IBPP3/443-648/08/AŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-648/08/AŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy towaru zakupionego w Chorwacji i sprzedanego do Korei Południowej (bez przywożenia do Polski) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania dostawy towaru zakupionego w Chorwacji i sprzedanego do Korei Południowej (bez przywożenia do Polski).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma Polska zakupiła towar na terytorium Chorwacji, po czym odsprzedała go do Korei Południowej. Towar nie został przywieziony do kraju. Export odbył się bezpośrednio z terytorium Chorwacji. Firma posiada potwierdzoną deklaracje celną wywozu oraz morski list przewozowy, ale nie posiada dokumentu SAD. W związku z tym nie został spełniony warunek dla importu i exportu (brak dokumentów celnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy zakupiony towar na Chorwacji i sprzedaż tego towaru do Korei Południowej (bez przywożenia do Polski) nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Czy posiadane dokumenty są wystarczające dla udokumentowania takiej transakcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, zakupiony i sprzedany towar nie podlega podatkowi ponieważ:

1.

towar nigdy nie został przywieziony do kraju,

2.

firma posiada potwierdzoną deklarację przewozową,

3.

firma posiada morski list przewozowy potwierdzający, iż towar został załadowany na statek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług określają miejsce świadczenia. Miejsce świadczenia determinuje bowiem miejsce opodatkowania danej czynności. Jest to zgodne z charakterem podatku od towarów i usług jako podatku krajowego, który dotyczy czynności wykonywanych na terytorium kraju.

Przepis art. 22 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy określa miejsce dostawy towarów w przypadkach, gdy towar jest wysyłany lub transportowany przez podatnika, przez nabywcę lub osobę trzecią do podmiotu, dla którego jest dokonywana dostawa.W myśl ww. przepisu miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.Zatem zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia w przypadku dostawy, w wyniku której towary będące jej przedmiotem są transportowane lub wysyłane do nabywcy, jest miejsce, w którym towary te znajdowały się w momencie rozpoczęcia ich przemieszczania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca nabył towary na terytorium Chorwacji, a następnie dokonał ich dostawy do Korei Południowej - przy czym towary te zostały wysłane bezpośrednio z Chorwacji, towar nigdy nie został przywieziony na terytorium Polski. Z przedstawionego wyżej stanu prawnego i stanu faktycznego sprawy wynika, że miejscem dostawy towarów będzie Chorwacja - miejsce, w którym towary znajdowały się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Mając na uwadze powyższe, opisaną we wniosku transakcję dostawy należy uznać za dokonaną na terytorium Chorwacji i na terytorium tego kraju transakcja podlegać będzie opodatkowaniu - wg przepisów i zasad obowiązujących w tym kraju. A zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, jednakże z innego powodu niż wskazano we wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl