IBPP3/443-705/09/KO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-705/09/KO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20 sierpnia 2009 r.), uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki VAT na fakturze zaliczkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2009 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki VAT na fakturze zaliczkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 30 czerwca 2009 r. zawarł przedwstępną umowę zakupu nieruchomości wraz z jej wyposażeniem od Spółki Akcyjnej.

W skład zakupionej nieruchomości wchodzi grunt, budynki oraz maszyny i urządzenia, stanowiące wyposażenie budynków. Z treści aktu wynika, że Sprzedający zbywa maszyny i urządzenia opodatkowane podatkiem VAT. Natomiast grunt oraz budynki sprzedaje jako zwolnione z podatku VAT.

W tym miejscu należy jeszcze tylko wspomnieć, że Wnioskodawca jeszcze przed tym aktem w poprzednim roku podatkowym tj. 2008 uiścił na rzecz sprzedającego zaliczkę na poczet nabycia przedmiotowej nieruchomości (w skład, której wchodzą grunty, budynki oraz maszyny i urządzenia), która to zaliczka zawierała w sobie 22% VAT liczony od wartości gruntu, budynków oraz maszyn i urządzeń.

Po sporządzeniu i przesłaniu do Ministerstwa Finansów wniosku o wydanie interpretacji podatkowej w niniejszej sprawie Wnioskodawca otrzymał od Sprzedającego (Spółki Akcyjnej) dodatkowe informacje dotyczące zakupionej nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość (grunt) została zakupiona przez Sprzedającego (Spółkę Akcyjną) w 1999 r. W okresie od 1999 r. do 2002 r. prowadzona była inwestycja budowlana zakończona w 2002 r., której przedmiotem były budynki, obecnie sprzedawane wraz z gruntem Wnioskodawcy. W czasie prowadzenia prac budowlanych Spółka Akcyjna dokonywała odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych za wykonywane prace budowlane. Od roku 2004 r. do 2008 r. przedmiotowa nieruchomość wraz z budynkami była przez Spółkę Akcyjną wynajmowana różnym najemcom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy faktura zaliczkowa wystawiona przez Spółkę Akcyjną na rzecz Wnioskodawcy zawierająca podatek VAT od sprzedawanego gruntu wraz z budynkami została wystawiona przez Spółkę Akcyjną prawidłowo w sytuacji gdy zbywca tej nieruchomości (Spółka Akcyjna) użytkował tą nieruchomość przez okres dłuższy niż 5 lat.

Zdaniem Wnioskodawcy, z posiadanych przez Wnioskodawcę informacji, uzupełnionych przez zbywcę nieruchomości wynika, że przedmiotowy grunt został przez Sprzedającego nabyty w 1999 r. W latach 1999-2002 prowadzona była inwestycja budowlana, w wyniku której zostały wzniesione budynki, które wraz z gruntem podlegają obecnie sprzedaży.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. zbycie takiej nieruchomości winno być zwolnione z podatku VAT jako, że od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Budowę zakończono w 2002 r., a fakturę zaliczkową zbywca wystawił w 2008 r. (koniec terminu pięcioletniego upłynął w dniu 31 grudnia 2007 r.).

Wobec czego zdaniem Wnioskodawcy faktura zaliczkowa wystawiona przez Wnioskodawcę w 2008 r. dokumentująca dostawę gruntu wraz z używanymi budynkami winna być zwolniona z VAT, ponieważ dostawa budynku w tym momencie spełniała przesłanki z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Należy jeszcze dodać, że w chwili obecnej strony transakcji zamierzają podpisać ostateczną umowę sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, która to transakcja byłaby w części dotyczącej gruntu oraz budynków zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Przedmiotem wniosku jest faktura zaliczkowa wystawiona w 2008 r. na poczet przyszłej dostawy nieruchomości zabudowanej, zatem w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ustawy, z którego wynika, że towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Wysokość opodatkowania regulują przepisy Działu VIII ww. ustawy (art. 41-85).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. I tak stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że sprzedający w 1999 r. nabył grunt a następnie w latach 1999-2002 prowadził inwestycję budowlaną w wyniku, której zostały wzniesione budynki. Budowę zakończono w 2002 r., w czasie prowadzenia prac budowlanych sprzedający dokonywał odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych za wykonywane prace budowlane.

Wnioskodawca w 2008 r. uiścił na rzecz sprzedającego zaliczkę na poczet nabycia przedmiotowej nieruchomości, która zawierała 22% stawkę VAT liczoną od wartości gruntu, budynków oraz maszyn i urządzeń.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. przedmiotowe budynki spełniają definicję towarów używanych. Jednakże należy mieć na uwadze, iż podstawowym warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków używanych jest to, aby podatnikowi dokonującemu ich dostawy, w stosunku do tych budynków, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeżeli zatem sprzedający miał prawo do odliczenia i skorzystał z tego prawa, jak ma to miejsce w stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, to okoliczność ta wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższa regulacja oznacza, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

W myśl art. 19 ust. 10 i 11 ustawy o VAT w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Na podstawie ww. przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego zawartego we wniosku dotyczącego sprzedaży gruntu wraz z budynkami należy stwierdzić, iż zasadnym było wystawienie przez sprzedającego faktury zaliczkowej z 22% stawką podatku, o której mowa w przepisach art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Dodatkowo zauważa się, iż niniejsza interpretacja nie dotyczy opodatkowania uiszczonej zaliczki w części dotyczącej maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie budynków, bowiem kwestia ta nie była przedmiotem wniosku.

Tym samym oceniając stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl