IBPP3/443-656/10/DG - Zwrot administracyjnego dokumentu towarzyszącego kontrahentowi włoskiemu w związku z transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia z zapłaconą akcyzą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-656/10/DG Zwrot administracyjnego dokumentu towarzyszącego kontrahentowi włoskiemu w związku z transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia z zapłaconą akcyzą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu administracyjnego dokumentu towarzyszącego kontrahentowi włoskiemu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2010 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu administracyjnego dokumentu towarzyszącego kontrahentowi włoskiemu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu wyrobami alkoholowymi (wino). Posiada wszystkie wymagane prawem koncesje oraz zezwolenia na tego typu działalność. Wino jest importowane do Polski wyłącznie z Włoch (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) i jest przeznaczone na rynek polski. Zaznaczenia wymaga fakt, że Wnioskodawca nie posiada składu podatkowego, nie jest zarejestrowanym handlowcem jak i niezarejestrowanym w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Wnioskodawca rozpoczął stałą współpracę z włoskim producentem wina i dotychczas nie było potrzeby stosowania procedur określonych w ustawie. W związku z tym faktem, Wnioskodawca zgodnie z art. 78 ust. 1 pkt 1 dokonał zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego urzędu celnego i złożył zabezpieczenie akcyzowe. We Włoszech stawka podatku akcyzowego na wyroby winiarskie wynosi 0%. Kontrahent włoski został wcześniej poinformowany o zastosowaniu procedury wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą (art. 77 ust. 1 ustawy). Przemieszczenie towarów winno więc nastąpić na podstawie tzw. uproszczonego dokumentu towarzyszącego. Z chwilą otrzymania wyrobów akcyzowych powstał obowiązek podatkowy, Wnioskodawca więc złożył w urzędzie celnym deklarację uproszczoną, obliczył akcyzę i dokonał zapłaty podatku w ustawowym terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wnioskodawca prowadzi wymaganą przepisami ewidencję nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych. Jednakże włoski kontrahent zamiast uproszczonego dokumentu towarzyszącego wystawił administracyjny dokument towarzyszący (ADT), który jest wymagany przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz fakturę towarzyszącą, która posiada wszystkie elementy niezbędne do uznania za uproszczony dokument towarzyszący zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dn. 24 lutego 2009 w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych. Pismem z dnia 11 sierpnia 2010 r. (w załączeniu angielska i polska) włoski kontrahent wezwał do zwrotu dokumentów ADT w celu przedstawienia ich włoskiemu urzędowi celnemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma obowiązek zwrócić włoskiemu kontrahentowi dokumenty ADT skoro akcyza została już zapłacona w procedurze wewnątrzwspólnotowego nabycia z zapłaconą akcyzą.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie wymagane potwierdzenie odbioru i przesłanie dokumentu ADT do Włoch. W pierwszej kolejności należy zakwestionować możliwość skorzystania z procedury zawieszenia poboru akcyzy, ponieważ Wnioskodawca nie posiada składu podatkowego (brak numeru akcyzowego). Zgodnie z definicją ustawową skład podatkowy w Polsce określa zezwolenie właściwego naczelnika urzędu celnego, o którego wydanie Wnioskodawca nigdy się nie ubiegał. Procedura zawieszenia poboru ma zastosowanie jeżeli wyroby akcyzowe przemieszczane są m.in. ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego (tutaj Włoch) do składu podatkowego na terytorium Polski. Wnioskodawca nie posiada również zezwolenia na nabywanie wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych wysyłanych z zastosowaniem procedury zawieszonego poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (zarejestrowany handlowiec) jak i zezwolenia na jednorazowego nabycie wewnątrzwspólnotowo (niezarejestrowany handlowiec). Procedura zawieszenia poboru akcyzy stanowi prawo podatnika a nie jego obowiązek tym samym nie ma obowiązku wystąpienia przez Wnioskodawcę o nadanie statusu składu podatkowego czy też zezwoleń, o których była mowa wyżej (zwłaszcza że dostawy nie są częste oraz ilość zamawianego wina nie jest wielka). Strony transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego mogą skorzystać z uproszczonej procedury z zapłaconą akcyzą. Dodatkowo w dokumencie ADT przesłanym przez kontrahenta włoskiego w rubryce 4 gdzie powinien znaleźć się numer składu podatkowego odbiorcy (którego Wnioskodawca nie posiada) podano numer zabezpieczenia akcyzowego wskazanego przez Wnioskodawcę w zgłoszeniu o planowanym nabyciu wewnątrzwspóInotowym. Jednocześnie należy stwierdzić, że kontrahent włoski w takiej sytuacji winien przesłać Wnioskodawcy jedynie uproszczony dokument towarzyszący (art. 77 ust. 1 ustawy) przy czym dokument uproszczony może zostać zastąpiony innym dokumentem handlowym np. przez fakturę towarzyszącą (art. 77 ust. 2 ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.) procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe.

Zgodnie z art. 40 ust. 2 pkt 2 i pkt 7 ww. ustawy procedura zawieszenia poboru akcyzy ma zastosowanie jeżeli wyroby akcyzowe są przemieszczane:

* ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do składu podatkowego na terytorium kraju,

* ze składu podatkowego na terytorium państwa członkowskiego do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca ich odbioru przez zarejestrowanego lub niezarejestowanego handlowca na terytorium kraju lub do wymienionych w art. 31 ust. 1 i 2 instytucji, organizacji lub sił zbrojnych na terytorium kraju.

Skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego - art. 2 pkt 10 ww. ustawy.

Zarejestrowany handlowiec to podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - art. 2 pkt 13 ww. ustawy.

Niezarejestrowany handlowiec to podmiot, któremu wydano zezwolenie na jednorazowe nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - art. 2 pkt 14 ww. ustawy.

Administracyjny dokument towarzyszący to dokument, na którego podstawie przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy - art. 2 pkt 15 ww. ustawy.

Uproszczony dokument towarzyszący to dokument, na którego podstawie przemieszcza się, w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej lub nabycia wewnątrzwspólnotowego, wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą oraz alkohol etylowy całkowicie skażony środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. WE L 288 z 23.11.1993, str. 12, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 249, z późn. zm.).

Zgodnie z § 2 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz. U. Nr 32, poz. 229 z późn. zm.), w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego odbiorcą wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, jest podmiot prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany handlowiec lub niezarejestrowany handlowiec.

Zgodnie z § 12 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku odbiorcy:

1.

karta 2 administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest pozostawiana u odbiorcy i dołączana do ewidencji;

2.

karta 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, po potwierdzeniu odbioru wyrobów akcyzowych i prawidłowości odpowiednich wpisów przez odbiorcę oraz opieczętowaniu pieczęcią urzędową przez naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce odbioru wyrobów akcyzowych przez odbiorcę, jest niezwłocznie przesyłana faksem do wysyłającego; dodatkowo oryginał karty 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest przekazywany do wysyłającego najpóźniej:

a.

do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wyroby akcyzowe zostały odebrane przez odbiorcę - w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego,

b.

w terminie 15 dni od dnia, w którym wyroby akcyzowe zostały odebrane przez odbiorcę - w przypadku wyrobów akcyzowych wysyłanych ze składu podatkowego na terytorium kraju;

3.

karta 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego jest niezwłocznie przekazywana przez odbiorcę właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, o którym mowa w pkt 2.

Opieczętowanie przez właściwego naczelnika urzędu celnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, urzędowymi pieczęciami administracyjnego dokumentu towarzyszącego zawierającego potwierdzenie odbioru wyrobów akcyzowych przez odbiorcę powinno nastąpić na kartach 2, 3 i 4 tego dokumentu - § 12 ust. 2 ww. rozporządzenia.

Odbierającym zaś, zgodnie z § 2 pkt 5 ww. rozporządzenia, jest podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą.

W przypadku odbioru przez odbierającego wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona, zgodnie z § 43 ust. 4 ww. rozporządzenia:

1.

karta 2 uproszczonego dokumentu towarzyszącego jest pozostawiana u odbierającego;

2.

karta 3 uproszczonego dokumentu towarzyszącego, po potwierdzeniu odbioru wyrobów przez odbierającego, jest przez niego przekazywana do dostawcy w państwie członkowskim.

Stosownie natomiast do art. 77 ust. 1 ww. ustawy nabycie wewnątrzwspólnotowe, na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona akcyza, są dokonywane na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 5.

Uproszczony dokument towarzyszący może być zastąpiony przez dokument handlowy w przypadku, gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla uproszczonego dokumentu towarzyszącego. Do dokumentu handlowego zastępującego uproszczony dokument towarzyszący stosuje się odpowiednio przepisy o uproszczonym dokumencie towarzyszącym - art. 77 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 78 ust. 1 ww. ustawy w przypadku gdy podatnik nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju, jest obowiązany:

1.

przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego i złożyć zabezpieczenie akcyzowe;

2.

potwierdzić odbiór wyrobów akcyzowych na uproszczonym dokumencie towarzyszącym oraz wystawić i dołączyć do zwracanego uproszczonego dokumentu towarzyszącego dokument potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego lub zapłaty akcyzy na terytorium kraju;

3.

bez wezwania organu podatkowego, złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklarację uproszczoną, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć akcyzę i dokonać jej zapłaty na terytorium kraju, na rachunek właściwej izby celnej, w terminie 10 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego;

4.

prowadzić ewidencję nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych.

Podatnik, o którym mowa w ust. 1, przed dołączeniem do zwracanego uproszczonego dokumentu towarzyszącego, dokumentu potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego lub zapłaty akcyzy na terytorium kraju, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest obowiązany uzyskać na tym dokumencie potwierdzenie przez właściwego naczelnika urzędu celnego złożenia zabezpieczenia akcyzowego lub zapłaty akcyzy - art. 78 ust. 2 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nie posiadający statusu składu podatkowego, zarejestrowanego handlowca ani niezajestrowanego handlowca, w rozumieniu przepisów akcyzowych, nabył wewnątrzwspólnotowo w procedurze zapłaconej akcyzy wyrób akcyzowy. Wnioskodawca, zgodnie z art. 78 ust. 1 pkt 1 ustawy przed wprowadzeniem na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zgłoszenia o planowanym nabyciu i złożył zabezpieczenie akcyzowe, Następnie Wnioskodawca złożył we właściwym urzędzie celnym deklaracje podatkową, obliczył i zapłacił akcyzę w ustawowym terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, że włoski kontrahent do przemieszczanego wyrobu akcyzowego (opodatkowanych akcyzą we Włoszech stawką zerową), oprócz faktury spełniającej wszystkie elementy niezbędne do uznania jej za uproszczony dokument towarzyszący, wystawił administracyjny dokument towarzyszący, który jest wymagany przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy (w dokumencie tym w rubryce 4 zamiast nr akcyzowego odbiorcy wpisano nr zabezpieczenia akcyzowego posiadanego przez Wnioskodawcę).

Mając na względzie powyższe, stwierdzić należy, iż kontrahent włoski nie był uprawniony do wysyłki w procedurze zawieszenia poru akcyzy wyrobów akcyzowych do Wnioskodawcy, który nie posiadał statusu składu podatkowego, zarejestrowanego handlowca lub niezarejestrowanego handlowca (nie posiadał odpowiedniego zezwolenia nadanego przez właściwego naczelnika urzędu celnego oraz numeru akcyzowego). Równocześnie Wnioskodawca nie był odbiorcą uprawnionym do odbioru wyrobów akcyzowych wysłanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Tym samym nie był podmiotem upoważnionym do potwierdzania odbioru wyrobów akcyzowych przemieszczanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz zwrotu odpowiedniej karty administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem odbioru tych wyrobów.

Jednocześnie należy zauważyć, iż jak wskazał Wnioskodawca, faktura dołączona do przemieszczanych wyrobów akcyzowych posiadała wszystkie elementy niezbędne do uznania jej za uproszczony dokument towarzyszący. Zatem Wnioskodawca dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, w opisanej we wniosku sytuacji, winien wykonać dyspozycje zawarte w cyt. wyżej art. 78 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, dotyczące zastosowania procedury przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą i zwrotu uproszczonego dokumentu administracyjnego wysyłającemu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

W tym miejscu należy zauważyć, iż przepisy dotyczące podatku akcyzowego nie regulują sytuacji dotyczącej zwrotu administracyjnego dokumentu towarzyszącego bezpodstawnie dołączonego do nabywanych wewnatrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych, w sytuacji gdy nabycie wewnątrzwspólnotowe nastąpiło poza procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego. Nie sprzeciwiają się one jednakże aby dołączony do przesyłanych wyrobów administracyjny dokument towarzyszący (który zgodnie z krajowymi przepisami nie powinien być dołączony do przemieszczanych wyrobów akcyzowych, gdyż Wnioskodawca jako podmiot odbierający nie był uprawniony do ich odbioru w procedurze zawieszenia poboru akcyzy) został zwrócony wysyłającemu wraz ze zwracanym wysyłającemu uproszczonym dokumentem towarzyszącym potwierdzającym odbiór i zapłatę na terytorium kraju akcyzy od otrzymanych wyrobów. Taki sposób załatwienia sprawy może bowiem stanowić dla kontrahenta dowód, że wyroby akcyzowe otrzymane przez Wnioskodawcę zostały opodatkowane podatkiem akcyzowym w kraju konsumpcji (Polsce) i powinien przyczynić się do rozliczenia w kraju wysyłki procedury zastosowanej przez kontrahenta włoskiego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl