IBPP3/443-867/13/KP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-867/13/KP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 lipca 2013 r. (data wpływu 12 lipca 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych realizacją projektu pn. "....".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem, którego podstawowym celem statutowym jest działalność

w zakresie ochrony zdrowia. Wnioskodawca świadczy usługi zdrowotne dla pacjentów służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia, które objęte są stawką zwolnioną z podatku VAT. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT, składa miesięczne deklaracje VAT-7, a wskaźnik proporcji wyliczony zgodnie z art. 90 ustawy o VAT wyniósł w 2012 r. - 3%. Wnioskodawca osiąga również przychody w ramach innej działalności, gdzie są to czynności opodatkowane i z tego tytułu występuje podatek należny. Wnioskodawca dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów poprzez wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Przedłożenie niniejszego wniosku wiąże się z zapytaniem czy Wnioskodawca ma możliwość odzyskać podatek VAT przy realizacji projektu nr....., pn: "....." dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Zakres projektu obejmuje:

* przygotowanie studium wykonalności projektu oraz Programu Funkcjonalno-Użytkowego,

* wykonanie dokumentacji technicznej projektu;

* wymianę źródła ciepła - dostawę i montaż pompy ciepła;

* modernizację instalacji centralnego ogrzewania bloku łóżkowego i części niskiej - demontaż istniejącej instalacji, dostawę i montaż nowej instalacji co. w bloku łóżkowym;

* modernizację instalacji centralnego ogrzewania bloku łóżkowego i części niskiej - demontaż istniejącej instalacji, dostawę i montaż nowej instalacji w części niskiej;

* modernizację instalacji wentylacji mechanicznej - demontaż istniejącej instalacji, dostawę, podłączenie i montaż central z automatyką;

* modernizację stacji wymienników co. i ciepłej wody użytkowej - modernizację wymienników, rozdzielni ciepła i stacji przygotowania ciepłej wody do nowego rozdziału ciepła;

* termomodernizację bloku zabiegowego - docieplenie i wymianę stolarki zewnętrznej bloku zabiegowego;

* nadzór inwestorski;

* promocję projektu.

Zakończenie finansowe realizacji zadania inwestycyjnego przypada na 29 grudnia 2013 r. zakres wykonanych inwestycji zostanie zaewidencjonowany i przyjęty do ewidencji środków trwałych.

Projekt obejmuje zakres prac na powierzchni całego Szpitala, w którym prowadzona jest podstawowa działalność polegająca na świadczeniu usług medycznych dla pacjentów związana z przychodami zwolnionymi oraz dodatkową działalność gospodarczą tj. dzierżawa, najem powierzchni, parking, sprzedaż posiłków. Są to czynności opodatkowane, które powodują powstanie podatku należnego. Towary i usługi nabywane w ramach realizowanego projektu będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną. Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować wydatków do poszczególnych kategorii wykonywanych czynności. Proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. za 2012 r. wynosi 3%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w nakładach inwestycyjnych projektu pn. "...." dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie realizacji projektu pn. "...." wykorzystując zgodnie z art. 90 ustawy o VAT określoną proporcję w wysokości 3%.

Realizacja termomodernizacji będzie kompleksowym narzędziem wspierania ekologii oraz oszczędzania energii. Podjęte działania poprawią energooszczędność budynków według zasad zrównoważonego rozwoju, co przyniesie korzyści nie tylko ekonomiczne, lecz także ekologiczne obniżając koszty eksploatacji modernizowanych budynków, w których prowadzona jest działalność medyczna dla pacjentów służąca profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które objęte są stawką zwolnioną z podatku VAT jak również sprzedaż opodatkowana stawką VAT.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zgodnie z art. 90 ustawy od towarów i usług do wysokości współczynnika wyliczonego w oparciu o proporcję udziału sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem.

Mienie powstałe w wyniku realizacji ww. projektu będzie wykorzystywane przez Wnioskodawcę do czynności zwolnionych jak również do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 90 ust. 1-6 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Natomiast jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Wyżej wymienioną proporcje ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Do obrotu, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy o VAT, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1.

przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2.

nie przekroczyła 2% - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz braku przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawione wyżej unormowania wykluczają możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi. Zrealizowanie prawa do odliczenia możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni", poprzez złożenie deklaracji VAT-7.

W przypadku podatników wykonujących czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi takie prawo nie przysługuje, ustawodawca zobowiązał te podmioty do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanego z obrotem w stosunku do którego przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i kwot podatku naliczonego związanego z obrotem w związku z którym takie prawo nie przysługuje.

W sytuacji gdy nie można przypisać kwot podatku naliczonego związanego z obrotem w stosunku do którego przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i w związku z którym takie prawo nie przysługuje, podatnik może ustalić proporcje rocznego udziału obrotu w stosunku do którego przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W przypadku gdy udział obrotu co do którego przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w stosunku do obrotu w związku z którym takie prawo nie przysługuje, nie przekracza 2%, podatnik ma prawo uznać, że proporcja wynosi 0% i w związku z czym całkowicie nie ma on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca realizuje projekt pn. "....". Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT oraz zwolnione z opodatkowania, rozlicza podatek naliczony od zakupów towarów i usług, związanych z jego działalnością, przy zastosowaniu wskaźnika proporcji, który wynosi 3%. Towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną. Wnioskodawca nie jest w stanie przyporządkować wydatków do poszczególnych kategorii wykonywanych czynności.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związane z realizacją projektu pn. "....." w części w jakiej zakupy te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zgodnie z proporcją obliczoną na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl