IBPP3/443-831/08/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-831/08/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2008 r. (data wpływu 27 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla świadczonych usług szkoleniowo-doradczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla świadczonych usług szkoleniowo-doradczych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca produkuje urządzenia, oprogramowanie i systemy do sterowania procesami przemysłowymi. Po wyprodukowaniu sprzedaje odbiorcy na podstawie faktury VAT i opodatkowuje dany produkt stawką 22%. Ponadto po dostarczeniu i zainstalowaniu produktu, w ramach zawieranych umów, spółka przeprowadza szkolenia w zakresie obsługi danego urządzenia i oprogramowania. Po zakończeniu szkolenia wystawiana jest faktura VAT na szkolenia z ww. zakresu ze stawką 22%.

Wnioskodawca wskazał, że zawierane umowy z odbiorcami obejmują zakupy urządzeń lub oprogramowania wraz z usługą szkolenia w zakresie ich obsługi. Pozostałe zlecenia na szkolenia dotyczą obsługi urządzeń i oprogramowania Wnioskodawcy jako kontynuacja poprzednich dostaw. Szkolenia takie maja charakter doradczy w zakresie pogłębienia wiedzy klientów i oferowanych urządzeń, wcześniej zakupionych w firmie Wnioskodawcy. W takich przypadkach dla tego samego klienta po realizacji dostaw zawierane są odrębne umowy na szkolenia dotyczące tych dostaw.

Prowadzone szkolenia dotyczą działalności określonej symbolami PKD: 33.30 PKWiU: 33.20.70, 33.30.10, 72.20.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka będzie wysokość stawki VAT na szkolenia w zakresie obsługi urządzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy zastosowana stawka 22% podatku VAT jest prawidłowa, ponieważ nie można uznać, że jest to usługa w zakresie edukacji znajdująca się pod symbolem PKWiU ex 80 jako zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ponadto art. 8 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Ustawodawca w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT zawarł generalną zasadę dotyczącą stawki opodatkowania towarów i usług podatkiem od towarów i usług, zgodnie z którą stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Od tej reguły przewidziano jednak szereg wyjątków, m.in. z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 przedmiotowego załącznika wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 "usługi w zakresie edukacji" ("ex" oznacza, że zwolnienie dotyczy danej usługi z danego grupowania).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi usługi szkolenia klientów spółki w zakresie obsługi produkowanych przez Wnioskodawcę urządzeń i oprogramowania. Szkolenia te mają charakter doradczy w zakresie pogłębiania wiedzy klientów i oferowanych urządzeń, wcześniej zakupionych u Wnioskodawcy. Dla prowadzonej działalności Wnioskodawca podał następujące symbole PKWiU 33.20.70 - "przyrządy i aparatura do automatycznej regulacji lub sterowania", PKWiU 33.30.10 "usługi projektowania i montażu systemów do sterowania procesami przemysłowymi i produkcją zautomatyzowaną", PKWiU 72.20 "usługi doradztwa w zakresie oprogramowania". Zatem świadczona przez Wnioskodawcę usługa w ocenie tut. organu jest usługą inną niż usługi, o których mowa w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy.

Ponadto należy zauważyć, że świadczona usługa przez Wnioskodawcę nie jest wymieniona w ustawowym katalogu usług zwolnionych z podatku od towarów i usług, zawartym w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, jak również nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy, a co za tym idzie, nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT czy też innych przepisów. Świadczona przez Wnioskodawcę usługa nie została również wymieniona wśród usług korzystających z preferencyjnej stawki VAT. Tym samym przedmiotowa usługa winna być opodatkowana podstawową stawką VAT.

Reasumując, prowadzone przez Wnioskodawcę szkolenia w zakresie obsługi urządzenia dotyczące działalności określonej symbolami PKD: 33.30, PKWiU: 33.20.70, 33.30.10, 72.20 winny być opodatkowane 22% stawką podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl