IBPP3/443-611/08/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-611/08/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 4 czerwca 2008 r. Wnioskodawca zawarł z osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem liniowym 19% (ewidencja w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów) przedwstępną umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego opisanych w akcie działek. (Rep. A nr 4822/2008). W dniu 23 lipca 2008 r. sprzedający dokonał sprostowania złożonych w umowie oświadczeń woli, to jest oświadczył on, że:

a.

prawo użytkowania wieczystego opisanej wyżej nieruchomości zostało nabyte za fundusze własne do majątku odrębnego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, na cele związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

b.

na nieruchomości powyższej, stanowiącej działkę gruntu oznaczoną numerem 183/1 znajduje się stacja tankowania gazem, która wzniesiona została na podstawie pozwolenia na budowę oraz odcinek dojazdowy utwardzonego placu. Budowla ta została nabyta na podstawie faktury VAT w czerwcu 2001 r.. W związku z powyższym sprzedaż nastąpi z pominięciem prawa pierwokupu na rzecz Gminy i Miasta C., a uzgodniona cena sprzedaży obejmuje również prawo własności tejże budowli.

Sprzedający oświadczył ponadto, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a prowadzona przez niego działalność polega na świadczeniu usług serwisowych związanych z ogumieniem samochodów. W 1997 r. Sprzedający nabył na podstawie aktów notarialnych (1. umowa sprzedaży warunkowej, 2. umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego) prawo wieczystego użytkowania niezabudowanych działek gruntu o numerach ewidencyjnych 173, 178, 175, 183/1, 179, 180, 172, 174, 176 i 212/1 na które została założona jedna księga wieczysta. W akcie notarialnym figuruje zapis, iż prawo to zostało nabyte za fundusze własne do majątku odrębnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Na jednej z działek gruntu oznaczonej w akcie notarialnym pod numerem 212/1 stoi budynek warsztatu, budynek magazynowy oraz umiejscowione są budowle w postaci utwardzenia placu, przyłączy kanalizacyjnych, wodnych i energetycznych - wykorzystywane w prowadzonej działalności. Na działce gruntu oznaczonej numerem 183/1 znajduje się stacja tankowania gazem oraz odcinek dojazdowy utwardzonego placu. Budowla ta została nabyta przez Sprzedającego na podstawie faktury VAT w czerwcu 2001 r.. Podatek naliczony z faktury podlegał odliczeniu w całości. Powyższe środki trwałe ujęte są w prowadzonej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, natomiast prawo użytkowania działek gruntu opisanych powyżej nie zostało ujęte w tej ewidencji ze względu na fakt, iż nie mogło być amortyzowane dla celów podatku dochodowego. Obecnie powyższe prawo Sprzedający zamierza zbyć za wynagrodzeniem Wnioskodawcy z przeznaczeniem pod zabudowę - z wyłączeniem działki gruntu oznaczonej numerem 212/1 oraz nieruchomości i budowli się na niej znajdujących. Na potrzeby sprzedaży dokonał wyodrębnienia poprzez założenie nowej księgi wieczystej dla działek gruntu podlegających sprzedaży tj.: 172, 173, 174, 175, 178, 179, 180, 183/1, 176 o łącznej powierzchni 2 ha 52 ary 35 mkw. Wraz z działką gruntu 183/1 zostanie zbyta stacja tankowania gazem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z opisaną powyżej sytuacją sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budowlą w postaci stacji tankowania gazem będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli tak, to czy przy zastosowaniu podstawowej stawki podatku i czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo odliczenia naliczonego przez Sprzedającego podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomości gruntowe od dnia 1 maja 2004 r. zostały objęte - co do zasady - podatkiem VAT. Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r., sygn. akt IFSP 1/06 czynność oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości na gruncie przepisów dotyczących VAT należy traktować jako dostawę towarów, a nie świadczenie usług. Wynika to z charakteru tego prawa, które - zdaniem Sądu - zbliżone jest do prawa własności. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wskazane w art. 5 ustawy, w tym odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Kwestia opodatkowania zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu uregulowana jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym rozporządzeniem:

* zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów przeznaczonych na cele rolnicze korzysta ze zwolnienia od VAT (§ 8 ust. 1 pkt 4),

* zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawybudynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takichbudynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części sązwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości0% także korzysta ze zwolnienia z VAT (§ 8 ust. 1 pkt 12),

* zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%, opodatkowane jest 7% stawką VAT (§ 5 ust. 7 rozporządzenia).

W pozostałych przypadkach zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega 22% stawce VAT.

Zwolnieniem, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, objęto natomiast dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego jako towar używany na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ze względu na treść art. 43 ust. 2 pkt 2 tej ustawy. Ze zwolnienia tego nie mogą korzystać także używane budynki lub budowle jeśli nabywcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu. W omawianej sytuacji dotyczy to stacji tankowania gazem, przy nabyciu której VAT naliczony podlegał odliczeniu. W przedmiotowej sprawie sprzedawca występuje jako podatnik podatku od towarów i usług ze względu na fakt, iż nabycie gruntu nastąpiło na cele prowadzonej działalności gospodarczej, a nie w celach "prywatnych". Jego sprzedaż dokonywana jest zatem w ramach działalności gospodarczej, przez podatnika podatku od towarów i usług i jako taka powinna podlegać opodatkowaniu. Definicję podatnika zawiera art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikami są również osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy:

a.

sprzedawca jest podatnikiem VAT,

b.

nabył on w latach poprzednich prawo użytkowania wieczystego gruntów na cele działalności gospodarczej,

c.

grunty objęte tym prawem są przeznaczone pod zabudowę,

d.

budowle znajdujące się na tym gruncie podlegają opodatkowaniu stawką 22%

to przy sprzedaży tego prawa dochodzi do odpłatnej dostawy towarów. Czynność ta zatem, jako wykonana przez podatnika podatku VAT i wykonana w tym charakterze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach określonych w ustawie o VAT stawką podstawową. A zatem Kupującemu przysługiwać będzie prawo do odliczenia naliczonego przez Sprzedającego podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z ust. 2, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, Sprzedający prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Skoro zatem Sprzedający jest już podatnikiem podatku od towarów i usług, to wszystkie wykonywane czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem, będą podlegały opodatkowaniu.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Sprzedający nabył przedmiotową nieruchomość w celu wykorzystania jej prowadzenia działalności gospodarczej i stanowi ona majątek trwały związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem w przypadku dokonania przez Sprzedającego dostawy ww. nieruchomości, czynność tę należy uznać - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - jako działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a Sprzedającego w zakresie tej czynności za podatnika podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza on nabyć prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oznaczoną numerem 183/1, na której znajduje się stacja tankowania gazem oraz odcinek dojazdowy utwardzonego placu, a także prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek gruntu przeznaczonych pod zabudowę o numerach 172, 173, 174, 175, 178, 179, 180, 176.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W odniesieniu do zbycia nieruchomości zabudowanej stacją tankowania gazem i odcinkiem dojazdowym utwardzonego placu zważyć należy, iż z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że sprzedawcy w stosunku do tej nieruchomości przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem sprzedaż ww. nieruchomości podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Ponadto zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Natomiast w kwestii zbycia prawa użytkowania wieczystego działek gruntu o numerach 172, 173, 174, 175, 178, 179, 180, 176 przeznaczonych pod zabudowę należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Z powyższego wynika, że opodatkowanie lub zwolnienie dostawy gruntów uzależnione jest od przeznaczenia tego gruntu.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż ww. działki gruntu przeznaczone są pod zabudowę i tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej 22% na mocy art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zatem, na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, mając na uwadze powołane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać, iż Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach stwierdzających nabycie przedmiotowych nieruchomości 22% stawką VAT - w zakresie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ww. ustawy tj. w takiej części w jakiej towary te związane będą ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy, o ile nie wystąpią ograniczenia wynikające z art. 88 tej ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl