IBPP4/443-1266/11/JP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1266/11/JP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2011 r. (data wpływu 16 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 października 2011 r. (data wpływu 7 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu (mikrobusu) przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach realizacji projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu (mikrobusu) przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych w ramach realizacji projektu pn. "...". Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 3 października 2011 r. (data wpływu 7 października 2011 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 19 września 2011 r. nr IBPP4/443-1266/11/JP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiat złożył wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem projektu jest likwidacja barier transportowych w Domu Pomocy Społecznej poprzez zakup samochodu (mikrobusu) przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja niniejszego celu zapewni mieszkańcom DPS dojazd do przychodni, poradni specjalistycznych, dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne oraz umożliwi pełne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Wnioskowana kwota w projekcie to kwota brutto ponieważ Powiat nie może starać się o zwrot naliczonego podatku. Projekt wykonywany będzie w związku z realizacją zadań nałożonych na Powiat odrębnymi przepisami (tj. ustawy o samorządzie powiatowym) w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych.

Faktura dokumentująca zakup samochodu wystawiona będzie na Starostwo Powiatowe.

Zakupiony samochód nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT przez Wnioskodawcę. Właścicielem pojazdu będzie Starostwo Powiatowe, które przekaże go w nieodpłatne użytkowanie własnej jednostce organizacyjnej (dla Domu Pomocy Społecznej) w wyniku realizacji "Programu wyrównywania różnic między regionami II". Projekt pn. "...".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z zakupem w ramach realizacji projektu Powiat może skorzystać z odliczenia podatku VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy (sformułowane ostatecznie w piśmie z dnia 3 października 2011 r.):

Powiat opierając się na art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług uważa, że w tym zakresie nie jest podatnikiem VAT i nie będzie mógł odliczyć naliczonego podatku.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi podatku od towarów i usług od zakupu towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Planowany jest zakup samochodu, który będzie wykorzystywany w jednostce organizacyjnej Powiatu - Domu Pomocy Społecznej celem realizacji jego zadań statutowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592), powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym (art. 4 ust. 1 cyt. ustawy).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt pn. "...".

Celem projektu jest likwidacja barier transportowych w Domu Pomocy Społecznej poprzez zakup samochodu (mikrobusu) przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Faktura dokumentująca zakup samochodu wystawiona będzie na Starostwo Powiatowe.

Zakupiony samochód nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT przez Wnioskodawcę. Właścicielem pojazdu będzie Starostwo Powiatowe, które przekaże go w nieodpłatne użytkowanie własnej jednostce organizacyjnej (dla Domu Pomocy Społecznej).

Jak wskazano powyżej prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z opisu sprawy wynika, iż związek taki nie wystąpi. Zakupiony samochód na potrzeby przedmiotowego projektu pozostawał będzie bez związku z czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawcy, bowiem zostanie przekazany w nieodpłatne użytkowanie jednostce organizacyjnej Powiatu, tym samym nie będzie on dla Powiatu źródłem przychodów generujących podatek należny.

Zatem ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie towarów i usług związanych z zakupem samochodu w ramach projektu pn. "...".

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie będzie mógł odliczyć naliczonego podatku, należało uznać za prawidłowe.

Należy zauważyć, że Wnioskodawca wywodzi prawidłowy skutek prawny, jednak z innej podstawy prawnej, bowiem brak możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie jest spowodowany tym, że Powiat w zakresie realizacji zadań własnych, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, jako organ władzy publicznej nie jest uznawany za podatnika podatku VAT, lecz tym, że nabyty w związku z realizacją projektu mikrobus nie ma związku z wykonywaniem przez Powiat czynności generujących podatek należny. W niniejszej interpretacji nie dokonano analizy czy Powiat prawidłowo uznał, iż realizując projekt nie jest podatnikiem VAT w oparciu o art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Końcowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualny błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślić wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl