IBPP3/443-761/11/KO - Zwolnienie z VAT wniesienia aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-761/11/KO Zwolnienie z VAT wniesienia aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2011 r. (data wpływu 1 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca rozważa obecnie restrukturyzację swojej działalności. W tym celu w dniu 31 marca 2011 r. została powzięta uchwała w sprawie wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wydziału Inwestycji i Zarządzania Majątkiem (dalej: "WIM") z dniem 1 kwietnia 2011 r. Zgodnie z uchwałą wyodrębniony wydział będzie obejmował: zespół składników materialnych i niematerialnych (określonych w załączniku do uchwały), w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji zadań z zakresu eksploatacji i zarządzania majątkiem, w tym głównie nieruchomościami, a także odrębny rachunek bankowy.

W dalszej kolejności planowane jest wniesienie w formie aportu zespołu składników majątkowych WIM stanowiących łącznie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p./ art. 2 pkt 27e ustawy VAT do sp. z o.o. (dalej "Spółka Otrzymująca Aport").

Przy okazji aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zgodnie z załącznikiem do uchwały) do Spółki Otrzymującej Aport przejdą m.in.:

* prawo wieczystego użytkowania następujących gruntów (dalej: "Nieruchomości"), ujętych w księgach jako nieruchomości inwestycyjne:

a.

3 działki inwestycyjne przy ul. C w K.

b.

2 działki inwestycyjne przy ul. W 16 w K,

c.

4 działki inwestycyjne przy ul. S w B,

d.

7 działek inwestycyjnych przy ul. B w R,

e.

2 działki inwestycyjne przy ul. B w S,

f.

15 działek inwestycyjnych przy ul. S w K,

g.

5 działek inwestycyjnych przy ul. D w S;

* środki trwałe zlokalizowane przy ulicy:

a.

W 16 w K m.in. zbiornik przeciwpożarowy, kanał rewizyjny, sieć oświetleniowa, wodociągowa,

b.

L 38 w K m.in. działki z prawem wieczystego użytkowania, budynek portiernia, hala wytwórni prefabrykatów, magazyn materiałów łatwopalnych, magazyn gazów technicznych, warsztat obsługi sprzętu, budynek administracyjny, hala konstrukcji stalowych, lokal użytkowy,

c.

R 28 w K m.in. działki z prawem wieczystego użytkowania, budynek administracyjny biurowy, portiernia, wiata magazynowa, magazyn, warsztat,

d.

M 15 w K m.in. działki z prawem wieczystego użytkowania, magazyn zamknięty, budynek wagowego, budynek socjalno-administracyjny, budynek magazynowo-warsztatowy, stróżówka, podstacja transformatowa,

e.

K w K m.in. działki z prawem wieczystego użytkowania, zasieki do kruszyw, sieć wodociągowa, oczyszczalnia ścieków, plac utwardzony,

f.

K 182 w C m.in. działka z prawem wieczystego użytkowania, budynek administracyjno-socjalny,

g.

S w S m.in. działka z prawem wieczystego użytkowania, budynek administracyjny, portiernia, wiata magazynowa, wiata stalowa, budynek magazynu, budynek warsztatu, plac,

h.

B w R m.in. budynek administracyjno-socjalny, kotłownia, hala remontowa, budynek socjalny, budynek magazynowy, portiernia, sieć wodociągowa, drogi i placeoraz zestaw komputerowy HP oraz komputer;

* należności z tytułu najmu i dzierżawy nieruchomości oraz należności z tytułu dostawy mediów i ochronę obiektów dla najemców na dzień wniesienia aportu;

* środki pieniężne na wydzielonym rachunku bankowym WIM w Banku (...);

* rachunek pieniężny numer X;

* zobowiązania z tytułu dostaw mediów, wobec dostawców usług związanych z obsługą nieruchomości (ochrona obiektów, usługi elektryczne, zobowiązania z tytułu drobnych remontów i napraw), z tytułu podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste, z tytułu wynagrodzeń i świadczeń socjalnych wobec pracowników WIM;

* 2 pracowników związanych z działalnością WIM;

* umowy dotyczące najmu i dzierżawy nieruchomości, dostawy mediów, ochrony i serwisu elektrycznego.

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy spółki otrzymującej aport. W zamian Spółce zostaną wydane udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Towarami, stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast w świetle art. 6 pkt 1 ustawy VAT przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Biorąc pod uwagę powyższe zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem przez Spółkę będzie traktowane na równi ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w konsekwencji będzie to czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2011 r. o sygn. ILPP1/443-1166/10-4/BD, który stwierdził, że " (...) należy stwierdzić, iż wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej - na mocy art. 6 pkt 1 ustawy - nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług".

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Wniesienie aportu jest dostawą towarów, zważywszy na fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy dostawa ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Na gruncie kodeksu spółek handlowych przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie ustawy. Z jej przepisów, a także z orzecznictwa ETS wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. Z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów.

Wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż planuje wnieść aportem do spółki z o.o. zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ww. ustawy o VAT, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W przypadku gdy przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa należy mieć na uwadze art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w myśl którego, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, iż czynność wniesienia aportem do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo podkreśla się, że niniejsza interpretacja została wydana przy założeniu, iż przedmiotem aportu jest jak wskazał Wnioskodawca zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Tym samym interpretacja ta nie rozstrzyga w powyższej kwestii, bowiem nie było to przedmiotem zapytania jak i również Wnioskodawca nie wskazał w tym zakresie własnego stanowiska.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi -Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl