IBPP3/443-887/10/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-887/10/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2010 r. (data wpływu 18 listopada 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnikami spółki cywilnej "..." spółka cywilna są małżonkowie. Między małżonkami obowiązuje ustawowa wspólność małżeńska. Oboje małżonkowie oprócz działalności w ramach spółki cywilnej, prowadzą również indywidualne działalności gospodarcze w zakresie - Praktyka Lekarska Specjalistyczna - PKD 86.22.Z i Praktyka lekarska ogólna - PKD 86.21.Z.

Działalności prowadzone przez wspólników indywidualnie korzystają z przedmiotowego zwolnienia z VAT.

W lutym 2010 r. małżonkowie zakupili prywatnie nieruchomość gruntową wraz z budynkiem. Spółka cywilna została założona przez nich dopiero w sierpniu 2010 r. W ramach spółki cywilnej wspólnicy zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w zakresie (PKD-68.20.Z) - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi. Wspólnicy podjęli decyzję, że do działalności prowadzonej w ramach spółki chcą wykorzystać tą nieruchomość zakupiona w lutym 2010 r. tj. wyburzyć znajdujący się na niej budynek i wybudować nowy na wynajem - lokali użytkowych. Nie zamierzają jednak wnosić tej nieruchomości aportem do spółki. W księgach wieczystych, jako właściciele tej nieruchomości widnieją prywatne osoby. Pozwolenie na budowę zostało wydane na Y i Z, prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą "...". spółka cywilna.

Faktury za wyburzenie i postawienie nowego budynku będą wystawione na firmę: "..." s.c.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy pomimo nie dokonania wniesienia przedmiotowej nieruchomości aportem do spółki, spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych w związku z inwestycja na tej nieruchomości - tj. wyburzeniem budynku i wybudowaniem nowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, pomimo nie wniesienia przedmiotowej nieruchomości aportem do spółki, spółka ta będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z usług i towarów nabytych w związku z inwestycją na tej nieruchomości, ze względu na fakt, że wybudowany w ramach tej inwestycji budynek służyć będzie działalności opodatkowanej - prowadzonej w ramach spółki cywilnej tj. wynajmowaniu przez spółkę lokali użytkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Analizując kwestię dotyczącą prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę (spółkę cywilną) podatku naliczonego w związku z inwestycją na nieruchomości należącej do majątku prywatnego wspólników spółki cywilnej należy odnieść się do zasady, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi oraz niewystąpienie przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższego nie wynika, aby warunkiem skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z wyburzeniem budynku i wybudowaniem nowego był tytuł prawny do nieruchomości.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że nabywane przez Wnioskodawcę (spółkę cywilną) towary i usługi związane z wyburzeniem budynku i wybudowaniem nowego związane będzie z działalnością opodatkowaną, prowadzoną w ramach spółki cywilnej tj. wynajmowanie lokali użytkowych. Faktury za wyburzenie i postawienie nowego budynku będą wystawione na firmę: "..." s.c.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że jeżeli nabyte przez Wnioskodawcę (spółkę cywilną) towary i usługi związane z wyburzeniem i wybudowaniem nowego budynku, służyć będą wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a faktury związane z wyburzeniem i wybudowaniem nowego budynku będą wystawione na spółkę to Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących dokonanie zakupów towarów i usług związanych z wyburzeniem i wybudowaniem nowego budynku, o ile nie wystąpią przesłanki ograniczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl