IBPP3/443-722/09/ŁC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-722/09/ŁC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2009 r. (data wpływu 25 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 18 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania towarów stawką 0% - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania towarów stawką 0%. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 18 listopada 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 października 2009 r. (znak IBPP3/443-722/09/ŁC).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca podpisał umowę z firmą z USA na zakup butelek, korków oraz ozdób do butelek. Na mocy tej umowy ww. towary dostarcza do P., która to firma wlewa do tych butelek alkohol, a następnie eksportuje ten alkohol do USA. P. wystawia fakturę dla firmy z USA wyłącznie na eksportowany alkohol, a firma Wnioskodawcy wystawia fakturę dla tej samej firmy z USA na butelki, korki i ozdoby do butelek. Odprawę celną alkoholu wraz z butelkami dokonuje P. Firma Wnioskodawcy będzie w posiadaniu kopii potwierdzenia wywozu towaru poza granice Unii Europejskiej, które to potwierdzenie będzie wystawione na P.

Pismem z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.) Wnioskodawca wyjaśnił iż:

Posiada dowód, że należność za towar została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy mający siedzibę na terenie kraju.

Zapłata za towar może być dokonana przed dostawą towaru, w ciągu 40 dni od dostawy towaru (termin płatności na fakturze to 30 dni) lub po upływie 40 dni od dostawy towaru, w przypadku opóźnienia zapłaty przez odbiorcę towaru.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo do zastosowania stawki 0% jak do eksportu towarów, jeżeli odprawę celną robi P. i P. widnieje na potwierdzeniu wywozu towaru, a firma Wnioskodawcy będzie posiadała kopię tego dokumentu.

Zdaniem Wnioskodawcy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium wspólnoty w wykonaniu dostawy towarów, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

1.

dostawcę lub na jego rzecz

2.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

W ocenie Wnioskodawcy będzie miał on prawo do zastosowania stawki 0%, ponieważ nastąpi wywóz towarów z kraju poza terytorium wspólnoty, wywóz będzie dokonany na rzecz Wnioskodawcy oraz będzie posiadał potwierdzenie wywozu dokonane przez P.

Zdaniem Wnioskodawcy nie będzie miało znaczenia to, że na potwierdzeniu wywozu nie będzie danych firmy Wnioskodawcy. Najważniejszy będzie fakt, iż towar ten faktycznie został wywieziony poza terytorium Wspólnoty i jest na to dowód w postaci potwierdzenia wywozu przez urząd celny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru.

Stosownie do art. 2 pkt 8 ww. ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

1.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

2.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1) (...).

Jak wynika z powyższego, ustawodawca definiując pojęcie eksportu towarów, dokonał rozróżnienia sytuacji, gdy będący przedmiotem wywozu towar:

1.

jest wywożony przez dostawcę lub na jego rzecz, lub

2.

gdy jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

W oparciu o art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Wobec powyższego, aby uznać daną czynność za eksport towarów, muszą wystąpić łącznie następujące przesłanki:

1.

ma miejsce czynność określona w przepisach art. 7 ustawy,

2.

następnie, w konsekwencji tej czynności, dochodzi do wywozu towaru z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty przez dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (eksport pośredni),

3.

wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Stosownie do art. 41 ust. 4 ww. ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku wynosi 0%.

W myśl art. 41 ust. 6 ww. ustawy stawka podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia delegacji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów przez terytorium Wspólnoty.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zgłaszającym do procedury celnej wywozowej jest firma P., która zgłasza do wywozu poza terytorium Unii Europejskiej alkohol w butelkach. Zatem wywóz poza terytorium Unii Europejskiej jest dokonywany przez P., a nie przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie posiada dokumentu potwierdzającego wywóz przez niego poza terytorium Wspólnoty towaru w postaci butelek, korków oraz ozdób do butelek.

W świetle powyższego do faktury wystawianej przez Wnioskodawcę dla firmy z USA dokumentującej sprzedaż butelek, korków i ozdób do butelek nie będzie miała zastosowania definicja eksportu o której mowa w art. 2 pkt 8 ww. ustawy, a tym samym Wnioskodawca nie będzie miał prawa do zastosowania stawki 0% na podstawie art. 41 ust. 4 i 6 ww. ustawy.

W świetle art. 83 ust. 1 pkt 25 cyt. ustawy, stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw towarów nabywanych przez podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego, niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15, jeżeli towary te są przeznaczone do przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia na terytorium kraju, a następnie do wywozu z terytorium Wspólnoty, w przypadku gdy podatnik:

1.

przekaże nabyty przez podmiot towar podatnikowi, który dokonuje przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia tego towaru,

2.

posiada dowód, że należność za towar została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem.

Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że podatnik otrzyma zapłatę, nie później jednak niż 40. dnia, licząc od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego (art. 83 ust. 12 ww. ustawy).

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca na podstawie umowy zawartej z firmą z USA zobligował się dostarczyć do ww. firmy butelki, korki oraz ozdoby do butelek. P. wlewa do tych butelek alkohol, a następnie eksportuje ten alkohol do USA. Odprawę celną alkoholu wraz z butelkami wykonuje P.

Jak wskazano wyżej, dostawa będąca przedmiotem zapytania nie jest eksportem towarów, gdyż nie spełnia wskazanych powyżej przesłanek. Opisana wyżej transakcja nie może korzystać również ze stawki 0%, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 25 ww. ustawy, gdyż butelki, korki oraz ozdoby do butelek nie są przekazywane podmiotowi, który dokonuje ich przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia.

P. dostarczone przez Wnioskodawcę butelki napełnia wytworzonym alkoholem, który to alkohol jest następnie przedmiotem eksportu.

Transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, według stawek podatku obowiązujących w Polsce.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprzedażą towarów na terytorium kraju, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki obowiązującej w kraju tj. 22%.

Powyższa dostawa opodatkowana na terytorium kraju 22% stawka VAT podlega udokumentowaniu fakturą VAT stosownie do art. 106 ust. 1 ww. ustawy.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Reasumując należy stwierdzić, że czynność będąca przedmiotem zapytania nie spełnia przesłanek do uznania jej za eksport towarów (nastąpi brak możliwości zastosowania stawki 0%) ani nie będzie mogła korzystać ze stawki 0% przewidzianej w art. 83 ust. 1 pkt 25. Transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, według stawki aktualnie obowiązującej tj. 22%, jako sprzedaż krajowa.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl