IBPP3/443-971/09/Bwo - Definicja podatnika na gruncie art. 28a ustawy o VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-971/09/Bwo Definicja podatnika na gruncie art. 28a ustawy o VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 21 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 marca 2010 r. (data wpływu 18 marca 2010 r.) oraz pismem z dnia 29 marca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zdefiniowania podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 marca 2010 r. i 29 marca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zdefiniowania podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 marca 2010 r. (data wpływu 18 marca 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 3 marca 2010 r., znak: IBPP3/443-971/09/BWo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy i wykonuje dla przedsiębiorcy (osoby prawnej) mającego swoją siedzibę w Izraelu usługi magazynowania towarów o symbolu PKWiU 52.10.19.0 oraz usługi serwisowania narzędzi oznaczone symbolem PKWiU 33.12.19.0. Przedsiębiorca izraelski jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny oraz jako podatnik podatku od wartości dodanej w innych krajach Wspólnoty Europejskiej.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż nie posiada informacji na temat czy kontrahent z Izraela posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub na terytorium któregokolwiek innego państwa członkowskiego znajdującego się na terytorium Wspólnoty Europejskiej lub poza Wspólnotą, czy ma miejsce gdzie zwykle prowadzi działalność. Według wiedzy Wnioskodawcy kontrahent ma swoją siedzibę w Izraelu.

Usługi magazynowania świadczone są na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w budynkach Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy fakt identyfikacji przedsiębiorcy mającego siedzibę w Izraelu, jako podatnika VAT czynnego w Polsce powoduje, że staje się on podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 28a pkt 1 lit. b) ustawy podatnikiem jest osoba prawna niebędąca podatnikiem na podstawie lit. a) pkt 1 tego artykułu, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej. Przepis ten nie zawiera ograniczenia podmiotowego dotyczącego siedziby osoby prawnej, która może być uznana za podatnika. Determinuje jedynie konieczność jego rejestracji jako podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej. Zatem zakres tej definicji obejmuje również przedsiębiorców mających siedziby poza Wspólnotą Europejską. W omawianym stanie faktycznym usługobiorca tj. firma z Izraela będąca osobą prawną jest zarejestrowana jako podatnik czynny w Polsce oraz podatnik podatku od wartości dodanej w innych krajach Wspólnoty Europejskiej. Zatem zgodnie z definicją zawartą w art. 28a pkt 1 lit. b) usługobiorca z Izraela spełnia przesłanki, aby uznać go za podatnika w rozumieniu powołanego przepisu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej: ustawą o VAT, na potrzeby stosowania rozdziału - Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a)

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b)

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o VAT. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem dla celów określenia miejsca świadczenia usług jest podmiot, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 tej ustawy, jak również osoba prawna niebędąca podatnikiem zidentyfikowanym w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej.

Pojęcie podatnika obejmuje zatem nie tylko podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w ustawie o podatku od towarów i usług, czyli podatników podatku od towarów i usług określonych w art. 15 cyt. ustawy, lecz również podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w innych systemach prawnych, której definicja odpowiada tej przyjętej w polskich przepisach. Definicja podatnika obejmuje zatem również podatników podatku od wartości dodanej czy podatku o podobnym charakterze, a w przypadku gdy w danym systemie prawnym brak jest tego rodzaju podatków, każdy podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą odpowiadającą działalności gospodarczej określonej w przepisach o podatku od towarów i usług.

Podatnikiem dla potrzeb określenia miejsca świadczenia usług nie są organy władzy publicznej oraz inne podmioty prawa publicznego, w związku z transakcjami których dokonują jako organy władzy publicznej. Definicja podatnika dla potrzeb określenia miejsca świadczenia usług obejmuje jednak organy władzy publicznej lub inne podmioty prawa publicznego, jeśli zostały one zidentyfikowane lub były zobowiązane do zidentyfikowania się na terytorium Unii Europejskiej dla potrzeb VAT ze względu na dokonywanie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Odnosząc powyżej przedstawiony stan prawny do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, iż kontrahent Wnioskodawcy - tj. przedsiębiorca (osoba prawna), zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny, mający swoją siedzibę w Izraelu, nabywający w Polsce usługi magazynowania towarów o symbolu PKWiU 52.10.19.0 oraz usługi serwisowania narzędzi oznaczone symbolem PKWiU 33.12.19.0. spełnia definicję podatnika, w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w kwestii:

*

ustalenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług magazynowania towarów i serwisowania narzędzi,

*

ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego

zawarte zostały w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa zakładu Ubezpieczeń społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl