IBPP3/443-544/08/BWo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPP3/443-544/08/BWo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2008 r. (data wpływu 30 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od towarów i usług w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów oraz dostawą w kraju włókien sizalowych przygotowanych do przędzenia, zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 17.10.20-50.00 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2008 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od towarów i usług w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów oraz dostawą w kraju włókien sizalowych przygotowanych do przędzenia, zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 17.10.20-50.00.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy w kraju włókien sizalowych. Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w piśmie OK-5672 KW-1758/2008 z dnia 30 maja 2008 r. zaklasyfikował wyżej wymienione włókna jako:

* Włókno sizalowe przygotowane do przędzenia (tj. zgrzeblone lub czesane) PKWiU 17.10.20-50.00 "włókna łykowe inne (łodygowe, liściowe, owocowe) przerobione, nieprzędzione; odpady i pakuły z tych włókien";

* Włókno sizalowe surowe PKWiU 01.11.73-00.30 "sizal i surowe włókna tekstylne".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką VAT powinno zostać opodatkowane wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz dostawa w kraju włókien sizalowych przygotowanych do przędzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz dostawa w kraju włókien sizalowych przygotowanych do przędzenia (PKWiU 17.10.20-50.00) powinny zostać opodatkowane stawką 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlega:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

* eksport towarów,

* import towarów,

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (zwane dalej WNT), rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 cyt. ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Natomiast w myśl ust. 6 tegoż artykułu, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z powołanego stanu prawnego wynika, iż opodatkowaniu na terytorium kraju podlega odpłatna dostawa towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem według stawek podatkowych obowiązujących dla danego towaru na terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy w kraju włókien sizalowych zaklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 17.10.20-50.00 "włókna łykowe inne (łodygowe, liściowe, owocowe) przerobione, nieprzędzione; odpady i pakuły z tych włókien". W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług jak również w przepisów wykonawczych do ww. ustawy ustawodawca nie przewidział zastosowania stawki preferencyjnej dla dostawy włókien sizalowych przygotowanych do przędzenia sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 17.10.20-50.00. Z powołanego powyżej stanu prawnego wynika, iż zarówno wewnątrzwspólnotowe nabycie przedmiotowych włókien jak i dostawa na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową 22%.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołany stan prawny stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w kwestii opodatkowania na terytorium kraju dostawy oraz wewnatrzwspólnotowego nabycia włókien sizalowych surowych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 01.11.73-00.30 zawarta została w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl