IBPP3/443-914/10/PH - Obniżenie kwoty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży piwa o akcyzę zapłaconą od zużytej do jego wyprodukowania energii elektrycznej w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 września 2010 roku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-914/10/PH Obniżenie kwoty podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży piwa o akcyzę zapłaconą od zużytej do jego wyprodukowania energii elektrycznej w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 września 2010 roku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2010 r. (data wpływu 10 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2010 r. (data wpływu) oraz pismem z dnia 29 listopada 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obniżenia należnej akcyzy z tytułu sprzedaży piwa o akcyzę zapłaconą od zużytej do jego wyprodukowania energii elektrycznej w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 września 2010 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obniżenia należnej akcyzy z tytułu sprzedaży piwa o akcyzę zapłaconą od zużytej do jego wyprodukowania energii elektrycznej w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 września 2010 r.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 listopada 2010 r. (data wpływu), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 17 listopada 2010 r. oraz pismem z dnia 29 listopada 2010 r. (data wpływu), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 29 listopada 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca tj. browar będący producentem piwa jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży ww. wyrobu. Zużywa energię elektryczną w procesie produkcyjnym wyrobu. W związku z tym ponosi koszt zapłaty za zużytą energię elektryczną od dostawcy oraz podatku akcyzowego zapłaconego w cenie nabycia energii elektrycznej zużytej w browarze. Istnieje możliwość dokładnego oszacowania ilości zużytej energii elektrycznej bezpośrednio w procesie produkcyjnym ze względu na posiadane mierniki poboru, które dokonują szczegółowego pomiaru energii bezpośrednio zużytej w browarze.

Ponadto w uzupełnieniach Wnioskodawca wyjaśnił, iż zamierza pomniejszać podatek akcyzowy należny z tytułu sprzedaży piwa o podatek zawarty w energii elektrycznej użytej do jego wyprodukowania. Przedstawiona sytuacja obejmuje stan faktyczny zarówno przed jak i po 1 września 2010 r. dlatego też Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji dla obu przypadków. Wnioskodawca uzupełnił również przedmiotowy wniosek poprzez przedstawienie swojego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy podatnik tj. Wnioskodawca, który jest producentem piwa, ma możliwość odliczania akcyzy zapłaconej w cenie nabycia energii elektrycznej od akcyzy płaconej przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży piwa.

2.

Czy zatem podatnikowi podatku akcyzowego przysługuje prawo do obniżania należnego podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży piwa o podatek akcyzowy zawarty w cenie nabycia energii elektrycznej zużytej na wyprodukowanie piwa.

3.

Czy Wnioskodawca powinien prowadzić dodatkową ewidencję wyrobów akcyzowych (energii) zużytej przy produkcji piwa.

4.

Od kiedy podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka (browar) będąca producentem piwa i odprowadzająca podatek akcyzowy z tytułu sprzedaży ww. wyrobu miała prawo do odliczenia od akcyzy należnej do zapłaty części akcyzy zapłaconej w cenie nabycia energii elektrycznej zużytej do jego wytworzenia.

Spółka (browar) będąca producentem piwa i odprowadzająca podatek akcyzowy z tytułu sprzedaży ww. wyrobu powinna prowadzić ewidencję energii elektrycznej zużytej bezpośrednio w procesie produkcyjnym piwa, która daje producentowi wyrobu akcyzowego możliwość odliczenia akcyzy.

Wnioskodawca będący producentem wyrobu akcyzowego - może prawidłowo obliczyć akcyzę zawartą w energii elektrycznej.

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia począwszy do 1 stycznia 2005 r. do nadal.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2010 r., zwanej dalej ustawą, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Z uzasadnienia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 2966) wynika, iż zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym obowiązującym od 1 września 2010 r. kwota akcyzy od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych może zostać obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych. W celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych w nowym brzmieniu doprecyzowano, iż kwota akcyzy od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych może zostać obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych, ale tylko od tych, które weszły w skład wyprodukowanego wyrobu. W przypadku wyrobów akcyzowych zużytych do produkcji, które nie wchodzą w skład wyprodukowanego wyrobu, nie zawsze jest bowiem możliwe stwierdzenie, jaka ich ilość została zużyta do wyprodukowania konkretnego wyrobu.

Z powyższego wynika zatem, iż ustawa o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2010 r. wskazuje, iż prawo do obniżenia akcyzy należnej od wyprodukowanego wyrobu akcyzowego o akcyzę zapłaconą od zużytych do produkcji tego wyrobu innych wyrobów akcyzowych przysługuje wyłącznie w odniesieniu do takich wyrobów akcyzowych, które stały się składnikiem konkretnego wyrobu gotowego.

Innymi słowy w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe obniżenie kwoty należnej akcyzy o akcyzę zapłaconą od takich wyrobów akcyzowych, które nie są komponentami określonego wyrobu akcyzowego produkowanego przez podatnika.

Z opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca tj. browar będący producentem piwa jest podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży ww. wyrobu. Zużywa energię elektryczną w procesie produkcyjnym wyrobu. W związku z tym ponosi koszt zapłaty za zużytą energię elektryczną od dostawcy oraz podatku akcyzowego zapłaconego w cenie nabycia energii elektrycznej zużytej w browarze. Istnieje możliwość dokładnego oszacowania ilości zużytej energii elektrycznej bezpośrednio w procesie produkcyjnym ze względu na posiadane mierniki poboru, które dokonują szczegółowego pomiaru energii bezpośrednio zużytej w browarze.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie zostały spełnione przesłanki wskazane w art. 21 ust. 8 ustawy w odniesieniu do energii elektrycznej zużywanej w procesie produkcji piwa.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż ma on prawo do odliczenia od akcyzy należnej do zapłaty części akcyzy zapłaconej w cenie nabycia energii elektrycznej zużytej do wytworzenia piwa należy uznać za nieprawidłowe.

Tym samym bezprzedmiotowe jest pytanie odnoszące się do kwestii dodatkowej ewidencji zużytej energii elektrycznej przy produkcji piwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 września 2010 r.

Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie obniżenia należnej akcyzy z tytułu sprzedaży piwa o akcyzę zapłaconą od zużytej do jego wyprodukowania energii elektrycznej w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 28 lutego 2009 r. oraz od dnia 1 marca 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2010 r. zawarta została w odrębnych rozstrzygnięciach.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl