji projektu jest powstanie gabinetu rentgenodiagnostyki stomatologicznej świadczącego usługi wykonywania zdjęć rentgenowskich do celów stomatologicznych. Wnioskodawca nie będzie świadczył żadnych innych usług poza usługami ochrony zdrowia (PKWiU 85). Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nie zarejestrował się do celów podatku VAT i nie składa deklaracji VAT.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary - brak związku dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną, a ponadto Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawcy nie przysługuje zatem prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur VAT dokumentujących dokonane zakupy inwestycyjne w ramach realizowanego projektu.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany, któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego, a w szczególności w przypadku zarejestrowania się Wnioskodawcy jako podatnik VAT czynny oraz przeznaczenia nabytych towarów do wykonywania czynności opodatkowanych, lub zmiany stanu prawnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl