IBPP4/443-102/14/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP4/443-102/14/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 4 marca 2014 r. (data wpływu 7 marca 2014 r.) uzupełniony pismem z 23 maja 2014 r. (data wpływu 28 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania części firmy za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności jej zbycia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania części firmy za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i wyłączenia z opodatkowania czynności jej zbycia.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 23 maja 2014 r., będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 14 maja 2014 r. znak IBPP4/443-102/14/EK.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. prowadzi działalność pod nazwą "X" z siedzibą w..., to działalność agencji reklamy PKD 7311Z.

Spółka zatrudnia kilkunastu pracowników etatowych.

Profil działalności spółki składa się zasadniczo z trzech pionów działalności:

1.

wykonywanie robót budowlanych - montażowych wszelkiego rodzaju nośników reklamowych i informacyjnych (działalność zasadnicza wskazana w umowie spółki),

2.

druk wielkoformatowy w systemie uv (działalność zasadnicza wskazana w umowie spółki)

3.

świadczenie usług wynajmu nośników reklamy (działalność zasadnicza wskazana w umowie spółki).

Na majątek spółki składają się:

a.

środki trwałe (samochody, urządzenia alarmowe, narzędzia specjalistyczne)

b.

wyposażenie (nośniki/tablice reklamowe)

c.

środki obrotowe (w kasie i na rachunkach bankowych)

d.

materiały.

Wnioskodawca zbył składniki przedsiębiorstwa, które związane są ze świadczeniem usług opisanych w trzecim punkcie, w opisie profilu działalności. Na składniki te składają się:

1.

nośniki reklamy zewnętrznej (tablice reklamowe trwale i nietrwale związane z gruntem stanowiące wyposażenie)

2.

wierzytelności z tytułu czynszu najmu nośników od kontrahentów (najemców),

3.

zobowiązania z tytułu czynszu najmu nośników (płatne dla właścicieli nieruchomości, na których posadowione są nośniki).

Wskazane składniki tworzą całość gospodarczą (dział wynajmu tablic/nośników reklamowych), która umożliwia świadczenie usług reklamy zewnętrznej, które polegają w szczególności na ekspozycji reklamy podmiotów trzecich na nośnikach będących własnością Wnioskodawcy, przy czym nie zostały one wyodrębnione w umowie spółki jako oddzielna jednostka organizacyjna spółki, np. oddział. Niemniej, składniki są wyodrębnione funkcjonalnie w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że księgowość Wnioskodawcy prowadzona jest w sposób umożliwiający identyfikację przychodów, kosztów oraz należności przysługujących z tytułu świadczenia usług reklamy zewnętrznej, a tym samym przychodów, kosztów oraz należności, które pochodzą z przedmiotowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

1. Zbywane składniki są wyodrębnione funkcjonalnie, tzn. że całość zbywanych składników służy do prowadzenia działalności w ramach jednego z trzech pionów działalności gospodarczej występujących u Wnioskodawcy. Zbywane składniki są funkcjonalnie związane i służą do prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług wynajmu nośników reklamy (działalność zasadnicza wskazana w umowie Spółki).

2. W kwestii wyodrębnienia organizacyjnego Wnioskodawca wskazuje, że zbywane składniki nie były wyodrębnione organizacyjnie w sensie formalnym, tzn. nie były osobno opisane w umowie Spółki lub innym dokumencie jako wydział lub departament Wnioskodawcy. Jakkolwiek wyodrębnienie organizacyjne istniało faktycznie, albowiem znane jest miejsce, w którym znajdują się poszczególne składniki działu tj. tablice reklamowe oraz z każdą tablicą związana jest umowa najmu miejsca, na którym postawiona jest tablica stanowiąca zobowiązanie oraz umowa wynajmu tablicy na rzecz podmiotów trzecich (reklamobiorców) stanowiąca należność przedmiotowego działu Spółki.

3. Zbywany zespół składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania z zakresu świadczenia usług wynajmu nośników reklamy. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotem zbycia były również wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów najmu lub wynajmu zawieranych przez wnioskodawczynię. Zatem Wnioskodawca zbywał zespół składników zarówno materialnych jak i niematerialnych.

4. Wnioskodawca wskazuje, że zbywane składniki majątku posiadają zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Innymi słowy zbywany zespół składników - w ocenie Wnioskodawcy - mógłby stanowić samodzielne źródło przychodu Wnioskodawcy, w oparciu o który wnioskodawczym prowadziłaby działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

Czy dokonana przez Wnioskodawcę czynność prawna sprzedaży zespołu składników opisanych we wniosku jest wyłączona z zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność prawna sprzedaży zespołu składników opisanych przez Wnioskodawcę jest wyłączona z zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca wyjaśnia, że w jego ocenie zespół składników, które Wnioskodawca sprzedał stanowi zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, albowiem:

1.

tworzy zorganizowaną funkcjonalnie całość (dział wynajmu własnych nośników/tablic reklamowych),

2.

jest wyodrębniony finansowo - możliwa jest prosta identyfikacja przychodów działu i kosztów związanych z osiągnięciem przychodu działu, bowiem tak prowadzona jest księgowość wnioskodawcy,

3.

składniki mające być przedmiotem zbycia przeznaczone są do określonej działalności gospodarczej,

4.

zespół składników mających być przedmiotem zbycia mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie wykonujące zadania gospodarcze w odniesieniu do reklamy zewnętrznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcja zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka z o.o. prowadzi działalność agencji reklamy PKD 7311Z. Spółka zatrudnia kilkunastu pracowników etatowych.

Profil działalności spółki składa się zasadniczo z trzech pionów działalności:

1.

wykonywanie robót budowlanych - montażowych wszelkiego rodzaju nośników reklamowych i informacyjnych (działalność zasadnicza wskazana w umowie spółki),

2.

druk wielkoformatowy w systemie uv (działalność zasadnicza wskazana w umowie spółki)

3.

świadczenie usług wynajmu nośników reklamy (działalność zasadnicza wskazana w umowie spółki)

Na majątek spółki składają się środki trwałe (samochody, urządzenia alarmowe, narzędzia specjalistyczne), wyposażenie (nośniki/tablice reklamowe), środki obrotowe (w kasie i na rachunkach bankowych), materiały.

Wnioskodawca zbył składniki przedsiębiorstwa, które związane są ze świadczeniem usług opisanych w trzecim punkcie, w opisie profilu działalności.

Na składniki te składają się:

1.

nośniki reklamy zewnętrznej (tablice reklamowe trwale i nietrwale związane z gruntem stanowiące wyposażenie)

2.

wierzytelności z tytułu czynszu najmu nośników od kontrahentów (najemców),

3.

zobowiązania z tytułu czynszu najmu nośników (płatne dla właścicieli nieruchomości, na których posadowione są nośniki).

Wskazane składniki tworzą całość gospodarczą (dział wynajmu tablic/nośników reklamowych), która umożliwia świadczenie usług reklamy zewnętrznej, które polegają w szczególności na ekspozycji reklamy podmiotów trzecich na nośnikach będących własnością Wnioskodawcy, przy czym nie zostały one wyodrębnione w umowie spółki jako oddzielna jednostka organizacyjna spółki, np. oddział. Niemniej, składniki są wyodrębnione funkcjonalnie w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, że księgowość Wnioskodawcy prowadzona jest w sposób umożliwiający identyfikację przychodów, kosztów oraz należności przysługujących z tytułu świadczenia usług reklamy zewnętrznej, a tym samym przychodów, kosztów oraz należności, które pochodzą z przedmiotowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zbywane składniki są wyodrębnione funkcjonalnie, tzn. że całość zbywanych składników służy do prowadzenia działalności w ramach jednego z trzech pionów działalności gospodarczej występujących u Wnioskodawcy. Zbywane składniki są funkcjonalnie związane i służą do prowadzenia działalności polegającej na świadczeniu usług wynajmu nośników reklamy (działalność zasadnicza wskazana w umowie Spółki).

W kwestii wyodrębnienia organizacyjnego Wnioskodawca wskazuje, że zbywane składniki nie były wyodrębnione organizacyjnie w sensie formalnym, tzn. nie były osobno opisane w umowie Spółki lub innym dokumencie jako wydział lub departament Wnioskodawcy. Jakkolwiek wyodrębnienie organizacyjne istniało faktycznie, albowiem znane jest miejsce, w którym znajdują się poszczególne składniki działu tj. tablice reklamowe oraz z każdą tablicą związana jest umowa najmu miejsca, na którym postawiona jest tablica stanowiąca zobowiązanie oraz umowa wynajmu tablicy na rzecz podmiotów trzecich (reklamobiorców) stanowiąca należność przedmiotowego działu Spółki.

Zbywany zespół składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania z zakresu świadczenia usług wynajmu nośników reklamy. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotem zbycia były również wierzytelności i zobowiązania wynikające z umów najmu lub wynajmu zawieranych przez wnioskodawczynię. Zatem Wnioskodawca zbywał zespół składników zarówno materialnych jak i niematerialnych.

Wnioskodawca wskazuje, że zbywane składniki majątku posiadają zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Innymi słowy zbywany zespół składników mógłby stanowić samodzielne źródło przychodu Wnioskodawcy, w oparciu o który wnioskodawczym prowadziłaby działalność gospodarczą.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zaistniałego stanu faktycznego i powołanych przepisów należy stwierdzić, że wskazany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, będący przedmiotem zbycia będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. W rezultacie czego, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, transakcja będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl