IBPP3/443-571/08/IK - Jakie jest miejsce świadczenia usługi wyszukiwania osób i miejsc pracy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-571/08/IK Jakie jest miejsce świadczenia usługi wyszukiwania osób i miejsc pracy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani S., przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2008 r. (data wpływu 6 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu 10 listopada 2008 r.) oraz z dnia 12 listopada 2008 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania usług rekrutacji pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismami z dnia 30 października 2008 r. oraz z dnia 12 listopada 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania usług rekrutacji pracowników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza otworzyć firmę świadczącą usługi konsultingowe, polegające na weryfikacji osób ubiegających się o pracę. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu kandydatów ubiegających się o pracę sprawdzana będzie zgodność z prawdą danych opisanych w aplikacjach kwalifikacyjnych tj. wykształcenia, ukończonych dodatkowych kursów oraz dotychczasowego przebiegu zatrudnienia. Przedmiotowe usługi będą świadczone dla podmiotów mających siedzibę w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, tj. na rzecz podatników, osób prowadzących działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wyżej opisane usługi będą opodatkowane podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.50.1 - usługi wyszukiwania miejsc i pracy. Grupa ta jest powiązana z podklasą PKD 74.50.A - działalność związana z rekrutacją i udostępnianiem pracowników, która obejmuje m.in. poszukiwanie pracowników i wybór zgłoszeń pod katem potrzeb pracodawcy poprzez m.in. formułowanie opisu stanowisk, weryfikację kandydatów i sprawdzanie referencji.

W opinii Wnioskodawcy usługi te noszą znamiona usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 5 tj. dostarczania (oddelegowania) personelu, zatem nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz w kraju gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zasadniczo usługi opodatkowane są w kraju świadczącego usługę, chyba że ze względu na ich specyficzny charakter ustawodawca objął je szczególnymi regulacjami.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz: podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Przepis art. 27 ust. 4 pkt 5 i pkt 11 ustawy, określa natomiast, że wyżej wskazany przepis ust. 3, stosuje się m.in. do usług:

*

dostarczania (oddelegowania) personelu,

*

agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1-10.

W myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Należy zaznaczyć, że ustawodawca wymieniając usługi dostarczania (oddelegowania) personelu w art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznej usługi. Należy zatem szeroko traktować przedmiotowe pojęcie i brać pod uwagę charakter świadczonej usługi.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca świadczy na rzecz podmiotów z innych państw członkowskich usługi polegające na poszukiwaniu pracowników i wybór zgłoszeń pod katem potrzeb pracodawcy poprzez m.in. weryfikację kwalifikacji osób ubiegających się o pracę poprzez formułowanie opisu stanowisk, weryfikację kandydatów i sprawdzanie referencji. Powyższa usługa została sklasyfikowana wg symbolu PKWiU 74.50.1 "usługi wyszukiwania osób i miejsc pracy". Powyższe usługi świadczone będą na rzecz kontrahentów mających siedzibę w Unii Europejskiej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w przypadku świadczenia przez Wnioskodawcę usług dostarczania (oddelegowania) personelu na rzecz podatników mających siedzibę na terytorium wspólnoty, ale w kraju innym, niż Polska, miejscem ich świadczenia jest miejsce gdzie nabywca tych usług posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Oznacza to, iż usługi te nie mieszczą się w dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a zatem w Polsce nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże w sytuacji gdyby przedmiotowe usługi były świadczone na rzecz osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, innych niż podatnicy, wówczas miejscem opodatkowania tych usług, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ww. ustawy byłoby terytorium Polski.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl