IBPP3/443-591/08/ŁW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-591/08/ŁW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2008 r. (data wpływu 19 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia planuje sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynku zlokalizowanego na tym gruncie. Nieruchomość stanowiąca przedmiot sprzedaży jest użytkowana przez Spółdzielnię od 1965 r. Grunt został oddany Spółdzielni w użytkowanie wieczyste w 1996 r. Tego samego dnia nieodpłatnie przeniesiono prawo własności budynku położonego na tym gruncie na podstawie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości. Ponieważ budowa budynku została w całości sfinansowana przez Spółdzielnię i jej poprzedników prawnych, w dniu przeniesienia prawa własności budynek był środkiem trwałym Spółdzielni w trakcie amortyzacji. W 1995 r. wartość początkowa budynku została zaktualizowana zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.W § 2 lit. b) umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu i nieodpłatne przeniesienie prawa własności budynku zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 8 maja 1996 r. stwierdzono, że wartość budynku według operatu szacunkowego wykonanego przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego wynosi 249.639,00 pln. Na podstawie umowy najmu z dnia 2 stycznia 1995 r. przedmiotowy budynek został wynajęty osobie trzeciej. Obecnie użytkowany jest przez tą osobę na podstawie zawartej w dniu 8 maja 2003 r. umowy dzierżawy. W trakcie trwania stosunku najmu Najemca przeprowadził remonty i modernizację budynku. Skorzystał z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie materiałów i usług remontowych oraz o charakterze modernizacyjnym. Ostatnia modernizacja budynku została ukończona przed zawarciem umowy dzierżawy tj. I kwartał 2003 r. Po tym terminie Spółdzielnia nie była informowana przez Najemcę (Dzierżawcę) o wykonaniu robót remontowych i modernizacyjnych.Od końca roku, w którym oddano budynek do użytkowania upłynął okres dłuższy niż 5 lat. Dostawa przedmiotowego budynku w 1996 r. nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Po dniu nabycia własności budynku Spółdzielnia nie poniosła wydatku na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.Dostawa zabudowanego gruntu jest sytuacją wyjątkową. Przedmiot działalności Spółdzielni nie obejmuje sprzedaży nieruchomości, jak również pośrednictwa w sprzedaży i zakupie nieruchomości. Dostawa nieruchomości stanowi dla Spółdzielni czynność jednorazową. Spółdzielnia nie ma zamiaru, w najbliższych latach, dokonywania dostaw nieruchomości.Spółdzielnia nie zwróciła i nie zwróci Dzierżawcy wydatków poniesionych na ulepszenie. Wysokość czynszu należnego od Dzierżawcy została ustalona na podstawie ceny rynkowej. W trakcie świadczenia usługi dzierżawy wysokość czynszu nigdy nie uległa obniżeniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dostawa budynku dokonana przez Spółdzielnię będzie zwolniona od podatku VAT.

Czy wysokość nakładów poniesionych na ulepszenie przez Najemcę, ma wpływ na prawo do zwolnienia z podatku VAT sprzedaży nieruchomości, której dokona Spółdzielnia.

Czy dostawa budynku będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT, przy założeniu że wartość wydatków poniesionych w okresie ostatnich 5 lat przez Najemcę (Dzierżawcę) na jego ulepszenie jest wyższa niż 30% wartości początkowej budynku.

Czy prawo do zwolnienia od podatku VAT dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu jest uzależnione od zwolnienia dostawy budynku znajdującego się na tej działce.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowy budynek jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro nieodpłatne przekazanie prawa własności budynku w dniu 8 maja 1996 r. na podstawie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości nie zostało opodatkowane podatkiem VAT, to Spółdzielni nie służyło prawo do odliczenia podatku VAT. Ponieważ w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług mowa jest o wydatkach na ulepszenie poniesionych przez podatnika, ustalając prawo do zwolnienia bez znaczenia jest wysokość wydatków poniesionych przez Najemcę (późniejszego Dzierżawcę) na ulepszenie budynku. Tak więc pomimo, że wartość wydatków poniesionych przez Najemcę przekroczyłaby 30% wartości początkowej budynku, jego sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT. Przesłanki, od spełnienia których uzależnione jest prawo do zwolnienia od podatku VAT dostawy budynku mają charakter podmiotowy, za wyjątkiem okresów 5-cio letnich. Dostawy dokona Spółdzielnia, która spełnia wszystkie warunki wymienione w art. 43 ust. 2 pkt 1 i art. 43 ust. 6 ustawy.Zatem dostawa budynku będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)" zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez pojęcie towary rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Definicja dostawy towaru, zawarta w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, w sposób celowy oderwana została od pojęcia przeniesienia własności w cywilistycznym tego słowa znaczeniu. Pojęcie "dostawa towarów" jako przeniesienia prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel należy rozumieć szeroko, analizując przy klasyfikacji danego zdarzenia gospodarczego ekonomiczną istotę transakcji, a nie jej charakter prawny.W powyższym znaczeniu dostawa towarów obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jak gdyby była właścicielem tego dobra.Wobec powyższego, mając na uwadze szerokie, ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru zawarta w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT obejmuje zarówno budynki jak i grunty, należy uznać iż zbycie budynku wraz z równoczesnym zbyciem na rzecz nabywcy tego budynku prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Jednocześnie ust. 5 ww. ustawy stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Kwestię sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu rozstrzyga rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 cyt. rozporządzenia zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0% Jednocześnie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ust. 2 pkt 1 cyt. artykułu definiuje towary używane jako budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W art. 43 ust. 6 ww. ustawy wskazano, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o VAT wszystkie wymienione przesłanki w tym artykule powinny być spełnione łącznie. W innym przypadku należy uznać, że dostawa budynku korzysta z zwolnienia. Spółdzielnia nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków na ulepszenie budynku. Ww. wydatki na ulepszenie zostały poniesione przez najemcę. W tym wypadku prawo do odliczeń przysługiwało najemcy. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia nie zwróciła i nie zwróci Dzierżawcy wydatków poniesionych na ulepszenie. Wysokość czynszu należnego od Dzierżawcy została ustalona na podstawie ceny rynkowej. W trakcie świadczenia usługi dzierżawy wysokość czynszu nigdy nie uległa obniżeniu. Drugi warunek także nie został spełniony. Ustawodawca wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie okres od zakończenia modernizacji, czy też okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację. Spółdzielnia użytkowała budynek w celach opodatkowanych przez okres dłuższy niż 5 lat. Ponadto przy nabyciu przedmiotowego budynku Spółdzielni przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z uwagi na powyższe do przedmiotowej dostawy nieruchomości będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 29 ust. 5 ww. ustawy i § 8 ust. 1 pkt 12 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania nieruchomości.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl