IBPP4/443-1217/09/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1217/09/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2009 r. (data wpływu 5 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu pn. "Rozbudowa infrastruktury informatycznej Uniwersytetu do wdrożenia platformy e-learningowej i kompleksowego systemu obsługi studiów" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu pn. "Rozbudowa infrastruktury informatycznej Uniwersytetu do wdrożenia platformy e-learningowej i kompleksowego systemu obsługi studiów".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Uniwersytet jest zarejestrowanym płatnikiem podatku od towarów i usług. Statutową działalność Uczelni stanowi świadczenie usług w zakresie edukacji (PKWiU ex 80), zwolnionych od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Uniwersytet złoży wniosek o finansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej projektu pn. "Rozbudowa infrastruktury informatycznej Uniwersytetu do wdrożenia platformy e-learningowej i kompleksowego systemu obsługi studiów" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Oś priorytetowa 2 - Społeczeństwo informacyjne, Działanie 2.2 "Moduły informacyjne, platformy e-usługi bazy danych".

Przedmiotem projektu jest promowanie społeczeństwa informacyjnego poprzez wdrożenie platformy e-learningowej w skali całego Uniwersytetu, co wymaga dostosowania infrastruktury informatycznej do obowiązujących standardów oraz jej budowy w obiektach, w których brak odpowiedniego okablowania strukturalnego uniemożliwiałby prowadzenia prac związanych z wdrażaniem narzędzi ICT (technologii informacyjno-komunikacyjna).

Projekt przewiduje:

1.

Wykonanie inwestycji "Modernizacja Centralnego Punktu Dystrybucyjnego", wykonania okablowania strukturalnego w poszczególnych obiektach Uczelni,

2.

Zakup sprzętu do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów:

- zakup terminali wraz z monitorami, itp.,

3.

Zakup urządzeń aktywnych i komputerowych:

- zakup platformy sprzętowej do e-leamingu, tj. serwery, macierze dyskowe, itp.,

- zakup sprzętu aktywnego do uruchomienia sieci w poszczególnych obiektach Uniwersytetu po wykonaniu okablowania strukturalnego,

- zakup sprzętu komputerowego, itp. wg wykazu z poszczególnych wydziałów jednostek,

4.

Zakup oprogramowania wraz z wymaganymi licencjami i wsparciem technicznym:

- zakup platformy e-leamingowej,

- zakup oprogramowania do zarządzania dostępem do elektronicznych baz danych subskrybowanych przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu,

5.

Organizacja i przeprowadzenie szkoleń z zakresu wykorzystania narzędzi ICT.

Projekt dotyczy budowy i modernizacji infrastruktury dydaktycznej, wykorzystywanej do świadczenia usług edukacyjnych - zwolnionych z VAT - co powoduje, iż podatek VAT od zakupionych towarów i usług dla potrzeb jego realizacji nie podlega prawu odliczenia określonemu w art. 86 ust. 1 ustawy.

Towary i usługi które będą nabywane w związku z planowaną realizacją ww. projektu nie będą służyły w jakimkolwiek zakresie czynnościom opodatkowanym.

W związku z powyższym Uniwersytet nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług w związku z planowaną realizacją projektu.

Instytucja Pośrednicząca (Urząd Marszałkowski Województwa) zażądała od Uczelni wystąpienia do Biura Krajowej Informacji Podatkowej o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w ww. zakresie, w której treści wystąpi odwołanie do ww. projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca w świetle przedstawionego stanu faktycznego opisanego w pkt 54 ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu w jakimkolwiek zakresie.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ opodatkowane podatkiem od towarów i usług towary i usługi planowane do zakupu w ramach realizacji projektu, w myśl opisanego zakresu przedmiotowego projektu, nie będą służyły czynnościom opodatkowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 7 załącznika nr 4 wskazano "Usługi w zakresie edukacji" sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu ex 80.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca złoży wniosek o finansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej projektu pn. "Rozbudowa infrastruktury informatycznej Uniwersytetu do wdrożenia platformy e-learningowej i kompleksowego systemu obsługi studiów" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Oś priorytetowa 2 - Społeczeństwo informacyjne, Działanie 2.2 "Moduły informacyjne, platformy e-usługi bazy danych".

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80), zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Projekty dotyczy budowy i modernizacji infrastruktury dydaktycznej, wykorzystywanej do świadczenia usług edukacyjnych - zwolnionych z VAT.

Towary i usługi, które będą nabywane w związku z planowaną realizacją ww. projektu nie będą służyły w jakimkolwiek zakresie czynnościom opodatkowanym.

Zatem w oparciu o tak przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż towary i usługi, które zostaną nabyte przez Wnioskodawcę w związku z przedmiotowym projektem nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, będą one bowiem związane, jak sam wskazał Wnioskodawca, z działalnością dydaktyczną Uczelni, która jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

W oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż nie została spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Rozbudowana infrastruktura informatyczna nie będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych, zatem Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które zostanie dokonane w związku z realizacją projektu pn. "Rozbudowa infrastruktury informatycznej Uniwersytetu do wdrożenia platformy e-learningowej i kompleksowego systemu obsługi studiów".

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że odpowiedź na pytanie zawarte we wniosku udzielono przy założeniu, iż faktycznie rozbudowana infrastruktura informatyczna, którą Wnioskodawca zamierza utworzyć, związana będzie z wykonywaniem czynności zwolnionych, w związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl