IBPP3/443-548/08/DG - Dokumentowanie transportu międzynarodowego w celu zastosowania 0% stawki VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-548/08/DG Dokumentowanie transportu międzynarodowego w celu zastosowania 0% stawki VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko S.A. Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2008 r. (data wpływu 1 sierpnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania transportu międzynarodowego w celu zastosowania 0% stawki VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania transportu międzynarodowego w celu zastosowania 0% stawki VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi transportu towarów. Spółka wykonała usługę transportu towarów przeznaczonych na eksport do Rosji. Zgodnie ze zleceniem otrzymanym od polskiego zleceniodawcy Spółka wykonała transport na trasie Hiszpania-magazyn w P., przy czym w dokumencie CMR jako odbiorca towaru (rubryka Nr 2) i miejsce przeznaczenia (rubryka Nr 3) wskazana jest firma z Rosji, natomiast odbiór towaru potwierdza magazyn w P. (rubryka Nr 24). Spółka w dacie powstania obowiązku podatkowego nie posiadała dokumentów potwierdzających, że przewożony towar został dostarczony do Rosji. W związku z tym wystawiono fakturę ze stawką VAT 22%. W dalszej kolejności dostarczony przez Wnioskodawcę towar został załadowany przez kolejowego przewoźnika, który wykonał dalszą część transportu na trasie P.- Rosja.

Aktualnie zleceniodawca usług domaga się wystawienia faktury korygującej do stawki 0%, przesyłając kserokopię dokumentu CMR kolejnego przewoźnika z potwierdzeniem odbioru towaru w miejscu przeznaczenia tj. Rosji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy kserokopia listu przewozowego CMR kolejnego przewoźnika przesłana do Wnioskodawcy przez zleceniodawcę po rozładunku towaru w miejscu przeznaczenia w Rosji jest wystarczającym dokumentem do wystawienia faktury korygującej i zastosowania stawki podatku 0%? Czy przedstawiony sposób wystawiania i korygowania faktury jest prawidłowy?

2.

Czy dla skorzystania ze stawki 0% wystarczające jest by na liście przewozowym CMR posiadanym przez Spółkę w rubryce 3 (miejsce przeznaczenia) była wskazana firma z Rosji, pomimo wykonania przez Wnioskodawcę transportu w ramach Unii (trasa Hiszpania-P.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wymogi wynikające z art. 83 ust. 5 ustawy, a posiadana dokumentacja uprawnia do zastosowania stawki 0%. Spółka posiada dokument CMR, a także dokument potwierdzający fakt przekroczenia granicy z państwem trzecim. Przepis wymieniony w ust. 5 nie precyzuje bowiem o jaki dokument chodzi; ma z niego jednoznacznie wynikać przekroczenie granicy z państwem trzecim i taki wymóg został spełniony.

Wnioskodawca uważa, że sposób postępowania w zakresie stawki podatku i wystawiania faktur jest prawidłowy, podobnie do przepisów dotyczących transportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a.

z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b.

z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c.

z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d.

z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Z analizy powyższych przepisów prawa podatkowego wynika, że transport międzynarodowy towarów jest to transport, który m.in. rozpoczyna się z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie usług transportu międzynarodowego stawką preferencyjną 0% wymaga odpowiedniego ich udokumentowania. Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia tych usług są - w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

Stawka podatku 0% ma więc zastosowanie w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego, jeżeli zostały spełnione dwa wyżej wymienione warunki. Dokumenty, jakimi podatnik posłuży się dla wykazania świadczenia usług transportu międzynarodowego winny okoliczność tę jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości potwierdzać. Podatnik powinien zatem posiadać w swojej dokumentacji dowody wiarygodne i potwierdzające faktyczne dokonanie czynności.

Analiza powyższych uregulowań wskazuje zatem, że w transporcie międzynarodowym dla zastosowania 0% stawki podatku wymagane jest posiadanie dokumentu w postaci listu przewozowego, dokumentu spedytorskiego lub innego dokumentu potwierdzającego w sposób jednoznaczny fakt przekroczenia granicy z państwem trzecim. Zatem nie znajduje oparcia w przepisach stanowisko Wnioskodawcy, że dokumentem uprawniającym go do zastosowania 0% stawki podatku VAT, może być kserokopia dokumentu CMR.

W ocenie tut. organu dokument ten podatnik powinien posiadać w formie oryginalnej lub kopię/kserokopie dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem, gdyż posiadanie kserokopii tego dokumentu może budzić wątpliwości co do jego autentyczności. Oczywistym jest, że w przypadku dopuszczenia jako dowodu niepotwierdzonej za zgodność z oryginałem kserokopii dokumentu istnieje potencjalna możliwość, że zawiera on dane niezgodne ze stanem faktycznym. Zauważyć jednak należy, że jeżeli podatnik z różnych przyczyn nie dysponuje oryginałem dokumentu CMR potwierdzającym przekroczenie granicy z państwem trzecim, dowodem potwierdzającym wykonanie tej czynności może być kserokopia tego dokumentu, z którego jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wynika fakt przekroczenia granicy Wspólnoty, potwierdzona za zgodność z oryginałem przez odpowiedni organ. Jednocześnie ustawodawca w art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy o VAT posługuje się pojęciem listu przewozowego lub dokumentu spedytorskiego (kolejowego, lotniczego, samochodowego, konosamentu morskiego, konosamentu żeglugi śródlądowej) stosowanego wyłącznie w transporcie międzynarodowym lub innego dokumentu z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Zatem dla jednoznacznego i nie budzącego wątpliwości faktu dokonania przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia może być wykorzystany również inny dokument pod warunkiem jednak, że z dokumentu tego wynika jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości fakt przekroczenia granicy z państwem trzecim.

Reasumując stwierdzić należy, iż mimo, że podatnik posiada w swojej dokumentacji kserokopię dokumentu CMR z którego wynika, ze miejscem nadania towaru jest Hiszpania, a miejscem odbioru jest Rosja to nie jest w posiadaniu dokumentu z którego jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wynika fakt przekroczenia granicy z państwem trzecim. Posiadana przez Wnioskodawcę kserokopia dokumentu przewozowego CMR, otrzymana od kolejnego przewoźnika nie jest wiarygodnym dokumentem o którym mowa art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy o VAT, a zatem w przedmiotowym stanie faktycznym posiadana kserokopia dokumentu przewozowego CMR nie daje podstaw do zastosowania 0% stawki VAT, a tym samym nie uprawnia go do dokonania korekty faktury pierwotnej.

W przedmiotowym stanie faktycznym usługa świadczona przez Wnioskodawcę poza krajem jest usługą niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast usługa świadczona na odcinku w kraju winna być opodatkowana stawką 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy nalało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa zakładu Ubezpieczeń społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl