IBPP3/443-864/09/DG - Prawo do odliczenia podatku VAT przez spółkę komandytową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-864/09/DG Prawo do odliczenia podatku VAT przez spółkę komandytową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2009 r. (data wpływu 12 listopada 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia pismem z dnia 3 lutego 2010 r. (data wpływu) oraz pismem z dnia 8 lutego 2010 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2009 r. został złożony ww. uzupełniony pismem z dnia 3 lutego 2010 r. oraz z dnia 8 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza przystąpić jako komandytariusz do spółki komandytowej. Komplementariuszem Spółki Komandytowej będzie inna spółka kapitałowa, w której wspólnikami będą osoby fizyczne, będące również wspólnikami Spółki z o.o. Wnioskodawcy - przyszłego Wspólnika. Wspólnik wniesie jako swój wkład do Spółki Komandytowej wkład niepieniężny. Przedmioty tych wkładów niepieniężnych nie będą stanowiły przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a będą to towary, w rozumieniu art. 2 ust. 6 obowiązującej ustawy o VAT, a w szczególności rzeczy ruchome, budynki, budowle a także grunty oraz m.in. prawa majątkowe (np. wierzytelności, udziały w innej spółce kapitałowej, prawa własności przemysłowej takie jak prawo ochronne na znak towarowy) oraz zobowiązania, a więc również prawa niematerialne i prawne oraz inwestycje w rozumieniu odpowiednio art. 3 ust. 1 pkt 14 i 17 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) wartość wkładów niepieniężnych (aportów) zostanie określona w umowie Spółki Komandytowej i będzie równa wartości rynkowej tego mienia na dzień wniesienia go jako aportu.

Wartość rynkowa aportów określona w umowie Spółki skalkulowana zostanie jako wartość netto, tj. nie będzie ona uwzględniała kwoty podatku od towarów i usług, który byłby należny przy zbyciu przedmiotu aportu w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Spółka Komandytowa również będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT i będzie wykorzystywać przedmiot aportu do wykonywania działalności opodatkowanej w rozumieniu ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle regulacji art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowa, w której Wnioskodawca - Wspólnik będzie komandytariuszem, będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Wspólnika i dokumentującej wniesienie przez niego wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, faktura VAT otrzymana od Wspólnika przez Spółkę Komandytowa, i dokumentująca wniesienie do Spółki aportu będzie uprawniała Spółkę Komandytową do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na tej fakturze.

W ocenie Wnioskodawcy opisywana dostawa (i świadczenie) aportu będzie stanowiła dostawę towarów i świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT wg stawki właściwej dla danego przedmiotu aportu.

W konsekwencji Wnioskodawca będzie zobowiązany w tym przypadku do wystawienia faktury VAT, na mocy art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, dokumentującej przedmiotową czynność wniesienia wkładu niepieniężnego.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje więc wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, natomiast towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem posiadanie statusu podatnika VAT oraz związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z zaprezentowanego powyżej zdarzenia przyszłego wynika, że wnoszony do Spółki Komandytowej wkład niepieniężny będzie miał związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT w ramach prowadzonej przez Spółkę Komandytową działalności gospodarczej.

Dodatkowo, Spółka Komandytowa otrzyma od Wspólnika fakturę VAT, dokumentującą dokonanie dostawy i świadczenia aportu oraz - jak wskazano wyżej - będzie podatnikiem VAT.

W związku z powyższym, zostaną spełnione przesłanki warunkujące prawo do odliczenia przez Spółkę Komandytową podatku VAT naliczonego, wynikającego z ww. faktury wystawionej przez Wspólnika.

Podsumowując, Spółka Komandytowa będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę wnoszącego aport na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, iż ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie:

*

obowiązku wystawienia faktury VAT z tytułu wniesienia aportu do Spółki Komandytowej,

*

określenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportu,

*

opodatkowania czynności wniesienia aportu do Spółki Komandytowej w postaci wkładu niepieniężnego,

zostanie zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa zakładu Ubezpieczeń społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl