IBPP3/443-902/09/BWo - Opodatkowanie sprzedaży lokali mieszkalnych po pierwszym zasiedleniu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-902/09/BWo Opodatkowanie sprzedaży lokali mieszkalnych po pierwszym zasiedleniu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2009 r. (data wpływu 24 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych po pierwszym zasiedleniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych po pierwszym zasiedleniu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podstawowym rodzajem działalności Wnioskodawcy (dalej Spółki) jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 2007 6810Z). W dniu 27 marca 2007 r. Spółka zakupiła od innej firmy prowadzącej działalność gospodarczą, będącej podatnikiem podatku VAT budynek, w którym znajdowała się nowo wybudowana powierzchnia mieszkaniowa (lokale mieszkalne). Zakupione lokale mieszkalne stanowiły towary handlowe.

Ponieważ Spółka zakupiła nową powierzchnię mieszkalną zamierzając ją dalej odsprzedawać, Spółka odliczyła w miesiącu nabycia 7% VAT naliczony wynikający z faktury zakupowej. Następnie sprzedając lokale mieszkalne kolejnym (w założeniu finalnym) nabywcom Spółka obliczała 7% VAT należny przy sprzedaży, co było zaznaczane w aktach notarialnych kupna - sprzedaży i uwzględniane na bieżąco w rejestrach VAT.

Spółka wychodziła z założenia, że pomimo nabycia lokali mieszkalnych od ich wytwórcy: osoby prawnej - czynnego podatnika VAT nie doszło jeszcze do pierwszego zasiedlenia przedmiotowych lokali mieszkalnych. Aktualnie zapoznając się z licznymi interpretacjami podatkowymi (m.in. 443-518/09-2/JP, 443/934/08-2/MP) Spółka dochodzi do wniosku, że dokonując zakupu na podstawie aktu notarialnego kupna - sprzedaży, jak również na podstawie faktury VAT w m-cu marcu 2007 r. nowych lokali mieszkalnych nienależnie odliczyła od VAT należnego VAT naliczony a następnie przy transakcjach dalszej sprzedaży przedmiotowej powierzchni mieszkalnej nienależnie obliczała 7% VAT należny, gdyż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy przysługiwało jej prawo do stosowania stawki VAT zwolnionej.

Zdaniem Spółki nabycie przez nią nowych lokali mieszkalnych było wydaniem rzeczy pierwszemu nabywcy przez wytwórcę w wykonaniu przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. Z dostępnego piśmiennictwa wynika, że z tzw. pierwszym zasiedleniem mamy do czynienia, gdy np. deweloper wydaje nabywcy nowo wybudowany lokal mieszkalny w wykonaniu czynności dostawy. Przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć już objęcie we władanie lokalu przez pierwszego nabywcę.

Lokal ten nie musi zostać faktycznie zamieszkany przez nabywcę (obrót nieruchomościami zwolnienia z podatku od towarów i usług, serwis internetowy Polska). Zdaniem Wnioskodawcy transakcja dostawy na jego rzecz nowych lokali mieszkalnych przez podmiot, który je wybudował spełniała przesłanki pierwszego zasiedlenia. Stanowi ona bowiem dostawę obiektu budownictwa mieszkaniowego a poprzez ustanowienie aktem notarialnym odrębnej własności lokali i ich sprzedaż przez dewelopera stała się pierwszym nabywcą przedmiotowych lokali. Nastąpiło również wydanie Spółce nabytych lokali mieszkalnych. Ponadto nabycie lokali mieszkalnych nastąpiło w ramach wykonywania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu (dostawa przedmiotowych lokali z całym budynkiem). "oddanie do użytkowania", o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy nie musi oznaczać oddania lokalu komuś w celu zamieszkania w nim przez niego.

Cel "użytkowania" może być spełniony poprzez użycie przez nabywcę - kupującego nowego lokalu mieszkalnego do działalności gospodarczej w charakterze towaru handlowego. Lokale mieszkalne, które spółka zakupiła są lokalami samodzielnymi, co oznacza, że Spółka w wyniku transakcji zakupu przedmiotowych lokali stała się ich właścicielem; w momencie zakupu nowych lokali mieszkalnych i nowej powierzchni mieszkalnej doszło do ich pierwszego zasiedlenia. Oprócz bieżących czynności konserwacyjnych Spółka nie ponosiła żadnych nakładów ulepszających na zakupione mieszkania - towary handlowe (w szczególności nie poniosła nakładów w kwocie co najmniej 30% wartości początkowej).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wyżej opisany zakup nowych lokali mieszkalnych przez Spółkę zajmującą się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek (wyłącznie z zamiarem i w celu dalszej odprzedaży) stanowił pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14.

2.

Czy Spółka należnie obniżyła podatek należny o podatek naliczony VAT, który wystąpił przy zakupie nowej powierzchni mieszkaniowej.

3.

Czy Spółka należnie obliczała i odprowadzała podatek należny VAT przy transakcjach sprzedaży przedmiotowych lokali mieszkalnych, czy też powinna była dokonywać dostaw przedmiotowych lokali mieszkalnych ze stawką VAT zwolniony.

4.

Czy aktualnie sprzedając (po 2 latach od zakupu) pozostałe do zbycia lokale mieszkalne w przypadku prawa do zastosowania stawki VAT zwolnionej Spółka może na bieżąco (stosownie do art. 91 ust. 7 i ust. 7b-7d) skorygować odliczony w 2007 r. podatek naliczony, jaki wystąpił przy zakupie obecnie sprzedawanych lokali, czy też Spółka winna sporządzić korektę deklaracji VAT za marzec 2007 r. i wyeliminować z tej deklaracji podatek naliczony VAT, który wystąpił przy zakupie zarówno sprzedanych już jak i obecnie sprzedawanych lokali mieszkalnych.

5.

W sytuacji jeżeli Spółce przysługuje w przedmiotowej sprawie prawo do skorygowania VAT-u należnego z zastosowaniem stawki zwolnionej, czy korekta taka może odbyć się wyłącznie na podstawie faktur korygujących (oczywiście potwierdzonych przez poszczególnych odbiorców) - zakładając, że kwota sprzedaży brutto nie ulegnie zmianie.

Zdaniem Wnioskodawcy,

1.

Wyżej opisany zakup nowych lokali mieszkalnych przez Spółkę zajmującą się kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek stanowił pierwsze zasiedlenie i usług.

2.

Spółka nienależnie obniżyła podatek należny o podatek naliczony, w wysokości, w jakiej wystąpił ten ostatni przy zakupie nowej powierzchni mieszkaniowej.

3.

Spółka nienależnie obliczała i odprowadzała do urzędu skarbowego 7% podatek VAT należny przy transakcjach sprzedaży poszczególnych mieszkań ich finalnym (w założeniu) odbiorcom.

4.

Aktualnie sprzedając lokale mieszkalne Spółce przysługuje prawo do stawki VAT zwolnionej. Korekta VAT naliczonego, który został odliczony od VAT należnego w marcu 2007 odbędzie się w formie złożenia deklaracji VAT - 7 za tamten okres.

5.

Korekta VAT-u należnego (przy zachowaniu ceny sprzedaży brutto) może się odbyć w oparciu o faktury korygujące (potwierdzone przez odbiorców) - bez konieczności spisywania aneksów w formie aktów notarialnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pierwsze pytanie Wnioskodawcy dotyczy definicji "pierwszego zasiedlenia", która obowiązywała w dniu zakupu nowych lokali mieszkalnych przeznaczonych do dalszej odprzedaży tj. w dniu 27 marca 2007 r. Z zagadnieniem "pierwszego zasiedlenia" ściśle wiążą się kolejne kwestie do rozstrzygnięcia zawarte w pozostałych pytaniach. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zakupił od innej firmy prowadzącej działalność gospodarczą, będącej podatnikiem podatku VAT budynek, w którym znajdowały się nowo wybudowane lokale mieszkalne. Zakupione lokale mieszkalne stanowiły towary handlowe i przeznaczone były do dalszej odprzedaży. Wnioskodawca opodatkował sprzedaż uprzednio zakupionych lokali mieszkalnych stawką podatku 7%. W związku z powyższym Wnioskodawca odliczył w miesiącu nabycia (w marcu 2007 r.) 7% VAT naliczony wynikający z faktury zakupowej.

W celu udzielenia odpowiedzi na pytania postawione we wniosku należy przywołać przepisy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r., zwolnieniu od podatku podlegała dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczyło części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Natomiast pojęcie "pierwszego zasiedlenia" do dnia 31 grudnia 2008 r. było zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przy czym ww. objęcie we władanie winno nastąpić jako skutek wydania m.in. części obiektów budownictwa mieszkaniowego (lokali) mieszkalnych w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Przedmiotowy obiekt (lokal) nie musi być faktycznie zamieszkały, lecz winien być przejęty przez nabywcę do użytkowania. Wydanie obiektu (lokalu mieszkalnego) nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Wówczas, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. dochodziło do pierwszego zasiedlenia tego obiektu (lokalu mieszkalnego), jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży części obiektów budownictwa mieszkaniowego, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Z wniosku wynika, iż transakcja nabycia przez Wnioskodawcę lokali mieszkalnych stanowi dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Poprzez sprzedaż za aktem notarialnym (ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych) nowych lokali mieszkalnych, Wnioskodawca stał się właścicielem i pierwszym nabywcą poszczególnych lokali. W ramach nabycia nastąpiło wydanie lokali mieszkalnych. Nabycie lokali od podatnika podatku od towarów i usług nastąpiło w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu - dostawa przedmiotowych lokali została opodatkowana przez sprzedającego stawką podatku VAT w wysokości 7%. Zakupione lokale są odprzedawane z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, iż w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę można mówić o spełnieniu wszystkich przesłanek definicji pierwszego zasiedlenia, o których mowa w art. 2 pkt 14 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. Zatem dalsza odsprzedaż na rynku wtórnym lokali mieszkalnych, przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe, dokonywana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, spełniała wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy. Nie wystąpiły przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w ww. artykule, a więc dostawa lokali mieszkalnych, korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2008 r.

Tym samym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1 i 3 dotyczącego definicji "pierwszego zasiedlenia" oraz zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. w odniesieniu do dostawy przedmiotowych lokali mieszkalnych dokonywanej na rynku wtórnym po pierwszym zasiedleniu.

Kontynuując odpowiedź na pytanie dotyczące opodatkowania zbycia przedmiotowych lokali mieszkalnych po dniu 1 stycznia 2009 r. należy przywołać przepisy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. - zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

1.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

2.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Natomiast pkt 10a art. 43 stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

1.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca określił co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z tym przepisem przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

1.

wybudowaniu lub

2.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Powyższe przepisy wskazują na zasadą, zgodnie z którą przepisy ustawy zwalniają od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części. Opodatkowaniu podlegają tylko wyjątki wskazane w przepisach ustawy i aktach wykonawczych.

Analiza przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy zobowiązuje podatnika do zastosowania zwolnienia dla dostawy budynków, budowli lub ich części. Wśród wyjątków od opodatkowania ustawodawca wymienił dostawę realizowaną w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10). Spełnienie powyższych przesłanek skutkuje obowiązkiem opodatkowania dostawy. Przy czym od 1 stycznia 2009 r. zmianie uległa definicja pierwszego zasiedlenia. Żeby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli) lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę. Zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Kolejnym wyjątkiem od zwolnienia jest spełnienie warunków wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Przepis ten dotyczy przede wszystkim dostawy, która nie została objęta zwolnieniem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, i ponadto dotyczy obiektów, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Wskazać dodatkowo należy, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług można zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zobowiązuje do zastosowania zwolnienia dla dostawy budynków, budowli lub ich części realizowanej poza pierwszym zasiedleniem a także dla dostawy realizowanej w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Z takiego zwolnienia podatnik może zrezygnować i na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, po spełnieniu określonych warunków.

Natomiast w przypadku realizacji dostawy w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim albo, kiedy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata konsekwencją czego jest opodatkowanie takiej dostawy - wówczas podatnik korzysta ze zwolnienia z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a cyt. ustawy. Przepis ten z kolei zobowiązuje do zastosowania zwolnienia dla ww. dostawy, jeżeli podatnikowi dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego oraz jednocześnie podatnik nie ponosił wydatków na ulepszenie, a jeśli wydatki takie ponosił i posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego to zastosowanie zwolnienia jest możliwe, kiedy wydatki te były niższe niż 30% wartości początkowej obiektów. Przy czy powyższego warunku nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwolnieniu z opodatkowania podlega dostawa lokali mieszkalnych realizowana po 1 stycznia 2009 r. po upływie co najmniej 2 lat od nabycia w ramach pierwszego zasiedlenia, o ile podatnik nie zrezygnuje z prawa do zwolnienia, określonego w art. 43 ust. 10 ustawy.

Jednakże, dostawa nieruchomości - realizowana po 1 stycznia 2009 r. w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia - której nie ulepszano, ani w stosunku do której nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

W świetle powołanych przepisów należy stwierdzić, iż przepisy obowiązujące do końca 2008 r. nie przewidywały opodatkowania lokali mieszkalnych nabytych od dewelopera w roku 2007 w ramach pierwszego zasiedlenia z zamiarem ich dalszej sprzedaży. Należy jednak zauważyć, iż obowiązująca od z dnia 1 stycznia 2009 r. zmiana stanu prawnego nie spowodowała obowiązku opodatkowania nabytych nieruchomości, które Wnioskodawca zamierza sprzedać w okresie krótszym niż 2 lata. Bowiem dostawa nieruchomości - realizowana po 1 stycznia 2009 r. w okresie krótszym niż 2 lata od nabycia w ramach pierwszego zasiedlenia - której Wnioskodawca nie ulepszył, ani w stosunku do której nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

W odniesieniu natomiast do pytania, czy Wnioskodawca należnie obniżył podatek należny o podatek naliczony VAT, który wystąpił przy zakupie nowej powierzchni mieszkaniowej (marzec 2007 r.) należy przywołać przepis art. 86 ust. 1 cyt. ustawy (obowiązujący w dniu nabycia), zgodnie z którym, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.

Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten powinien mieć charakter bezsporny oraz bezpośredni lub pośredni. Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca obniżył podatek należny o podatek naliczony VAT, który wystąpił przy zakupie w dniu 27 marca 2007 r. lokali mieszkalnych. W związku z powołanym powyżej stanem prawnym dostawa przedmiotowych lokali mieszkalnych dokonywana na rynku wtórnym - po pierwszym zasiedleniu w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Przy czym zauważyć należy, iż zwolnienie to miało charakter obligatoryjny. Zatem z powyższego wynika, iż nie wystąpił związek pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu lokali mieszkalnych a podatkiem należnym z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych.

Tym samym Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu w marcu 2007 r. w ramach pierwszego zasiedlenia lokali mieszkalnych, przeznaczonych do odprzedaży, bowiem dostawa ww. lokali korzystała ze zwolnienia od podatku.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy, iż nienależnie obniżył podatek należny o podatek naliczony wynikający z nabycia lokali mieszkalnych należało uznać za prawidłowe (pyt. 2).

Natomiast dostawa po 1 stycznia 2009 r. ww. lokali mieszkalnych nabytych w marcu 2007 r. w odniesieniu do których nie poniesiono żadnych wydatków na ich ulepszenie i w stosunku do których nie przysługiwało Wnioskodawcy w 2007 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, korzysta ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

W części odnoszącej się do korekty podatku naliczonego VAT, który został odliczony w marcu 2007 r. należy zwrócić uwagę, że nie znajdzie tutaj zastosowania art. 91 ust. 7d ustawy, stanowiący, że w przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić należy, że realizowane dostawy lokali mieszkalnych zakupionych w ramach pierwszego zasiedlenia w roku 2007 przeznaczonych do odprzedaży i nieulepszanych w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej korzysta ze zwolnienia od podatku. Tym samym Wnioskodawca jak już wcześniej wskazano nie posiadał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości (lokali mieszkalnych) w marcu 2007 r. Zatem nie znajduje uzasadnienia korekta podatku naliczonego w trybie art. 91 ust. 7d cyt. ustawy. Wnioskodawca zobowiązany jest do skorygowania podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nabycia lokali mieszkalnych w ramach pierwszego zasiedlenia. Korekty tej należy zatem dokonać poprzez korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2007 r.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż korekta podatku naliczonego VAT, który został odliczony od VAT należnego w marcu 2007 r. odbędzie się w formie złożenia deklaracji VAT-7 za tamten okres jest prawidłowe (pyt. 4).

W związku z nieprawidłowym zastosowaniem przez Wnioskodawcę 7% stawki podatku od towarów i usług do dostawy lokali mieszkalnych, których dostawy korzystają ze zwolnienia przedmiotowego Wnioskodawca winien dokonać korekty podatku należnego po spełnieniu odpowiednich warunków wskazanych przepisami podatku od towarów i usług. Powyższej korekty należy dokonać w oparciu o przepisy art. 29 ust. 4-4c ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ww. ustawy, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (art. 29 ust. 4a).

Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi nie stosuje się:

1.

w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;

2.

wobec nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika Nr 3 do ustaw

Przepis ust. 4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c).

Powołane wyżej przepisy art. 29 ust. 4-4c ustawy o VAT, jasno stanowią, iż kwoty, o które zmniejsza się obrót muszą zostać udokumentowane. Faktura korygująca, bez potwierdzenia jej odbioru, nie spełnia powyższej przesłanki i nie stanowi wystarczającej podstawy do obniżenia podatku należnego - dopiero potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze i daje prawo do takiego obniżenia.

Warunki oraz sposób wystawiania faktur korygujących regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.). Zgodnie z § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Mając na uwadze powyżej przedstawiony stan prawny Wnioskodawca ma prawo dokonać korekty błędnie naliczonego 7% podatku od towarów i usług od dostawy lokali mieszkalnych (podatku należnego), na zasadach określonych w art. 29 ust. 4a i ust. 4c ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że korekta VAT należnego może się odbyć w oparciu o faktury korygujące potwierdzone przez odbiorców jest prawidłowe (pyt. 5).

Mając powyższe na względzie stanowisko wnioskodawcy oceniane całościowo należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl