IBPP4/443-1069/09/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-1069/09/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. organu 2 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 12 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części w związku z realizacją projektu pt. "Priorytetowe kierunki badań i technologie ekologiczne gospodarki żywnościowej i ekoturystyki" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2009 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części w związku z realizacją projektu pt. "Priorytetowe kierunki badań i technologie ekologiczne gospodarki żywnościowej i ekoturystyki". Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 12 listopada 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP4/443-1069/09/KG z dnia 29 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Politechnika w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Priorytet I Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.1. Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.1.1 Projekty badawcze z wykorzystaniem metody foresight będzie realizowała projekt pt. "Priorytetowe kierunki badań i technologie ekologiczne gospodarki żywnościowej i ekoturystyki".

Wydatki kwalifikowane powyższego projektu będą finansowane w wysokości 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15% z budżetu państwa. Dofinansowanie przekazywane będzie w ramach zaliczki na przyszłe wydatki oraz refundacji dotychczas poniesionych kosztów na podstawie składanych wniosków o płatność zawierających zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki związane z realizacją projektu.

Przedmiotem projektu będą badania naukowe, badania delfickie oraz ankietowe, prace rozwojowe, konsultacje społeczne, co w efekcie przyczyni się do powstania raportu końcowego, który zostanie opublikowany w formie drukowanej i elektronicznej.

W ramach realizacji projektu zostaną uzyskane następujące rezultaty: opracowane lub zaktualizowane jako efekt foresight zostaną 2 dokumenty strategiczne, w tym także regionalne w zakresie rozwoju poszczególnych dziedzin nauki, gospodarki, udostępnionych zostanie nieodpłatnie 50 wyników badań, powstanie scenariusz rozwoju z danej dziedziny, 15 instytucji będzie uczestniczyło w wdrażaniu wyników projektu, powstanie dokument będący wynikiem projektu, zorganizowana zostanie konferencja prezentująca wyniki projektu, w której będzie brało udział 30 osób.

Poniesione zostaną wydatki na: zakup zestawu komputerowego z projektorem i drukarką, zakup materiałów surowców i oprogramowania, usługi badawcze, analizy ekspertów, koszty delegacji, wydatki związane z koordynacją, promocją, w których to zawarty będzie podatek VAT.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją ww. projektu nie będą miały jakiegokolwiek związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Projekt nie ma charakteru dochodowego i nie będzie generował przychodów zarówno w okresie realizacji i po jej zakończeniu.

Zakupy dokonane w związku z realizacja ww. projektu po jego zakończeniu będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do świadczenia usług edukacyjnych, które korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Z tytułu nieodpłatnego udostępnienia wyników badań instytucjom uczestniczącym we wdrażaniu wyników projektu Uczelnia nie będzie osiągać obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.

Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT i będzie on rzeczywiście poniesiony przez Uczelnię.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 9 listopada 2009 r.):

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części w związku z realizacją projektu pt. "Priorytetowe kierunki badań i technologie ekologiczne gospodarki żywnościowej i ekoturystyki".

Zdaniem Wnioskodawcy (ostateczna wersja przedstawiona w piśmie z dnia 9 listopada 2009 r.), podatek naliczony przy zakupach służących realizacji zadań w ramach przedmiotowego projektu nie podlega odliczeniu, ponieważ zakupy te służą wyłącznie realizacji czynności edukacyjnych, które zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 7 załącznika nr 4 wskazano "Usługi w zakresie edukacji" sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu ex 80.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt pt. "Priorytetowe kierunki badań i technologie ekologiczne gospodarki żywnościowej i ekoturystyki" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Priorytet I Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.1. Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.1.1 Projekty badawcze z wykorzystaniem metody foresight.

Przedmiotem projektu będą badania naukowe, badania delfickie oraz ankietowe, prace rozwojowe, konsultacje społeczne, co w efekcie przyczyni się do powstania raportu końcowego, który zostanie opublikowany w formie drukowanej i elektronicznej.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją ww. projektu nie będą miały jakiegokolwiek związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Projekt nie ma charakteru dochodowego i nie będzie generował przychodów zarówno w okresie realizacji i po jej zakończeniu.

Zakupy dokonane w związku z realizacja ww. projektu po jego zakończeniu będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do świadczenia usług edukacyjnych, które korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zatem w oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż towary i usługi nabywane przez Wnioskodawcę w związku z przedmiotowym projektem nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto jak wskazał Wnioskodawca, zakupy po zakończeniu realizacji projektu wykorzystywane wyłącznie do świadczenia usług edukacyjnych, które korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją projektu pt. "Priorytetowe kierunki badań i technologie ekologiczne gospodarki żywnościowej i ekoturystyki".

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 3 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie zaistniałego stanu faktycznego, z którego wynika, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi, na potrzeby których zostało dokonane nabycie towarów, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Niniejsza interpretacja indywidualna nie rozstrzyga w zakresie prawidłowości zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Powyższe stwierdzenie przyjęto jako element zaistniałego stanu faktycznego i nie było ono przedmiotem oceny. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl