IBPP3/443-569/13/UH - Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-569/13/UH Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2013 r. (data wpływu do tut. organu w dniu 13 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "...".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem, którego podstawowym celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia. Szpital świadczy usługi zdrowotne dla pacjentów służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia, które objęte są stawką zwolnioną z podatku VAT. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT, składa miesięczne deklaracje VAT-7, a wskaźnik proporcji wyliczony zgodnie z art. 90 ustawy o VAT wyniósł w 2012 r. - 3%. Wnioskodawca osiąga również przychody w ramach innej działalności gospodarczej m.in. parking, wynajem, dzierżawa pomieszczeń, gdzie są to czynności opodatkowane i z tego tytułu występuje podatek należny. Wnioskodawca dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów poprzez wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Przedłożenie niniejszego wniosku wiąże się z zapytaniem:

Czy Szpital ma możliwość odzyskać podatek VAT przy realizacji inwestycji pn. "...".

Przedmiotem inwestycji jest nadanie nowych funkcji zdegradowanemu obszarowi obejmującemu część powierzchni Szpitala oraz terenowi zielonemu przy Szpitalu. Teren zielony to powierzchnia ok. 0,5 ha przylegająca bezpośrednio do budynku Szpitala. Na terenie tym zostanie wykonane ogólnodostępne dla mieszkańców miasta miejsce rekreacji, na które składa się: ścieżka zdrowia, plac zabaw dla dzieci, skwery zielone, chodniki, ławki. Z miejsca rekreacji będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy pobliskich osiedli. Może to być również miejsce spotkań rodzin z pacjentami Szpitala. Niewykorzystana część Szpitala to powierzchnia 476 m2 zlokalizowana na parterze i piwnicy Bloku Łóżkowego Szpitala, bezpośrednio skomunikowana z miejscem do rekreacji. Na tej powierzchni zniszczonej, niewykorzystanej planuje się wykonać Stację Dializ. Zostaną wykonane pomieszczenia: edukacyjne, dializ, węzły sanitarne, szatnie, magazynowe i gospodarcze. Miejsce rekreacji będzie ogólnodostępne dla mieszkańców miasta, ale również dla odwiedzających Szpital pacjentów. Aby spełnić złożone wymagania w projekcie planuje się wykonanie alejek spacerowych, przy których będą ławki (miejsca odpoczynku). W centralnym miejscu będzie plac zabaw dla dzieci. Dostępna będzie również na tym terenie siłownia z urządzeniami do ćwiczeń. Planuje się również nasadzenia drzew, które oprócz funkcji estetycznych mają stanowić zacienienia miejsc odpoczynku. Dodatkowo na terenie miejsca do rekreacji planuje się wykonać ogródek roślin skalnych oraz tablice edukacyjne, które mają informować o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych. Miejsce do rekreacji będzie bezpośrednio skomunikowane ze Stacją Dializ i budynkiem Szpitala. W tym celu planuje się wykonanie "wiatrołapu" do istniejącego wyjścia, zejścia oraz remontu schodów. Powierzchnia przeznaczona na Stację Dializ została wybudowana w 1976 r. Od tego czasu nie była modernizowana. Powierzchnię tą cechuje duży stopień zużycia. Zniszczona wykładzina podłogowa, wypaczona i zniszczona stolarka drzwiowa, nienadająca się do dalszej eksploatacji instalacja elektryczna z aluminium. Zniszczone urządzenia sanitarne, odpadające w sanitariatach płytki posadzkowe i ścienne.

Zakupy w ramach ww. projektu służą realizacji usług zdrowotnych, tj. są wykorzystywane przez pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych, a więc są kosztem związanym z przychodami zwolnionymi z VAT. Mienie powstałe w wyniku realizacji ww. projektu nie będzie wykorzystywane przez Szpital do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Szpital ma możliwość odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "...".

Zdaniem Wnioskodawcy:

Szpital nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie realizacji projektu "...".

Zagospodarowany park będzie ogólnodostępny, publiczny i nieodpłatnie udostępniony pacjentom Szpitala jak również mieszkańcom miasta. Prace związane z modernizacją Bloku Łóżkowego z przeznaczeniem na Stację Dializ związane będą z działalnością świadczenia usług medycznych dla pacjentów służącej profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które objęte są stawką zwolnioną z podatku VAT.

Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Mienie powstałe w wyniku realizacji ww. projektu nie będzie wykorzystywane przez Szpital do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi zdrowotne, które objęte są stawką zwolnioną z podatku VAT oraz wykonuje czynności opodatkowane jak wynajem, dzierżawa pomieszczeń oraz parkingu. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, składa deklaracje VAT-7. Wnioskodawca realizuje inwestycje pn. "...".

Przedmiotem inwestycji jest nadanie nowych funkcji zdegradowanemu obszarowi obejmującego część powierzchni Szpitala oraz przylegającemu bezpośrednio do budynku Szpitala terenowi zielonemu. Na terenie tym zostanie wykonana ścieżka zdrowia, plac zabaw dla dzieci, skwery zielone, chodniki, ławki oraz siłownia z urządzeniami do ćwiczeń. Miejsce to będzie ogólnodostępne, z którego będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy pobliskich osiedli, a także będzie to miejsce spotkań rodzin z pacjentami Szpitala. Na niewykorzystanej części Szpitala zlokalizowanej na parterze i piwnicy Bloku Łóżkowego Szpitala, bezpośrednio skomunikowanej z miejscem rekreacji zostanie wykonana Stacja Dializ oraz pomieszczenia: edukacyjne, węzły sanitarne, szatnie, magazynowe i gospodarcze.

Zakupy dokonane w ramach ww. projektu są związane ze świadczeniem usług zdrowotnych, są wykorzystywane przez pacjentów, są kosztem związanym z przychodami zwolnionymi z VAT. Mienie powstałe w wyniku realizacji ww. projektu nie będzie wykorzystywane przez Szpital do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedażą generującą podatek należny.

Jak wskazano na wstępie, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Analizując przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, należy wskazać, że nie wyczerpuje on znamion prawa do odliczenia podatku naliczonego przedstawionego w ww. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przesłanką pozwalającą na taki wniosek, jest brak związku dokonanych na potrzeby realizacji projektu zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W konsekwencji, stosownie do powołanych wyżej unormowań Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych na potrzeby zrealizowanego projektu towarów i usług.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktur dotyczących realizacji inwestycji należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zauważa się, że tut. organ w niniejszej interpretacji nie rozstrzyga w kwestii zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Wnioskodawcę, gdyż nie było to przedmiotem wniosku, nie zadano pytania w tym zakresie. Informację tą przyjęto jako jeden z elementów opisu zdarzenia przyszłego.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualny błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego (a w szczególności wykorzystania mienia powstałego w wyniku realizacji przedmiotowego projektu do wykonywania czynności opodatkowanych), udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl