IBPP3/443-840/09/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-840/09/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu 28 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Wnioskodawca jest właścicielem gruntu wraz z budynkiem (dalej "Nieruchomość"). Obecnie Wnioskodawca udostępnia nieruchomość w formie najmu innemu podmiotowi niepowiązanemu.

Przedmiotowy budynek stanowi jednolity przedmiot własności i nie istnieją w nim wyodrębnione lokale, stanowiące odrębne nieruchomości, będące odrębnymi od budynku przedmiotami własności. Przedmiotowy grunt stanowi zaś jedną działkę pod względem ewidencyjnym.

Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę jako opodatkowana podatkiem VAT. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nakładów poniesionych na budowę przedmiotowego budynku Nieruchomości.

W związku z planami biznesowymi, Wnioskodawca rozważa przeniesienie Nieruchomości do oddzielnego podmiotu.

W konsekwencji, planowane jest zawiązanie spółki osobowej prawa handlowego, np. spółki komandytowej (dalej: "Spółka"). Wnioskodawca zamierza przystąpić jako wspólnik do Spółki oraz wnieść Nieruchomość na pokrycie swojego wkładu.

Wnioskodawca zakłada, że w momencie dokonania rozważanego aportu. Nieruchomość nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "u.p.d.o.p.") lub ustawy kodeks cywilny.

Wartość Nieruchomości, która zostanie przyjęta w umowie Spółki wynikać będzie z wyceny rynkowej przeprowadzonej przez rzeczoznawcę. Jednocześnie Wnioskodawca informuje, iż pierwsze zasiedlenie Nieruchomości nastąpiło 1 września 2006 r., zgodnie z zawartą przez Wnioskodawcą umową wynajmu Nieruchomości do podmiotu zewnętrznego.

Wnioskodawca podkreśla, iż między pierwszym zasiedleniem a planowanym dokonaniem aportu Nieruchomości upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Nakłady ponoszone przez Wnioskodawcę na ulepszenia budynku Nieruchomości w rozumieniu u.p.d.o.p., dokonane przez Wnioskodawcę po dacie przyjęcia na stan środków trwałych nie stanowiły 30% lub więcej wartości początkowej przedmiotowego budynku, przyjętej w dniu zaewidencjonowania w rejestrze środków trwałych.

Wnioskodawca rozważa dokonanie prac modernizacyjnych w budynku. Prace te zostaną wykonane bądź przed bądź po wniesieniu aportu. Możliwe, że nakłady na prace modernizacyjne przekroczą 30% wartości początkowej budynku składającego się na Nieruchomość w rozumieniu u.p.d.o.p.

Jednocześnie nabycie przez Spółkę Nieruchomości w ramach aportu, związane będzie z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu VAT.

W odniesieniu do opodatkowania transakcji wniesienia wkładu do spółki osobowej podatkiem VAT, jeżeli stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę zostanie uznane za prawidłowe, Wnioskodawca i Spółka przyjmą następujący sposób rozliczenia podatku VAT:

* Wnioskodawca wystawi na rzecz Spółki fakturę VAT obejmującą wartość wkładu (jako wartość netto) oraz wartość podatku VAT obliczoną od wartości netto wg odpowiedniej stawki; podatek VAT wykazany na fakturze zostanie przekazany przez Wnioskodawcę do urzędu skarbowego zgodnie z przepisami ustawy o VAT;

* Spółka odliczy podatek VAT naliczony wykazany na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę; podatek zostanie zwrócony Spółce na zasadach przewidzianych w ustawie o VAT;

* Spółka dokona zapłaty na rzecz Wnioskodawcy pozostałej części kwoty brutto określonej na fakturze, tj. kwoty podatku VAT określonej na fakturze. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, zarejestrowanym w charakterze podatnika VAT czynnego.

Spółka będzie podatnikiem podatku VAT oraz będzie zarejestrowana w charakterze podatnika VAT czynnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka jako nabywca Nieruchomości uprawniona będzie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z wystawionej przez Wnioskodawcę faktury VAT dokumentującej transakcję wniesienia do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedmiotowej Nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka powinna mieć prawo do dokonania odliczenia VAT naliczonego z tytułu rozważanej transakcji aportu. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)". Biorąc pod uwagę fakt, iż Nieruchomość nabyta zostanie przez Spółkę w wyniku dokonania przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego (jako odpłatnej dostawy towaru opodatkowanej VAT) oraz, że Nieruchomość służyć będzie wykonywaniu przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT, to w rezultacie Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego, wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę, dokumentującej przedmiotowy aport.

Spółka pragnie ponadto wskazać, iż prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez nabywcę w sytuacji otrzymania przez niego wkładu niepieniężnego, opodatkowanego VAT, potwierdził jednoznacznie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 maja 2009 r. (sygn. IPPP1/443-98/09-4/AP). Dyrektor potwierdził, iż skoro zatem wnoszone przez Wnioskodawcę towary będą udokumentowane fakturami VAT zawierającymi podatek, nabywca po spełnieniu warunku wykorzystania przedmiotowych towarów do czynności opodatkowanych, będąc czynnym podatnikiem podatku VAT, będzie miał prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturach w rozliczeniu za okres w którym otrzymały faktury (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy) bądź w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy) jeżeli nie zachodzą inne wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy". Prawo do odliczenia podatku VAT przez podmiot obejmujący aport potwierdził również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 czerwca 2009 r. (sygn. 1LPP2/443-383/09-4/SJ).

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym Spółka uprawniona będzie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę, dokumentującej wniesienie przedmiotowej Nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 6 cyt. ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do:

1.

transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

2.

czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Towarami natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Odpłatna dostawa towarów według art. 2 pkt 22 ustawy mieści się w definicji sprzedaży.

Z przytoczonych przepisów wynika, iż wniesienie aportu nie zostało wyłączone z pod zakresu regulacji ustawy o VAT i tym samym wniesienie aportu wino być traktowane jak każda inna dostawa towarów i, co do zasady, będzie opodatkowane podatkiem VAT.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jedną z nich jest zwolnienie od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT) dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przy czym warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Jak wynika z wniosku nieruchomość będąca przedmiotem aportu została zasiedlona 1 września 2006 r. ponadto nakłady ponoszone przez Wnioskodawcę na ulepszenia budynku po dacie przyjęcia na stan środków trwałych nie stanowiły 30% lub więcej wartości początkowej przedmiotowego budynku. Przy czym Wnioskodawca rozważa dokonanie prac modernizacyjnych w budynku które zostaną wykonane bądź przed bądź po wniesieniu aportu. Możliwe, że nakłady na prace modernizacyjne przekroczą 30% wartości początkowej budynku składającego się na Nieruchomość w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w sytuacji gdy przedmiotowa nieruchomość zostanie wniesiona w formie aportu przed dokonaniem ww. prac modernizacyjnych jak też w sytuacji gdy zamierzone nakłady na modernizację nie osiągną 30% wartości początkowej nieruchomości, aport ten będzie korzystał ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Niemniej należy tutaj zwrócić uwagę na art. 43 ust. 10 ustawy o VAT zgodnie z którym podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Mając powyższy przepis na uwadze Wnioskodawca może zrezygnować ze zwolnienia, przy zachowaniu ww. warunków, z którego korzysta przedmiotowa nieruchomości, w ww. przypadku, i opodatkować przedmiotową dostawę właściwą stawką podatku VAT.

Również w sytuacji gdy Wnioskodawca przed wniesieniem aportu dokona nakładów na modernizację stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości, aport ten będzie opodatkowany właściwą stawką podatku VAT bowiem dostawa ta (wniesienie aportu) nastąpiłaby wówczas w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Przy czym należy tutaj zauważyć, że nakłady poniesione już po wniesieniu aportu nie będą miały wpływu na sposób opodatkowania tego aportu.

Zgodnie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 powstaje, m.in., w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym powyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że w sytuacji gdy wniesienie aportu w formie nieruchomości zabudowanej będzie opodatkowane, bądź to ze względu na rezygnację przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, bądź to ze względu na wniesienie aportu w ramach pierwszego zasiedlenia aportobiorca będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego na fakturze dokumentującej przedmiotowy aport, w takim zakresie, w jakim będzie wykorzystywał przedmiotową nieruchomość do działalności opodatkowanej i nie będą zachodzić przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Ponadto informuje się, iż ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie:

* opodatkowania wniesienia aportu w postaci nieruchomości zabudowanej,

* określenia podstawy opodatkowania wnoszonego aportu w postaci nieruchomości zabudowanej

- będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl