IBPP3/443-752/08/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-752/08/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2008 r. (data wpływu 13 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 października 2008 r. (data wpływu 29 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania i ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania budynku na cele osobiste podatnika oraz późniejszej sprzedaży - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i ustalenia podstawy opodatkowania przekazania budynku na cele osobiste oraz późniejszej sprzedaży. WW. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 października 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zakupił budynek - nabycie to opodatkowane było stawką VAT zw. w związku z tym nie przysługiwało w stosunku do tej nieruchomości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Następnie poniesiono wydatki na jego ulepszenie, które przekroczyły 30% wartości początkowej przedmiotowego budynku. Ponadto przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków. Dodać należy, że przedmiotowy budynek służył czynnościom opodatkowanym przez okres krótszy niż 5 lat. Budowa przedmiotowego budynku została zakończona 1935 r. i od tego też roku jest używany. Obecnie Podatnik zamierza przekazać przedmiotowy budynek na własne cele osobiste, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ust. o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku dokonania sprzedaży przedmiotowego budynku po dokonaniu jego przekazania na cele osobiste, sprzedaż ta będzie zwolniona z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku dokonania w dalszej kolejności sprzedaży tegoż budynku, po jego przekazaniu i zapłaceniu podatku VAT od jego przekazania na cele osobiste, sprzedaż ta będzie czynnością zwolnioną z podatku VAT (w wyroku C-291/92 Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął podobne stanowisko).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W następie należy zaznaczyć, że w zakresie przekazania towarów na cele osobiste zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie. Związku z powyższym zostanie rozpatrzona sama sprzedaż budynku w nawiązaniu do wcześniejszego przekazania budynku na cele osobiste.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez odpłatną dostawę - w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 15 ust. 1 i ust. 2 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarcza, należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów wykonywana przez podatników podatku VAT w ramach ich działalności gospodarczej.W przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości budynkowej, która po przekazaniu na cele osobiste Wnioskodawcy należeć będzie do majątku osobistego Wnioskodawcy. A zatem w tym zakresie przedmiotowa sprzedaż będzie dokonana poza działalności gospodarczą Wnioskodawcy tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy jednakże zauważyć, iż sprzedaż ta nie jest objęta zakresem podatku VAT. Do powyższej sprzedaży nieruchomości budynkowej nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące zwolnienia z tego podatku. Odnoszą się one bowiem do transakcji w których podmiot występuje jako podatnik VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymas Stefana Wyszyńskiego, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl